Kolecistektomija
Zahvat poznat kao kirurško uklanjanje žučnog mjehura.
Kada je potreban operacijski zahvat?
Žučni kamenci često izazivaju bolove različitog intenziteta i trajanja u području gornjeg dijela trbuha, žličice i pod desnim rebrenim lukom. Najčešće se javljaju više sati nakon obroka (obilniji mesni ili masniji) praćeni mučninom i povraćanjem. Bolove većinom uzrokuje zaglavljeni žučni kamenac u cističnom vodu. U slučaju stalnih ili često ponavljanih tegoba, potrebno je kirurški odstraniti žučni mjehur. Ako se upala žučnog mjehura ne može riješiti konzervativnom terapijom, pristupa se hitnom operacijskom zahvatu.
Bolesnici koji imaju ultrazvučni nalaz kalcificirane stijenke žučnog mjehura (porculanski žučnjak) ili jedan kamenac promjera većeg od 2,5 cm zahtijevaju profilaktički operacijski zahvat zbog povećanog rizika za razvoj maligne bolesti žučnjaka.
Što obuhvaća operacija?
Operacija se izvodi minimalno invazivnom laparoskopskom tehnikom. Na trbušnoj stijenci se učine od 3 do 4 malena otvora veličine od 5 do 12 mm, kroz koje se uvode laparoskopski instrumenti i s maksimalnom sigurnošću izvede operacija. Laparoskopski pristup se danas smatra zlatnim standardom operacije uklanjanja žučnog mjehura. Oporavak pacijenta nakon anestezije i operacije je brz, a poslijeoperacijske smetnje i bol su značajno smanjeni. Boravak u bolnici je skraćen i provodi se u programu jednodnevne kirurgije. Operacija se izvodi u općoj anesteziji.
Kako se pripremiti?
Dan prije operacije preporučuje se lagana prehrana, prestanak pušenja i uzimanja alkohola. Na dan operacije potrebno je doći natašte (nakon prespavane noći ništa ne uzimati na usta).
Vezane pretrage i pregledi:
Potrebno je obaviti pregled abdominalnog kirurga te pregled anesteziologa i pretrage prema indikaciji anesteziologa (laboratorijski nalazi, EKG, Rtg srca i pluća, pregled drugog specijalista).Cijene/Price:
Ovu uslugu možete obaviti u Specijalnoj bolnici AGRAM:
You can do this service at Special Hospital AGRAM:
- Zagreb