PRIJEOPERACIJSKI PREGLED
Po dogovoru ćete doći na zakazani pregled kod kirurga. Nakon obavljenog pregleda i konzultacija te Vaše odluke o operacijskom liječenju bit će potrebno obaviti pregled anestezioologa.
Za anesteziološki pregled u dogovorenom terminu donijet ćete sljedeće:
1. prethodnu medicinsku dokumentaciju (otpusno pismo, povijest bolesti, dijagnostičke pretrage…)
2. popis lijekova koje koristite, uključujući inhalatore i kapljice, te sve pripravke kupljene bez recepta ( vitamini, dodatci prehrani, biljni pripravci)
3. nalaz kompletne krvne slike, elektrolita ( natrij, kalij), glukoza, urea, kreatinin, koagulogram ( PV,APTV, fibrinogen), jetrene probe ( AST,ALT,GGT) – nalazi ne smiju biti stariji od mjesec dana
4. nalaz hormona štitnjače ( ako bolujete li ste bolovali od bolesti štitnjače) – nalaz ne smije biti stariji od 6 mjeseci
5. EKG – nalaz ne smije biti stariji od 3 mjeseca
6. RTG srca i pluća (nije potreban ako ste mlađi od 40 godina, niste pušač i nemate nikakvu značajniju plućnu bolest) – nalaz ne smije biti stariji od 6 mjeseci
7. nalaz KG i Rh faktora
8. pretrage mokraće i mokraćnog sedimenta – nalaz ne smije biti stariji od mjesec dana
9. ako se kontrolirate kod specijaliste druge specijalnosti zbog kroničnih bolesti ( srca , pluća, bubrega, jetre, štitnjače, šećerne bolesti i sl.) OBVEZNO ponesite zadnji specijalistički nalaz i odgovarajuće laboratorijske nalaze (ne smiju biti stariji od godinu dana)
10. ako koristite pacemaker, ICD, CRT uređaj učinite i preoperacijski pregled kardiologa
– IZNIMKE:
11. za djecu u dobi do 6/7 godina potreban je nalaz kompletne krvne slike i koagulogram uz nalaz pedijatra
12. za djecu u dobi od 7 godina potreban je nalaz kompletne krvne slike i koagulogram uz nalaz liječnika opće medicine
13. za manje ambulantne zahvate (gastroskopija, kolonoskopija, frakcionirana kiretaža, i sl.) potrebni su nalazi kompletne krvne slike, elektroliti ( natrij, kalij), glukoza, urea, kreatinin, koagulogram, EKG, te zadnji nalaz liječnika specijaliste ako ste u kontroli zbog neke kronične bolesti
Anesteziolog će pregledati Vašu medicinsku dokumentaciju i laboratorijske nalaze. Pitat će Vas koliko imate kilograma, koliko ste visoki, za vaše štetne navike (alkohol, pušenje, stimulativna ili opojna sredstva), uzimanje lijekova, prisutnosti alergije (lijekovi, hrana, pelud, i sl.), te informaciju o prethodnim anestezijama. Važno je da budete iskreni u davanju podataka o sebi. Anesteziolog će uzeti i Vaš klinički status auskultacijskim i palpacijskim pregledom.
Po završetku pregleda će Vam objasniti prednosti i rizik pojedine vrste anestezije. Izbor anestezije ovisi o Vašem zdravstvenom stanju te vrsti operacije ili dijagnostičko-terapijskog postupka. Mogu biti potrebne dodatne laboratorijske pretrage, specijalističke konzultacije i promjene u terapiji ali sve u svrhu da operaciji pristupite u što je moguće boljem zdravstvenom stanju kako bi se na minimum smanjio rizik operacije i anestezije. Alergija na anestetike je moguća, u većini je slučajeva lakšeg oblika, a rijetko iznimno teška kada usprkos pravovremenom liječenju može dovesti i do smrtnog ishoda. Ako imate podatak o alergijskoj reakciji tijekom anestezije, ukoliko niste do sada testirani bit će potrebno obaviti alergo-test kako bi se ubuduće izbjegli rizici. Svaki medicinski zahvat i procedura je rizičan ali vrlo su rijetke komplikacije opasne po život. Komplikacije mogu nastupiti tijekom operacije ili zahvata, ali i u periodu poslije. Pripremni i prateći postupci također mogu nositi rizik (anestetici, infuzije, transfuzije, i sl.).
Detaljnije možete pročitati na Objašnjenje i pisani pristanak za anesteziju i poslijeoperacijsko liječenje.
Anesteziološki pregled je dokumentiran i dio je Vaše medicinske dokumentacije.
PRIPREMA ZA OPERACIJSKI ZAHVAT
Priprema za operacijski zahvat uključuje nekoliko koraka.
1. Preporučuje se prestanak pušenja 6 tjedana prije operacije, a svakako ne pušiti barem 8 sati prije operacije.
2. Ne konzumirajte alkohol uoči operacijskog zahvata.
3. Večer uoči anestezije uzmite laganu, kašastu i/ili tekuću večeru bez voća i salata te gaziranih napitaka. Ne uzimajte slatkiše, bombone i žvakaće gume, crni čaj, kavu, alkoholna pića i nemojte pušiti. Ništa ne jedite i ne pijte iza ponoći, jer na taj način izbjegavate povraćanje u uvodu u anesteziju i mogućnost vraćanja želučanog sadržaja iz želuca u pluća (aspiracija) te razvoja opsežne i ozbiljne upale pluća.
4. Lijekove koje je potrebno izostaviti, kao i one koje možete uzeti večer prije i na sam dan operacije s gutljajem vode dobit ćete u pisanom nalazu anesteziologa. Svoje lijekove u originalnoj ambalaži ponesite sa sobom u bolnicu.
Lijekove protiv zgrušavanja krvi (Marivarin/Martefrain, Klopidex/Pigrel/Plavix, Zyllt, Aggrenox, Tagren, Xalerto, Pradaxa, i sl.) potrebno je izostaviti 3 do 7 dana prije operacijskog zahvata. U većini slučajeva do operacije možete nastaviti uzimati acetilsalicilnu kiselinu (Andol, Aspirin, Cardiopirin), a ako je potrebno, prestaje se uzimati 7 dana prije operacijskog zahvata. S obzirom na to da utječu na zgrušavanje krvi, potrebno je 5 dana prije zahvata prestati uzimati lijekove protiv bolova iz skupine nesteroidnih protuupalnih lijekova (Brufen/Ibuprofen, Ketonal, Knavon, Naklofen, Voltaren, DicloDuo, i sl.) te umjesto njih koristiti paracetamol i/ili tramadol (Plicet, Panadol, Lupocet, Tramal, Zaldiar, Zaracet, i sl.).
Lijekove za kontrolu povišenoga krvnog tlaka nastavljate redovito uzimati, osim ako od anesteziologa ne dobijete drugačije upute.
Ukoliko bolujete od dijabetesa, potrebno je ujutro na dan operacije izostaviti terapiju inzulina ili tablete za kontrolu razine šećera.
Lijekove koji se uzimaju radi bolesti štitnjače potrebno je nastaviti uzimati i na dan operacije. Za ostale lijekove (antidepresivi, antikonvulzivi, i dr.), kao i biljne nadomjesne pripravke, upute o načinu uzimanja dobit ćete od anesteziologa.
5. Provedite redovnu osobnu higijenu (kupanje, brijanje).
6. Uklonite sav nakit, šminku, lak s noktiju, zubnu protezu, kontaktne leće, i sl.
7. Pola sata do sat vremena prije operacije ćete dobiti tabletu ili injekciju sedativa koja će Vas pripremiti za anesteziju/operaciju kako bi se osjećali opušteno te ostanite ležati u krevetu.
PRIPREMA ZA MANJI AMBULANTNI ZAHVAT/PRETRAGU
Manji ambulantni zahvati i/ili pretrage se u pravilu izvode u kratkotrajnoj intravenskoj anesteziji. U venu na ruci se postavi plastična kanila i priključi na infuziju. Neposredno prije zahvata primit ćete intravenski anestetik. Dišete samostalno uz kisik koji se dovodi preko nazalne kanile ili maske. Monitoriraju se Vaše vitalne funkcije (krvni tlak, puls, zasićenost krvi kisikom).
Za ovakvu vrstu anestezije potrebno je biti natašte minimalno 6 sati, pročitati i potpisati suglasnost za anesteziju. Nakon zahvata ostajete pod nadzorom 2 sata. Nakon 2 sata moguć je unos hrane i pića (ako nije drugačije određeno). Najmanje 24 sata nakon anestezije ne smijete upravljati motornim vozilima i/ili strojevima kao niti preuzimati punu osobnu i/ili poslovnu odgovornost.
OBJAŠNJENJE I PISANI PRISTANAK ZA ANESTEZIJU I POSLIJEOPERACIJSKO LIJEČENJE
Objašnjenje i pisani pristanak za anesteziju i poslijeoperacijsko liječenje možete preuzeti ovdje.