Intervencijska kardiologija
Brza dijagnostika i rano otkrivanje bolesti te skrb za visokorizične pacijente dio su programa Chest Pain Centar u sklopu kojeg se, uz pomoć neinvazivne metode visoko kvalitetnog prikaza CT koronarografije, selektiraju pacijenti kojima će medikamentozno liječenje i promjena životnih navika biti terapija izbora, ali i pacijenti čiji će nalaz upućivati na potrebu daljnje invazivne dijagnostike.
Za takve pacijente u novoopremljenom laboratoriju za kateterizaciju srca Cath lab, omogućeno je izvođenje intervencijskih zahvata, kao što je perkutana transluminalna koronarna angioplastika s ugradnjom stenta. Suvremeni sustav Siemens Artis zee u kardiovaskularnoj dvorani omogućuje vrhunsku kvalitetu dijagnostičkih i terapijskih postupaka uz minimalne doze zračenja.
Specijalna bolnica AGRAM osigurala je Heart Team koji se sastoji od invazivnog kardiologa, neinvazivnog kardiologa, kardiokirurga, anesteziologa te specijalista drugih grana medicine, kako bi se kroz suradnju i konzultacije na jednom mjestu pronašlo najbolje rješenje za svakog pacijenta sa srčanom bolesti.
Invazivna koronarografija
Zašto trebate pretragu?
Pretraga se izvodi kod pacijenata koji imaju bolove u prsima (angina pektoris), a kod kojih su neinvazivni testovi (ergometrija, scintigrafija srca, holter EKG-a, ultrazvuk srca) jasno pozitivni te simptomi upućuju na bolest srčanih arterija. Pretraga je hitna kod pacijenata sa slikom akutnog koronarnog sindroma koji obuhvaća infarkt miokarda i nestabilnu anginu pektoris (progresija nelagode u prsima unatrag 2 mjeseca i/ili u minimalnom naporu i/ili u mirovanju).Kada trebate pretragu?
Pretraga koronarografije potrebna je po preporuci specijalista kardiologa uvidom u kliničku sliku i nalaze.Što obuhvaća pretraga?
Pretraga obuhvaća prikaz koronarnih žila u laboratoriju za kateterizaciju srca. Koronarografija se izvodi tako da se ubode (punktira) femoralna arterija koja se nalazi u preponi ili arterija radialis iznad ručnog zgloba. U našem se laboratoriju više od 90% procedura radi transradijalnim pristupom što je u skladu s najvišim svjetskim standardima. Ubodno mjesto se dezinficira i anestezira lokalnim anestetikom. Nakon punkcije, u arteriju se uvodi tzv. uvodnica koja služi za lakše manipuliranje kateterima. Kateterom (duga uska cijev širine 2 mm) kroz aortu se dolazi do srca, odnosno koronarnih krvnih žila. Zatim se ubrizgava kontrastno sredstvo koje omogućava da se koronarne krvne žile prikažu na rendgenskom ekranu te da se točno prikažu mjesta mogućih suženja, odnosno začepljenja. Tijekom zahvata pacijent je cijelo vrijeme budan.Kako se pripremiti?
Potrebno je doći natašte i obrijanih prepona. Ponesite sa sobom svu medicinsku dokumentaciju, lijekove koje uzimate te pribor za osobnu higijenu. U slučaju intervencija na koronarnim arterijama pacijent jedan dan boravi u bolnici, a u slučaju dijagnostičke koronarografije, isti dan se otpušta kući. Prije hospitalizacije potrebno je ambulantno uraditi osnovne laboratorijske pretrage: krvna grupa, KKS, CRP, K, Na, ureja, kreatinin, bilirubin, AST, ALT, GGT, glukoza, kolesterol ukupni, HDL, LDL, trigliceridi, PV ili INR, APTV. Navedeni nalazi ne smiju biti stariji od 14 dana. Osobe koje boluju od šećerne bolesti ili kroničnog bubrežnog zatajivanja nekoliko dana prije zahvata moraju provoditi pojačanu hidraciju. Ako uzimate lijekove koji sprječavaju grušanje krvi - kao što su Martefarin, Pradaxa, Eliquis ili Xarelto, potrebno je obavijestiti nadležnog operatera tjedan dana prije planiranog zahvata radi dogovora o trenutku ukidanja terapije. U slučaju akutnog upalnog zbivanja (upala pluća, upala mokraćnih puteva, gripa i sl.) također je potrebno obavijestiti operatera o novonastaloj situaciji. U slučaju alergije na jodni kontrast važno je unaprijed obavijestiti operatera kako bi se učinila adekvatna priprema bolesnika za zahvat.Cijene/Price:
Invazivna koronarografija9300 HRK- Zagreb
Ovu uslugu možete obaviti u Specijalnoj bolnici AGRAM:
You can do this service at Special Hospital AGRAM:
Krioablacija plućnih vena
Postupak za ablaciju paroksizmalne fibrilacije atrija. Postupak je novija metoda i razvio se kao alternativa radiofrekventnoj ablaciji. Za posljedicu ima manje komplikacija nego radiofrekventna ablacija, bolesnici je bolje podnose, superiornija je u usporedbi s medikamentoznom terapijom i barem jednako je uspješna kao i radiofrekventna ablacija.Zašto trebate postupak?
Krioablacija plućnih vena se izvodi kod bolesnika sa srčanom aritmijom, paroksizmalnom fibrilacijom atrija, kako bi se terminirala pojava iste.Kada trebate postupak?
Indicirana je kod bolesnika koji imaju simptomatsku paroksizmalnu fibrilaciju atrija koja ne odgovara na medikamentoznu terapiju.Što obuhvaća postupak?
Postupak se izvodi u kardiološkom laboratoriju za kateterizaciju srca. U lokalnoj anesteziji punktira se krvna žila na nozi u koju se postavlja balonski kateter. Kateter se gura do plućnih vena te se tkivo oko plućnih vena hladi na oko -80 Celzijusa kako bi se uništio (ablirao) izvor aritmije i uspostavio normalan srčani ritam.Kako se pripremiti?
Potrebno je doći natašte i obrijanih prepona. Ponesite sa sobom svu medicinsku dokumentaciju, lijekove koje uzimate te pribor za osobnu higijenu. Očekivani boravak u bolnici je dva dana (dan zahvata i jutro nakon zahvata). Prije hospitalizacije potrebno je ambulantno uraditi osnovne laboratorijske pretrage: krvna grupa, KKS, CRP, K, Na, ureja, kreatinin, bilirubin, AST, ALT, GGT, glukoza, kolesterol ukupni, HDL, LDL, trigliceridi, PV ili INR, APTV. Navedeni nalazi ne smiju biti stariji od 14 dana. Osobe koje boluju od šećerne bolesti ili kroničnog bubrežnog zatajivanja nekoliko dana prije zahvata moraju provoditi pojačanu hidraciju. Ako uzimate lijekove koje sprječavaju grušanje krvi - kao što su Martefarin, Pradaxa, Eliquis ili Xarelto, potrebno je obavijestiti nadležnog operatera tjedan dana prije planiranog zahvata. U slučaju akutnog upalnog zbivanja (upala pluća, upala mokraćnih puteva, gripa i sl.) također je potrebno obavijestiti operatera o novonastaloj situaciji. U slučaju alergije na jodni kontrast važno je unaprijed obavijestiti operatera kako bi se učinila adekvatna priprema bolesnika za zahvat.Cijene/Price:
Krioablacija plućnih vena78500 HRK- Zagreb
Ovu uslugu možete obaviti u Specijalnoj bolnici AGRAM:
You can do this service at Special Hospital AGRAM:
Perkutana koronarna intervencija (PCI)
Perkutana koronarna intervencija (PCI)
Procedura kojom se vrši balonska intervencija i/ili implantacija stenta u srčanu (koronarnu) arteriju. Postupak je nastavak na dijagnostičku koronarografiju kada je potrebno sanirati suženu ili zatvorenu koronarnu arteriju. Ovisno o opsegu i poziciji koronarne bolesti, može se implantirati nekoliko stentova. Stentovi su endovaskularne proteze (metalne potpornice) koje se ugrađuju u srčanu arteriju kako bi arterija bila prohodna. Postoje stentovi ranije generacije koji na sebi nemaju lijek („bare metal stent“, odnosno BMS) i stentovi novije generacije koji na sebi nose lijek i visoko značajno smanjuju mogućnost ponovnog zatvaranja arterije („drug eluting stent“, odnosno DES). U našem laboratoriju svi stentovi su DES-ovi najnovije generacije.Kada trebate zahvat?
Primarne indikacije za pretragu su liječenje angine pektoris (stabilne ili nestabilne), akutnog infarkta miokarda i „tihe” ishemije srčanog mišića koje su tipične za bolesnike koji boluju od šećerne bolesti. Takvi bolesnici nemaju bolove u prsima već intoleranciju napora, zaduhu ili česte poremećaje srčanog ritma.Što obuhvaća zahvat?
Intervencija je nastavak na dijagnostičku koronarografiju i može se raditi u istom aktu u slučaju hitnih bolesnika i u bolesnika koji imaju visokoznačajna, subokluzivna suženja (suženja preko 90%) ili češće u drugom aktu (drugoj hospitalizaciji) nakon adekvatne medikamentozne pripreme bolesnika. Tijekom zahvata koji traje u prosjeku od 30 do 60 minuta, saniraju se suženja koronarnim žicama, balonima i stentovima. Arterije čiji je promjer do nekoliko milimetara se mogu proširiti minijaturnim balonom, ali za dugotrajno održavanje njihove prohodnosti ugrađuje se endovaskularna potpornica (stent).Kako se pripremiti?
Potrebno je doći natašte i obrijanih prepona. Ponesite sa sobom svu medicinsku dokumentaciju, lijekove koje uzimate te pribor za osobnu higijenu. U slučaju intervencija na koronarnim arterijama bolesnik jedan dan boravi u bolnici, a u slučaju dijagnostičke koronarografije isti dan se otpušta kući. Prije hospitalizacije potrebno je ambulantno uraditi osnovne laboratorijske pretrage: krvna grupa, KKS, CRP, K, Na, ureja, kreatinin, bilirubin, AST, ALT, GGT, glukoza, kolesterol ukupni, HDL, LDL, trigliceridi, PV ili INR, APTV. Navedeni nalazi ne smiju biti stariji od 14 dana. Osobe koje boluju od šećerne bolesti ili kroničnog bubrežnog zatajivanja nekoliko dana prije zahvata moraju provoditi pojačanu hidraciju. Ako uzimate lijekove koje sprječavaju grušanje krvi - kao što su Martefarin, Pradaxa, Eliquis ili Xarelto, potrebno je obavijestiti nadležnog operatera tjedan dana prije planiranog zahvata radi dogovora o trenutku ukidanja iste terapije. U slučaju akutnog upalnog zbivanja (upala pluća, upala mokraćnih puteva, gripa i sl.) također je potrebno obavijestiti operatera o novonastaloj situaciji. U slučaju alergije na jodni kontrast važno je unaprijed obavijestiti operatera kako bi se učinila adekvatna priprema bolesnika za zahvat.Cijene/Price:
Perkutana koronarna intervencija (PCI) - 1 stent18500 HRKPerkutana koronarna intervencija (PCI) - 2 stenta21000 HRK- Zagreb
Ovu uslugu možete obaviti u Specijalnoj bolnici AGRAM:
You can do this service at Special Hospital AGRAM:
Intervencijska radiologija
Opremanjem intervencijske kardiovaskularne dvorane suvremenim Siemens Artis zee sustavom omogućeno je uz vrhunsku kvalitetu snimki te minimalnu dozu zračenja izvoditi i intervencijske radiološke postupke.
Stalni napredak u tehnologiji proširio je raspon kliničkih stanja koja se mogu liječiti intervencijskom radiologijom koja nosi niz pogodnosti za pacijente: od pomoći u postavljanju dijagnoze, eliminacije potrebe za određenim kirurškim zahvatima, manji rizik i brži oporavak.
Biopsija jetre, bubrega, abdomena pod kontrolom CT
Što je biopsija tumora abdomena?
Biopsija tumora abdomena je dijagnostički postupak koji se izvodi posebnom iglom kojom se uzima dio sumnjivog tkiva promjene u jetri, bubregu ili drugim lokacijama u trbuhu i šalje na patohistološku analizu.Kada trebate zahvat?
Karcinom bubrega se danas sve češće slučajno otkriva snimanjem trbuha CT, MR ili UZV-om. Prije definitivnog odabira liječenja potrebna je potvrda radi li se o malignoj bolesti i koja je točno vrsta tumora posrijedi. CT vođena biopsija bubrega je metoda kojom se najtočnije može izvesti zahvat i dobiti adekvatan uzorak tkiva, uz najmanji rizik od komplikacija. Jetra je često sijelo primarnih tumora, ali i metastaza drugih karcinoma. Prije definitivnog odabira liječenja potrebna je potvrda radi li se o malignoj bolesti i koja je točno vrsta tumora posrijedi. Biopsija tumora jetre se može raditi i pod kontrolom UZV, ali se često zbog manje dimenzije, položaja unutar jetre ili nejasnog prikaza UZV-om ne može jasno i precizno navesti igla do tumora. Postoje lokacije u abdomenu uz crijeva ili kralježnicu i aortu na kojima se mogu pojaviti promjene sumnjive za metastaze tumora. Zbog pozicije duboko u trbuhu, osim otvorenom operacijom uzorak tkiva potreban za analizu i odluku o liječenju najčešće je moguće dobiti jedino perkutanom biopsijom pod kontrolom CT-a.Što obuhvaća zahvat?
Perkutana biopsija se izvodi u lokalnoj anesteziji i traje 30-60 minuta. Zahvat se izvodi navođenjem tanke igle promjera oko 1,5 mm do tumora, nakon čega se iz promjene uzima nekoliko komadića tkiva za analizu. To navođenje mora se izvesti precizno kako ne bi došlo do oštećenja drugih vitalnih struktura u trbuhu, kao što su krvne žile te se zbog toga izvodi pod kontrolom CT-a.Nakon zahvata
Nakon zahvata ćete ostati u apartmanu Specijalne bolnice AGRAM nekoliko sati na promatranju, kako bi se isključio nastanak komplikacija.Kako se pripremiti?
Prilikom dogovora za biopsiju pacijent od specijalista intervencijskog radiologa dobiva pisane upute o pripremi (upute o laboratorijskim nalazima koje je potrebno učiniti, o antibiotskoj zaštiti - profilaksi te o postupku ukoliko se uzima antikoagulantna terapija).Cijene/Price:
Biopsija jetre, bubrega, abdomena pod kontrolom CT4000 HRK- Zagreb
Ovu uslugu možete obaviti u Specijalnoj bolnici AGRAM:
You can do this service at Special Hospital AGRAM:
Biopsija koštanih lezija pod kontrolom CT
Što je biopsija kosti?
Biopsija tumora kosti je dijagnostički postupak, koji se izvodi posebnom iglom, kojom se uzima dio sumnjivog tkiva promjene u kostima i šalje na patohistološku analizu.Kada trebate biopsiju kosti?
Koštani sustav, naročito zdjelica i kralježnica, često zahvaćaju metastaze različitih tumora. Pojedini tumori, kao karcinom dojke i prostate, u nekom trenutku bolesti mogu dati metastaze u kostima do u 70% pacijenata. Drugi primarni tumori također mogu često dati metastaze u kost. Koštani sustav može biti mjesto razvoja i primarnih tumora, koji se često slučajno ili radi boli otkriju prilikom CT ili MR pretraga. Kada se primarni tumor kosti ili metastaza otkrije, potrebna je potvrda da se radi o malignoj bolesti i analiza vrste tumora kako bi bilo moguće odrediti najučinkovitiju daljnju terapiju. To je moguće učiniti otvorenom kirurškom operacijom, no najčešće je prvi izbor dobivanja uzorka minimalno invazivni zahvat perkutane biopsije, kod koje se preciznom biopsijom navođenom CT-om kroz kožu može dobiti adekvatan uzorak tkiva bez potrebe za velikim rezom ili općom anestezijom, čak i kod inače teško dostupnih promjena.Što obuhvaća biopsija kosti?
Perkutana biopsija koštanih lezija se izvodi navođenjem tanke igle promjera oko 2 mm do tumora u kosti, nakon čega se iz promjene uzima nekoliko komadića tkiva za analizu. To navođenje mora se izvesti precizno kako ne bi došlo do oštećenja drugih vitalnih struktura u okolini kao što su krvne žile ili živci te se zbog toga izvodi pod kontrolom CT-a. Zahvat se najčešće izvodi u lokalnoj anesteziji i sedaciji i traje oko 60-90 minuta.Nakon zahvata
Nakon zahvata ćete ostati 24 sata u apartmanu Specijalne bolnice AGRAM na promatranju, kako bi se isključio nastanak komplikacija.Kako se pripremiti?
Prilikom dogovora za biopsiju, pacijent od specijalista intervencijskog radiologa dobiva informacije o zahvatu, mogućim prednostima i rizicima te pisane upute o pripremi (upute o laboratorijskim nalazima koje je potrebno učiniti, o antibiotskoj zaštiti - profilaksi te o postupku ukoliko se uzima antikoagulantna terapija).Cijene/Price:
Biopsija koštanih lezija pod kontrolom CT-a4000 HRK- Zagreb
Ovu uslugu možete obaviti u Specijalnoj bolnici AGRAM:
You can do this service at Special Hospital AGRAM:
Biopsija pluća pod kontrolom CT
Što je biopsija pluća?
Biopsija tumora pluća je dijagnostički postupak koji se izvodi posebnom iglom kojom se uzima dio sumnjivog tkiva promjene u plućima i šalje na patohistološku analizu.Kada trebate biopsiju ?
Karcinom pluća je danas u svijetu najučestalija maligna bolest u muškaraca, a treća najučestalija u žena, dok je istodobno vodeći uzrok smrti među svim zloćudnim bolestima. U Republici Hrvatskoj, rak pluća je u muškaraca s udjelom od 18% treći na ljestvici pojedinačnih uzroka smrti, nakon akutnog infarkta miokarda i cerebrovaskularnog inzulta. U žena je karcinom pluća treći po učestalosti malignih bolesti, iza karcinoma dojke i kolona, s udjelom od 8% od svih dijagnosticiranih malignih bolesti, dok se nalazi na prvom mjestu po smrtnosti od maligne bolesti. Pluća su također uz jetru najčešće sijelo metastaza u tijelu. Kada se primarni karcinom pluća ili metastaza otkrije potrebna je potvrda da se radi o malignoj bolesti i analiza vrste tumora, kako bi bilo moguće odrediti najučinkovitiju daljnju terapiju. To je moguće učiniti bronhoskopijom, no često se kod periferno smještenih tumora ili tumora manjih dimenzija jedino preciznom perkutanom biopsijom, kroz kožu, može dobiti adekvatan uzorak tkiva.Što obuhvaća biopsija?
Perkutana biopsija pluća se izvodi navođenjem tanke igle promjera oko 1,5 mm do tumora, nakon čega se iz promjene uzima nekoliko komadića tkiva za analizu. To navođenje mora se izvesti precizno kako ne bi došlo do oštećenja drugih vitalnih struktura u prsima, kao što su krvne žile ili srce, te se zbog toga izvodi pod kontrolom CT-a. Zahvat se izvodi u lokalnoj anesteziji i traje od 30 do 60 minuta.Nakon zahvata
Nakon zahvata ćete ostati u apartmanu Specijalne bolnice AGRAM nekoliko sati na promatranju, kako bi se isključio nastanak komplikacija.Kako se pripremiti?
Prilikom dogovora za biopsiju pacijent od specijalista intervencijskog radiologa dobiva pisane upute o pripremi (upute o laboratorijskim nalazima koje je potrebno učiniti, o antibiotskoj zaštiti - profilaksi te o postupku ukoliko se uzima antikoagulantna terapija).Cijene/Price:
Biopsija pluća pod kontrolom CT-a4000 HRK- Zagreb
Ovu uslugu možete obaviti u Specijalnoj bolnici AGRAM:
You can do this service at Special Hospital AGRAM:
Epiduralna infiltracija lijeka
Što je epiduralna infiltracija?
Bolovi u kralježnici se mogu u određenim indikacijama rješavati minimalno invazivnim tehnikama. Jedna od tih tehnika je i epiduralna infiltracija kralježnice pod kontrolom dijaskopije kod pacijenata s lumboishialgijom zbog hernije diska ili kroničnom dorzalgijom uzrokovanom stenozom spinalnog kanala. Kod epiduralne infiltracije lijekovi se daju izravno u epiduralni prostor uz mjesto glavnog uzroka boli. Primjenjuje se kombinacija kortikosteroida i dugodjelujućeg lokalnog anestetika. Kortikosteroid pri tome smanjuje lokalnu upalu koja se stvara oko živca, što zajedno s djelovanjem lokalnog anestetika smanuje bolove. Pri tome se izbjegava nuspojave primjenjenog lijeka jer se ciljano na potrebno mjesto aplicira manja količina protuupalnog lijeka.Kada trebate zahvat?
Ovaj zahvat je koristan pacijentima koji osjećaju tzv. radikularnu bol (bol u nogama, koja nastaje zbog lezije korijena živca) s ciljem smanjenja tegoba i poboljšanja izvođenja fizikalne terapije. Navedena bol nastaje zbog upale oko živca zbog pritiska protrudiranog diska. Iako ova metoda ne liječi protruziju diska, istraživanja su ukazala kako se većina ograničenih protruzija diska u roku od 3 do 6 mjeseci sama povuče dovoljno kako bi nestale tegobe, ali u periodu do tog spontanog oporavka epiduralna infiltracija smanjuje bolove i omogućava pokretljivost. Učinak zahvata počinje nekoliko sati do nekoliko dana nakon zahvata i traje od nekoliko tjedana do nekoliko mjeseci, što je često dovoljno da se prebrodi bol u prvoj fazi te se hernija povuče bez kirurške operacije. Dva najčešća razloga za primjenu epiduralne infiltracije:- Bol kao posljednica hernije diska (tzv. išijas) - većina hernija diska se može izliječiti bez operacije budući se disk vrati nazad kroz 3 do 6 mjeseci, u akutnoj fazi dolazi do pritiska živca i lokalnog stvaranja upale oko tog mjesta što pojačava bol i nelagodu. Epiduralna injekcija ima za cilj smanjiti upalu i bolove i zadržati pacijenta pokretnim i sposobnim za provođenje fizikalne terapije. Što se injekcija ranije primijeni, to je efikasnost zahvata veća.
- Stenoza spinalnog kanala zbog degenerativnih promjena - češće kod starijih osoba zbog degenerativnih promjena kralježnice koje uzrokuju suženje spinalnog kanala i neuralnih otvora. Simptomi su lokalna križobolja, bolovi u nogama i išijas. Zahvat može smanjiti bolove od 30 do 80% kod pacijenata kojima operacija nije indicirana ili je ne žele.
Što obuhvaća zahvat?
Epiduralna infiltracija se izvodi u angiosali, pod kontrolom dijaskopskog aparata, koji je nužan kako bi se što preciznije navelo tanku iglu do željenog mjesta u epiduralnom prostoru gdje treba dati lijek. Pacijent leži na operacijskom stolu potrbuške. Koža i potkožno tkivo se infiltriraju lokalnim anestetikom, potom se pod kontrolom RTG-a tanka spinalna igla uvede u epiduralni prostor. Položaj u epiduralnom prostoru se potvrdi primjenom kontrasta, a potom se infiltrira lijek.Nakon zahvata
Nakon zahvata ćete ostati 2-3 sata u u apartmanu Specijalne bolnice AGRAM na promatranju, kako bi se isključio nastanak komplikacija. Preporuka je poštede od većih aktivnosti kroz iduća 3 dana. Kontrola se provodi nakon 2 do 3 tjedna. Kod pacijenata kod kojih se nakon jedne infiltracije nije postigao adekvatan učinak, ima smisla ponoviti zahvat koji je često učinkovit nakon dodatnog zahvata. Ukupno se epiduralna infiltracija može ponavljati u vremenskim razmacima nekoliko puta godišnje, no ne više od 3 do 4 puta u godini dana.Kako se pripremiti?
Nije potrebna posebna priprema.Cijene/Price:
Epiduralna infiltracija lijeka2000 HRK- Zagreb
Ovu uslugu možete obaviti u Specijalnoj bolnici AGRAM:
You can do this service at Special Hospital AGRAM:
Infiltracija fasetnih zglobova i sakorilijačnih zglobova
Što je infiltracija fasetnih zglobova i sakorilijačnih zglobova?
U 40 do 60% pacijenta s kroničnim bolovima u leđima bol može biti uzrokovana degenerativnim promjenama malih zglobova kralježnice, fasetnih zglobova ili sakroilijakalnih zglobova. Ovo predstavlja najčešće previđen uzrok boli lumbalne kralježnice, a i kada se dijagnosticira ne postoji opcija kirurškog liječenja. Metoda infiltracije zglobova kombinacijom protuupalnog lijeka i dugodjelujućeg anestetika vrlo često predstavlja učinkovitu metodu, koja na duže vrijeme može značajno smanjiti ili u potpunosti izliječiti bol.Što obuhvaća zahvat?
Infiltracija zglobova se izvodi u angiosali ili u CT sali, pod kontrolom RTG-a, što je nužno kako bi se što preciznije navelo tanku iglu do željenog mjesta u prostor gdje treba dati lijek. Pacijent leži na operacijskom stolu potrbuške. Koža i potkožno tkivo se infiltriraju lokalnim anestetikom, potom se pod kontrolom RTG-a igla uvede u zglob. Pozicija igle se potvrdi aplikacijom kontrasta, a potom se injicira lijek.Nakon zahvata
Nakon zahvata ćete ostati 2 - 3 sata u apartmanu Specijalne bolnice AGRAM na promatranju, kako bi se isključio nastanak komplikacija. Preporuka je poštede od većih aktivnosti kroz iduća 3 dana. Kontrola se provodi nakon 2 do 3 tjedna. Kod pacijenata kod kojih se nakon jedne infiltracije nije postigao adekvatan učinak, ima smisla ponoviti zahvat koji je često učinkovit nakon dodatnog zahvata. Ukupno se nekoliko puta godišnje infiltracija može ponavljati u vremenskim razmacima, no ne više od 3 do 4 puta u godini dana.Kako se pripremiti?
Nije potreba posebna priprema.Cijene/Price:
Infiltracija fasetnih zglobova i sakorilijačnih zglobova2000 HRK- Zagreb
Ovu uslugu možete obaviti u Specijalnoj bolnici AGRAM:
You can do this service at Special Hospital AGRAM:
Intradiskalna terapija discogelom
Što je intradiskalna terapija discogelom?
Jedan od uzroka vrlo snažnih bolova u kralježnici može biti i hernija diska. Hernija diska je ispupčenje diska između dva kralješka. Može nastati na svim razinama kralježnice - vratnom, prsnom i slabinskom dijelu kralježnice. Hernija diska uobičajeno se liječi lijekovima i fizikalnom terapijom, dakle konzervativno, a samo kod težih slučajeva operativnim zahvatom. Sada je dostupna i nova metoda liječenja za pacijente kojima konzervativno liječenje ne pomaže kroz period dulji od 2 mjeseca. Ova nova minimalno invazivna metoda liječenja putem injekcije specijalnog gela kroz kožu u sam oštećeni i bolesni disk, posebno je pogodna za pacijente s diskus hernijom kojima ne pomažu lijekovi ni fizikalna terapija, a kojima je MR-om potvrđena ograničena protruzija iv diska i pritisak na korijen živca s bolovima koji ne popuštaju. Također je pogodna i za pacijente koji nisu kandidati za klasični operativni zahvat ili ga ne žele.Što obuhvaća zahvat?
Procedura traje oko 30 do 60 minuta, izvodi se ambulantno u lokalnoj anesteziji, eventualno uz dodatak blagog sedativa. Pacijent leži potrbuške na stolu. U lokalnoj anesteziji, pacijent je budan cijelo vrijeme i komunicira s liječnikom. Pod kontrolom RTG-a, u strogo sterilnim uvjetima, liječnik ubrizgava gel kroz tanku iglu u bolesni disk, kroz suprotnu stranu od mjesta protruzije diska. Ovaj lijek pod nazivom Discogel na bazi je alkohola, derivata celuloze i volframa. Djeluje tako da izaziva gubitak tekućine u središnjem dijelu diska, njegovoj jezgri, što dovodi do smanjenja pritiska na okolne spinalne živce unutar nekoliko sati do nekoliko dana. Gel popunjava puknuća unutar bolesnog diska. Sama hernija diska se smanjuje i povlači, čime se pacijent oslobađa dugotrajnih neugodnih bolova.Nakon zahvata
Nakon zahvata ćete ostati 2 - 3 sata u apartmanu Specijalne bolnice AGRAM na opservaciji. Nužno je da iduća 2 do 3 tjedna kod kuće što više mirujete u ležećem ili polusjedećem položaju, kako bi lijek što uspješnije postigao svoju funkciju.Kako se pripremiti?
Nije potrebna posebna priprema.Cijene/Price:
Intradiskalna terapija discogelom12000 HRK- Zagreb
Ovu uslugu možete obaviti u Specijalnoj bolnici AGRAM:
You can do this service at Special Hospital AGRAM:
Radiofrekventna ablacija tumora kosti pod kontrolom CT
Što je RF ablacija tumora kosti (osteoid osteoma)?
Radiofrekventna perkutana ablacija osteoid osteoma je minimalno invazivan terapijski postupak, koji se izvodi posebnom iglom, koja na vrhu stvara toplinu, na arealu od nekoliko milimetara do nekoliko centimetara i time uništava tumorsko tkivo, koje kod steoid osteoma uzrokuje bolnost kosti. Igla se uvodi kroz mali otvor, bez potrebe za velikim rezom te se precizno pod kontrolom CT-a uvodi do tumora, kojeg se zatim tretira toplinom, kako bi ga se uništilo i postigao učinak isti kao kirurško odstranjivanje.Kada trebate zahvat?
Osteoid osteom je benigni tumor kosti koji, koji se pojavljuje u mlađoj i srednjoj dobi pretežno u aksijalnom skeletu i dugim kostima te karakteristično uzrokuje intenzivne bolove. Posljednjih 10 godina ablacija je postala metoda izbora u terapiji ove bolesti, budući da je visoko učinkovita, omogućuje odlazak kući idući dan nakon zahvata i povratak normalnim aktivnostima kroz 3 do 5 dana kada obično i nestaju svi bolovi. Osteoid osteom se može liječiti kirurškom resekcijom, no obzirom da se radi o malom tumoru, koji je često smješten na lokacijama koje su teško dostupne resekciji, perkutana termalna ablacija omogućuje terapiju i najteže dostupnih lezija. Prednost ablacije kao minimalno invazivne metode je u kraćem oporavku, manjem riziku zahvata i visokoj učinkovitosti.Što obuhvaća zahvat?
Perkutana termalna RF ablacija ovog tumora kostise izvodi u općoj anesteziji i traje od 60 do 90 minuta. RF ablacija je minimalno invazivna metoda, što znači da se izvodi navođenjem igle promjera oko 1,5 do 2 mm precizno do tumora pod kontrolom CT-a. Nakon toga se ablacijskom iglom kroz 10 minuta, toplinom od oko 100 stupnjeva termalno uništava tumorsko tkivo, nidus. Zahvat se izvodi u u općoj anesteziji, u ležećem položaju pacijenta.Nakon zahvata
Nakon zahvata ćete ostati 24 sata u apartmanu Specijalne bolnice AGRAM na promatranju, kako bi se isključio nastanak komplikacija.Kako se pripremiti?
Prilikom dogovora za ablaciju pacijent od specijalista intervencijskog radiologa dobiva informacije o zahvatu, mogućim prednostima i rizicima te pisane upute o pripremi (upute o laboratorijskim nalazima koje je potrebno učiniti, o antibiotskoj zaštiti - profilaksi te o postupku ako uzima antikoagulantna terapija).Cijene/Price:
Radiofrekventna ablacija tumora pod kontrolom CT25000 HRK- Zagreb
Ovu uslugu možete obaviti u Specijalnoj bolnici AGRAM:
You can do this service at Special Hospital AGRAM:
Termalna ablacija čvorova štitnjače
Što je termalna ablacija čvorova štitnjače ?
Termalna ablacija (RF) benignih čvorova štitnjače je minimalno invazivan terapijski postupak, koji se izvodi posebnom iglom, koja na vrhu stvara toplinu, na arealu od nekoliko centimetara i time uništava tkivo tumora uz stvaranje ožiljka i smanjenje ukupne veličine. Igla se uvodi kroz mali ubod na koži vrata, bez potrebe za velikim rezom kao kod operacije te se precizno pod navođenjem UZV-a uvodi do čvorova koji uzrokuju uvećanje štitnjače, koje se zatim tretira toplinom, kako bi se postiglo 'skvrčavanje' tumora i smanjenje čvorova.Kada trebate zahvat?
Benigni čvorovi štitnjače mogu zbog svoje veličine često uzrokovati značajno uvećanje štitnjače s estetskim učinkom i simptomima koji su posljedica pritiska na okolne organe (otežano gutanje, promuklost, bol, kašalj, osjećaj stranog tijela). Nakon potvrde da se radi o benignim čvorovima citološkom punkcijom, postoji opcija minimalno invazivnog rješavanja opisanog stanja radiofrakventnom ablacijom umjesto kirurškom resekcijom štitnjače. Prednost ablacije je u kraćem oporavku, manjem riziku zahvata uz izostanak operativnog ožiljka na vratu.Što obuhvaća zahvat?
Perkutana termalna ablacija se izvodi najčešće u lokalnoj anesteziji i traje oko 60 minuta. Minimalno je invazivna metoda, što znači da se izvodi navođenjem igle promjera oko 1,5 mm precizno do tumora pod kontrolom UZV-a. Nakon toga se ablacijskom iglom na više mjesta učini kratkotrajno termalno oštećenje čvora štitnjače koje uzrokuje njegovo smanjenje za 30 do 70% nakon nekoliko tjedana. Zahvat se izvodi u lokalnoj anesteziji i sedaciji u ležećem položaju pacijenta.Nakon zahvata
Nakon zahvata ćete ostati u apartmanu Specijalne bolnice AGRAM nekoliko sati na promatranju, kako bi se isključio nastanak komplikacija.Kako se pripremiti?
Prilikom dogovora za ablaciju dobiti ćete od specijalista intervencijskog radiologa sve informacije o zahvatu, mogućim prednostima i rizicima te pisane upute o pripremi (upute o laboratorijskim nalazima koje je potrebno učiniti, o antibiotskoj zaštiti - profilaksi te o postupku ako uzima antikoagulantna terapija).Cijene/Price:
Termalna ablacija čvorova štitnjače25000 HRK- Zagreb
Ovu uslugu možete obaviti u Specijalnoj bolnici AGRAM:
You can do this service at Special Hospital AGRAM:
Termalna ablacija tumora bubrega
Što je termalna ablacija tumora bubrega ?
Termalna perkutana ablacija tumora bubrega je minimalno invazivni terapijski postupak, koji se izvodi posebnom iglom koja na vrhu stvara toplinu, na arealu od nekoliko centimetara i time uništava tumorsko tkivo. Igla se uvodi kroz mali otvor, bez potrebe za velikim rezom trbuha te se precizno pod kontrolom CT-a uvodi do tumora, kojeg se zatim tretira toplinom, kako bi ga se uništilo i postigao učinak isti kao kirurško odstranjivanje.Kada trebate zahvat?
Rak bubrega se najčešće razvija u osoba starijih od 40 godina, češće kod muškaraca nego kod žena. Nastanku raka bubrega doprinose pušenje, bubrežni kamenci, kronična upala bubrega te izloženost određenim kemijskim supstancama. U novije vrijeme se sve više otkrivaju karcinomi bubrega manjih dimenzija, koji se otkriju kao slučajan nalaz prilikom dijagnostičke obrade abdomena. Kada se karcinom bubrega otkrije i potvrdi postoji nekoliko opcija liječenja, koje uključuju kirurško odstranjenje tumora ili cijelog bubrega te minimalno invazivna termalna ablacija. Ablacija je opcija liječenja kod pacijenata kojima je otkriven tumor veličine do 4 cm, kod kojih ablacija, prema studijama, ima gotovo jednaku uspješnost liječenja kao i kirurška resekcija, ali je povezana sa znatno manjim komplikacijama, kraćim oporavkom i manjim oštećenjem funkcije bubrega. Pogotovo je pogodna vrsta terapije kod pacijenata koji zbog drugih bolesti, ranijih operacija ili lošije funkcije bubrega nisu idealni kandidati za kiruršku operaciju. Prednost ablacije je u kraćem oporavku, manjem riziku zahvata i mogućnosti da se ponavlja na više lokacija u organu ako dođe do kasnijeg povrata bolesti na drugom mjestu ili na mjestu ranijeg zahvata.Što obuhvaća zahvat?
Perkutana termalna ablacija tumora bubrega je minimalno invazivna metoda, što znači da se izvodi navođenjem igle promjera oko 1,5 do 2 mm precizno do tumora pod kontrolom CT-a. Nakon toga se ablacijskom iglom kroz 5 do 10 minuta, ovisno o veličini tumora, toplinom od oko 100 stupnjeva termalno uništava tumorsko tkivo. Zahvat se najčešće izvodi u lokalnoj anesteziji i sedaciji u ležećem položaju pacijenta i traje oko 60 minuta.Nakon zahvata
Nakon zahvata ćete ostati 24 sata u apartmanu Specijalne bolnice AGRAM na promatranju, kako bi se isključio nastanak komplikacija.Kako se pripremiti?
Prilikom dogovora za ablaciju dobiti ćete od specijalista intervencijskog radiologa sve informacije o zahvatu, mogućim prednostima i rizicima te pisane upute o pripremi (upute o laboratorijskim nalazima koje je potrebno učiniti, o antibiotskoj zaštiti - profilaksi te o postupku ako uzima antikoagulantna terapija).Cijene/Price:
Termalna ablacija tumora bubrega25000 HRK- Zagreb
Ovu uslugu možete obaviti u Specijalnoj bolnici AGRAM:
You can do this service at Special Hospital AGRAM:
Termalna ablacija tumora jetre
Što je termalna ablacija tumora jetre?
Termalna perkutana ablacija tumora jetre je minimalno invazivni terapijski postupak, koji se izvodi posebnom iglom, koja na vrhu stvara toplinu, na arealu od nekoliko centimetara i time uništava tumorsko tkivo. Igla se uvodi kroz mali otvor, bez potrebe za velikim rezom trbuha te se precizno pod kontrolom CT-a uvodi do tumora, kojeg se zatim tretira toplinom, kako bi ga se uništilo i postigao terapijski učinak isti kao kirurško odstranjivanje.Kada trebate zahvat?
Brojne vrste raka često metastaziraju u jetru, osobito one iz gastrointestinalnog (GI) trakta, dojke, pluća i gušterače. Metastatski rak jetre je češći nego primarni malignom te se ponekad javlja kao inicijalna klinička manifestacija raka koji potječe iz GI trakta, dojke, pluća ili gušterače. Liječenje ovisi o stupnju poširenosti metastaza. U slučaju solitarnih ili malobrojnih metastaza postoji nekoliko opcija liječenja koje mogu produžiti preživljavanje pacijenta. Kirurška resekcija metastaza jetre je često prvi izbor u terapiji, no često nije dostupna pacijentu zbog nepovoljne lokacije metastaza, zahvaćenosti oba jetrena režnja ili lošeg općeg stanja nakon ranijih operacija ili drugih bolesti. Postoje i primarni karcinomi jetre, koji se, ako su otkriveni u ranijim stadijima dok su manje dimenzije, mogu relativno lako tretirati minimalno invazivnim zahvatom ablacije. Ablacija je opcija liječenja kod pacijenata, kojima je otkriven tumor veličine do 5 cm ili do 5 manjih tumora. Ablacija može imati gotovo jednaku uspješnost liječenja kao i kirurgija, ali je povezana sa znatno manjim komplikacijama, kraćim oporavkom i manjim oštećenjem funkcije jetre. Pogotovo je pogodna vrsta terapije kod pacijenata koji zbog drugih bolesti, ranijih operacija ili kontraindikacija za opću anesteziju nisu idealni kandidati za kiruršku operaciju. Prednost ablacije je u kraćem oporavku, manjem riziku zahvata i mogućnosti da se ponavlja na više lokacija u organu ako dođe do kasnijeg povrata bolesti na drugom mjestu ili na mjestu ranijeg zahvata.Što obuhvaća zahvat?
Perkutana termalna ablacija tumora jetre je minimalno invazivna metoda, što znači da se izvodi navođenjem igle promjera oko 1,5 do 2 mm precizno do tumora pod kontrolom CT-a. Nakon toga se ablacijskom iglom kroz 5 do 10 minuta, ovisno o veličini tumora, toplinom od oko 100 stupnjeva termalno uništava tumorsko tkivo. Zahvat se najčešće izvodi u lokalnoj anesteziji i sedaciji u ležećem položaju pacijenta i traje oko 60 minuta.Nakon zahvata
Nakon zahvata ćete ostati 24 sata u apartmanu Specijalne bolnice AGRAM na promatranju, kako bi se isključio nastanak komplikacija.Kako se pripremiti?
Prilikom dogovora za ablaciju dobiti ćete od specijalista intervencijskog radiologa sve informacije o zahvatu, mogućim prednostima i rizicima te pisane upute o pripremi (upute o laboratorijskim nalazima koje je potrebno učiniti, o antibiotskoj zaštiti - profilaksi te o postupku ako uzima antikoagulantna terapija).Cijene/Price:
Termalna ablacija tumora jetre25000 HRK- Zagreb
Ovu uslugu možete obaviti u Specijalnoj bolnici AGRAM:
You can do this service at Special Hospital AGRAM:
Termalna ablacija tumora kosti pod kontrolom CT
Što je perkutana ablacija tumora kosti?
Termalna perkutana ablacija tumora kosti je minimalno invazivni terapijski postupak, koji se izvodi posebnom iglom koja na vrhu stvara toplinu na području od nekoliko centimetara i time uništava tumorsko tkivo. Igla se uvodi kroz mali otvor, bez potrebe za velikim rezom te se precizno, pod kontrolom CT-a, uvodi do tumora kojeg se zatim tretira toplinom, kako bi ga se uništilo i postiglo učinak isti kao kirurško odstranjivanje.Kada trebate perkutanu ablaciju tumora kosti?
Koštani sustav, naročito zdjelica i kralježnica, često zahvaćaju metastaze različitih tumora. Pojedini tumori, kao karcinom dojke i prostate, u nekom trenutku bolesti mogu dati metastaze u kostima do u 70% pacijenata. Drugi primarni tumori također mogu često dati metastaze u kost, kao što su karcinom bubrega, štitnjače ili melanom. Koštani sustav može biti mjesto razvoja i primarnih tumora, koji se često slučajno ili radi boli otkriju prilikom CT ili MR pretraga. Kada se primarni tumor kosti ili metastaza otkriju i potvrde, postoji nekoliko opcija liječenja, koje uključuju zračenje, kirurško odstranjenje tumora, kemoterapiju ili minimalno invazivnu termalnu ablaciju. Iako su metastaze tumora u kostima često uspješno tretirane zračenjem, skoro 40% tumora je otporno na zračenje. Ablacija je opcija liječenja kod pacijenata koji imaju metastazu u kostima dimenzije do 5 cm. Metastaze u kostima su rijetko dostupne kirurškom odstranjenju zbog svoje lokacije, no perkutana termalna ablacija omogućuje terapiju i najteže dostupnih metastaza. Prednost ablacije kao minimalno invazivne metode, je u kraćem oporavku, manjem riziku zahvata i mogućnosti da se ponavlja na više lokacija ukoliko dođe do kasnijeg povrata bolesti na drugom mjestu.Što obuhvaća perkutana ablacija kosti?
Perkutana termalna ablacija tumora kosti je minimalno invazivna metoda, što znači da se izvodi navođenjem igle promjera oko 1,5-2 mm precizno do tumora pod kontrolom CT-a. Nakon toga se ablacijskom iglom kroz 5-10 minuta, ovisno o veličini tumora, toplinom od oko 100 stupnjeva termalno uništava tumorsko tkivo. Zahvat se izvodi u lokalnoj anesteziji i sedaciji, rjeđe u općoj anesteziji, u ležećem položaju pacijenta i traje oko 60-90 minuta.Nakon zahvata
Nakon zahvata ćete ostati 24 sata u apartmanu Specijalne bolnice AGRAM na promatranju, kako bi se isključio nastanak komplikacija.Kako se pripremiti?
Prilikom dogovora za ablaciju, pacijent od specijalista intervencijskog radiologa dobiva informacije o zahvatu, mogućim prednostima i rizicima te pisane upute o pripremi (upute o laboratorijskim nalazima koje je potrebno učiniti, o antibiotskoj zaštiti - profilaksi te o postupku ukoliko se uzima antikoagulantna terapija).Cijene/Price:
Termalna ablacija koštanih tumora pod kontrolom CT25000 HRK- Zagreb
Ovu uslugu možete obaviti u Specijalnoj bolnici AGRAM:
You can do this service at Special Hospital AGRAM:
Termalna ablacija tumora pluća
Što je termalna ablacija tumora pluća?
Termalna perkutana ablacija tumora pluća je minimalno invazivni terapijski postupak, koji se izvodi posebnom iglom koja na vrhu stvara toplinu, na arealu od nekoliko centimetara i time uništava tumorsko tkivo. Igla se uvodi kroz mali otvor, bez potrebe za velikim rezom prsišta te se precizno pod kontrolom CT-om uvodi do tumora, kojeg se zatim tretira toplinom, kako bi ga se uništilo i postigao učinak isti kao kirurško odstranjivanje.Kada trebate zahvat?
Karcinom pluća je u svijetu najučestalija maligna bolest u muškaraca, a treća najučestalija u žena, dok je istodobno vodeći uzrok smrti među svim zloćudnim bolestima. U Republici Hrvatskoj je rak pluća u muškaraca najučestalije sijelo zloćudne bolesti s udjelom od 18% te je treći na ljestvici pojedinačnih uzroka smrti nakon akutnog infarkta miokarda i cerebrovaskularnog inzulta. U žena je karcinom pluća treći po učestalosti malignih bolesti, iza karcinoma dojke i kolona, s udjelom od 8% od svih dijagnosticiranih malignih bolesti, dok se nalazi na prvom mjestu po smrtnosti od maligne bolesti. Pluća su također uz jetru najčešće sijelo metastaza u tijelu. Kada se primarni karcinom pluća ili metastaza u plućima otkrije i potvrdi postoji nekoliko opcija liječenja, koje uključuju kemoterapiju, zračenje, kirurško odstranjenje tumora ili minimalno invazivnu termalnu ablaciju. Ablacija je opcija liječenja kod pacijenata kojima je otkriven primarni tumor ili metastaza veličine do 4 cm. Pogotovo je pogodna vrsta terapije kod pacijenata, koji zbog drugih bolesti, ranijih operacija ili lošijeg kapaciteta pluća nisu idealni kandidati za kiruršku operaciju. Prednost ablacije je u kraćem oporavku, manjem riziku zahvata i mogućnosti da se ponavlja na više lokacija u organu ako dođe do kasnijeg povrata bolesti na drugom mjestu u plućima ili na mjestu ranijeg zahvata.Što obuhvaća zahvat?
Perkutana termalna ablacija tumora pluća je minimalno invazivna metoda, što znači da se izvodi navođenjem igle promjera oko 1,5 do 2 mm precizno do tumora pod kontrolom CT-a. Nakon toga se ablacijskom iglom kroz 5 do 10 minuta, ovisno o veličini tumora, toplinom od oko 100 stupnjeva termalno uništava tumorsko tkivo. Zahvat se najčešće izvodi u lokalnoj anesteziji i sedaciji u ležećem položaju pacijenta i traje oko 60 minuta.Nakon zahvata
Nakon zahvata ćete ostati 24 sata u apartmanu Specijalne bolnice AGRAM na promatranju, kako bi se isključio nastanak komplikacija.Kako se pripremiti?
Prilikom dogovora za ablaciju dobiti ćete od specijalista intervencijskog radiologa sve informacije o zahvatu, mogućim prednostima i rizicima te pisane upute o pripremi (upute o laboratorijskim nalazima koje je potrebno učiniti, o antibiotskoj zaštiti - profilaksi te o postupku ako uzima antikoagulantna terapija).Cijene/Price:
Termalna ablacija tumora pluća25000 HRK- Zagreb
Ovu uslugu možete obaviti u Specijalnoj bolnici AGRAM:
You can do this service at Special Hospital AGRAM: