Karcinom dojke najčešći je maligni tumor u žena. U Hrvatskoj se godišnje dijagnosticira više od 2500 novih slučajeva karcinoma dojke, dok godišnje od njega umre i do 800 žena.
Rizik za razvoj karcinoma dojke raste s dobi i iako se većinom javlja iznad 50. godine života, sve češće obolijevaju žene u četrdesetim, tridesetim i dvadesetim godinama.
Glavni čimbenici rizika za karcinom dojke su životna dob iznad 50 godina, rana prva menstruacija i kasna menopauza, hormonska kontracepcija i nadomjesno liječenje, nerađanje, rođenje prvog djeteta nakon 30. godine, pozitivna obiteljska anamneza, genetska sklonost raku dojke (BRCA 1, BRCA 2) ili jajnika, nezdrava prehrana, pušenje, pretilost, povećana konzumacija alkohola te izloženost radioaktivnom zračenju.
Unatoč različitim metodama liječenja, rano otkrivanje bolesti i pravovremeni postupak, kao i individualiziran pristup svakoj pacijentici, i dalje ostaju najvažniji čimbenici izlječenja, odnosno produljenja života pacijentica.
Specijalna bolnica AGRAM jedina je privatna zdravstvena ustanova u RH koja na jednom mjestu pruža cjelokupnu uslugu rane dijagnostike i kirurškog liječenja, uz vrhunske liječničke timove, najmoderniju operacijsku dvoranu i opremu, prostorije za buđenje i postoperacijsku njegu pacijenata, te praćenje i savjetovanje u postoperacijskom razdoblju.
UZV dojki
Što je UZV dojki?
Ultrazvuk dojki je neinvazivna, bezbolna tehnika pregleda dojki bez ionizirajućeg zračenja koja se može ponavljati višekratno bez štetnih posljedica.
Kada trebate UZV dojki?
Preporučuje se kao tehnika pregleda dojki u mlađih žena koje imaju bujan žljezdani parenhim zbog hormonskog statusa. Preporučuje se kod djevojaka od perioda spolne zrelosti nadalje, svakih 8 do 12 mjeseci. U slučaju da pacijentica kod redovitih mjesečnih samopregleda napipa sumnjivu kvržicu, potrebno je učiniti ultrazvučni pregled dojke odmah.
Kako se pripremiti?
Nije potrebna priprema.
Mamografija
Što je mamografija?
Mamografija je tehnika oslikavanja dojke predviđena za zreliju dob. Izvodi se primjenom ionizirajućeg zračenja, obavlja se na indikaciju liječnika. Novi mamografski uređaji imaju visokosofisticiranu tehnologiju koja omogućuje optimalan prikaz dojki uz minimalnu količinu zračenja.
Kada trebate mamografiju?
Prva mamografija se preporučuje s 40 godina života te dalje prema ustaljenom algoritmu:
- svaku drugu godinu do 50.godine života
- svake godine nakon nakon 50.godine života, ali u dogovoru s radiologom
Kod žena s pozitivnom obiteljskom anamnezom (karcinom dojke kod bake, majke, sestre ili bliske rođakinje) prvu mamografiju treba učiniti već s 35 godina života.
Što obuhvaća mamografija?
Svaka dojka se snima u dvije projekcije uz kompresiju (blagi pritisak) koja osigurava kvalitetan prikaz dojke.
Kako se pripremiti?
Pregled dojki mamografijom treba činiti od 5. do 10. dana menstruacijskog ciklusa, računajući od prvog dana menstrualnog krvarenja.
MR dojki s kontrastom
Što je MR dojki s kontrastom?
MR dojki je visoko sofisticirana tehnika snimanja dojki kod koje nema ionizirajućeg zračenja te se može ponavljati višekratno. Koristi se kao dopuna slikovnog prikaza dojki u slučaju nejasnih slikovnih prikaza na UZV i mamografiji, za praćenje stanja dojki sa silikonskim implantatima, određivanje moguće multicentričnosti tumora ili otkrivanje tumora na drugoj dojci te kontrolu nakon provedene kemoterapije i zračenja. Također se koristi kao preventivni pregled kod žena koje imaju visoki rizik za razvoj tumora dojke (pozitivna obiteljska anamneze) kada se prvi MR dojki preporučuje i 10 godina prije pojave tumora dojke kod majke ili sestre.
Kada trebate MR dojki s kontrastom?
Pretragu trebate ako pripadate grupi visokorizičnih pacijentica (pozitivna obiteljska anamneza, poput majke, sestra i bake), ako imate silikonske implantate ili ukoliko radite kontrolu nakon provedene kemoterapije i zračenja.
Što obuhvaća MR dojki s kontrastom?
Pregled je bezbolan, a potrebna je primjena kontrasta.
Kako se pripremiti?
Kod žena koje imaju menstrualnih ciklus pretraga se izvodi u drugom tjednu ciklusa (6 do 14 dana). Potrebno je donijeti svu medicinsku dokumentaciju vezanu za pregled koji se obavlja. Prije pretrage potrebno je ukloniti sve metalne predmete s tijela i odjenuti odjeću koju će Vam biti lako skinuti s dijela tijela koji treba pregledati. Ako osjećate strah od skučenih prostora (klaustrofobija) recite to osoblju ili doktoru prije početka pretrage. Doktor Vam može preporučiti uzimanje blagog sedativa.
Citološka punkcija uz kontrolu UZV-a
Što je citološka punkcija uz kontrolu UZV-a?
Citološka punkcija uz kontrolu UZV-a je minimalno invazivna pretraga koja se izvodi uz praćenje položaja igle pomoću ultrazvučne sonde kako bi se postavila dijagnoza patoloških tvorbi (npr. čvora u štitnjači, dojci ili povećanog limfnog čvora) kao i za praćenja pacijenata nakon operativnih zahvata.
Kada trebate citološku punkciju uz kontrolu UZV-a?
Citološku punkciju uz kontrolu UZV-a trebate ukoliko sami napipate čvor u dojci, primijetite oteklinu na glavi, vratu, tijelu ili vas nakon kliničkog, ultrazvučnog ili drugog pregleda liječnik uputi na citološku punkciju zbog uzimanja materijala (određene količine stanica) pomoću tanke igle.
Što obuhvaća citološka punkcija uz kontrolu UZV-a?
Punkcija se izvodi tankom iglom uz kontrolu ultrazvuka (ultrazvučna sonda omogućuje praćenje položaja igle), traje svega nekoliko minuta, a uz pažnju liječnika citologa pri samom zahvatu te dobru pripremu i opuštanje pacijenta, bol je minimalna, jednaka ili čak manja od boli pri vađenju krvi. Nalaz citološke punkcije gotov je za 3 do 5 dana.
Kako se pripremiti?
Punkcija dojke se preporučuje od 5. do 10. dana menstrualnog ciklusa (1. dan ciklusa je prvi dan menstruacije).
Citološka analiza iscjetka dojke
Što je eksprimat?
Eksprimat dojke je iscjedak iz dojke koji se javlja spontano ili prilikom pritiska na dojke npr. kod mamografije. Boja iscjetka može varirati od prozirne, žućkaste, zelenkaste, smeđe, jantarne do crvene (krvavi iscjedak). Citološkom analizom iscjetka iz dojke doznaje se postoje li u uzorku odljuštene stanice patoloških tvorbi unutar kanalića dojke ili atipija stanica vezana uz upalu.
Kada trebate analizu eksprimata?
Citološku analizu eksprimata trebate kada primijetite iscjedak iz jedne ili obje dojke bilo da se radi o spontanom iscjetku ili iscjetku koji se pojavljuje prilikom pritiska na dojku.
Što obuhvaća analiza eksprimata?
Pretraga obuhvaća uzimanje uzorka istiskivanjem iscjetka na predmetno stakalce te mikroskopsku analizu uzoraka. Citološki nalaz gotov je tri dana nakon davanja zadnjeg uzorka.
Kako se pripremiti?
Pretraga se radi tri dana za redom, 5. do 8. dana menstrualnog ciklusa (1. dan ciklusa je prvi dan menstruacije).
Biospija dojke pod kontrolom UZV [Core needle biopsy]
Što je biopsija dojke širokom iglom pod kontrolom ultrazvuka (core needle biopsy)?
Biopsijom dojke širokom iglom se dijagnosticiraju radiološki otkrivene benigne, suspektne ili maligne promjene u dojci. Radi se o dijagnostičkom postupku uzimanja cilindričnih uzoraka tkiva dojke za patohistološku mikroskopsku analizu uz postavljanje patohistološke dijagnoze (PHD). Ukoliko je potrebno, imunohistokemijskom analizom može se detaljnije analizirati vrsta tumora i odrediti receptorski status.
Kada trebate biopsiju ?
Biopsiju širokom iglom trebate ako ultrazvučni pregled otkriva sumnjiv nalaz, a citološkom punkcijom nije moguće postaviti decidiranu dijagnozu ili materijal nije dostatan za citološku analizu. Takve situacije su moguće zbog strukture i konzistencije promjene ili zbog njezina smještaja u dojci. U tom slučaju, potrebno je uzeti veću količinu tkiva kako bi se postavila dijagnoza i odredio tip promjene. Biopsija dojke širokom iglom pod kontrolom ultrazvuka je uobičajen postupak u prijeoperacijskoj obradi karcinoma dojke. Dobiveni patohistološki nalaz pridonosi odluci o daljnjem liječenju.
Što obuhvaća biopsija?
Postupak se izvodi u lokalnoj anesteziji, a radiolog tankom šupljom iglom uzima najčešće 5-6 uzoraka tkiva uz kontrolu ultrazvuka, metodu snimanja koja koristi visokofrekventne zvučne valove za stvaranje preciznih slika struktura u dojci. Tijekom ovog postupka ležite na leđima ili na boku na ultrazvučnom stolu. Držeći ultrazvučni uređaj (sondu) na vašoj dojci, radiolog locira leziju u dojci, čini mali rez za umetanje igle i uzima nekoliko uzoraka koji se šalju u laboratorij na patohistološku analizu. Ukoliko je sumnjiva lezija mala ili nedostatno prikazana ultrazvučnim pregledom moguće je postavljanje markera na mjesto biopsije, o čemu je bolesnik pravovremeno obaviješten. Nakon postavljanja markera potrebno je učiniti kontrolnu mamografiju radi određivanje točne pozicije mjesta markera, odnosno mjesta biopsije.
Kako se pripremiti?
Nije potrebna nikakva posebna priprema. Možete pojesti lagani obrok prije dolaska i uzeti lijekove koje redovito (svakodnevno) uzimate. Prije biopsije dojke recite svom liječniku ako:
- Imate bilo kakvu alergiju (posebno na lokalni anestetik)
- Ako ste uzimali acetilsalicilnu kiselinu (Aspirin, Andol, Cardiopirin, Aska Pro) u posljednjih sedam dana
- Ako uzimate navedene lijekove, preporuka je da ih se prestane uzimati 2 dana prije biopsije, ako je to moguće, kako bi se spriječilo jače krvarenje.
- Uzimate lijekove za razrjeđivanje krvi tj. antikoagulanse (Martefarin, Xarelto, Pradaxa, Eliquis)
- Ako uzimate Martefarin, preporuka je da se prestane uzimati 2 dana prije biopsije, ako je to moguće, kako bi se spriječilo jače krvarenje.
- Ako uzimate Xarelto, Pradaxu ili Eliquis, preporuka je da se prestane uzimati na dan biopsije, ako je to moguće, kako bi se spriječilo jače krvarenje.
Vezane pretrage i pregledi:
Potreban je pregled radiologa i plastičnog kirurga.
Uz biopsiju, ovisno o željama i potrebama pacijentice, na dojci se rade različiti rekonstrukcijski zahvati.
Razlikujemo primarne rekonstrukcije koje se izvode u istom zahvatu nakon odstranjenja tumora dojke, i sekundarne rekonstrukcije koje se rade u drugom zahvatu nakon odstranjena tumora i dojke, kemoterapije i/ili zračenja. Postoje dvije metode rekonstrukcije dojke: rekonstrukcija vlastitim tkivom i rekonstrukcija implantatima. S obzirom na to da na izbor metode rekonstrukcije utječe niz čimbenika, svakoj pacijentici pristupa se potpuno individualno.
Biopsija dojke u općoj ili lokalnoj anesteziji
Što je biopsija dojke?
Biopsija je kirurški, dijagnostički postupak uzimanja uzorka, komadića tkiva dojke za mikroskopsku analizu kako bi se postavila patohistološka dijagnoza (PHD).
Kada trebate biopsiju ?
Biopsijom dojke se dijagnosticiraju različite benigne, suspektne ili maligne promjene u tkivu dojke. Ako se postupkom biopsije otkloni tumorsko tkivo, takav zahvat naziva se tumorektomija ili lumpektomija. Najčešći zahvat tumorektomije je operacija benignog (dobroćudnog) tumora, fibroadenoma.
Što obuhvaća biopsija?
Postupak se najčešće izvodi u općoj anesteziji, ali se u slučaju palpabilnih, površinskih tumorskih tvorbi, može izvoditi u lokalnoj ili lokalno potenciranoj anesteziji, pri čemu je rez minimalan, kao i ožiljak.
Kako se pripremiti?
Dan prije operacije se preporučuje lagana prehrana, prestanak pušenja i uzimanja alkohola. Na dan operacije potrebno je doći natašte (nakon prespavane noći ništa ne uzimati na usta).
Vezane pretrage i pregledi:
Potreban je pregled plastičnog kirurga te pregled anesteziologa i pretrage prema indikaciji anesteziologa (laboratorijski nalazi, EKG, Rtg srca i pluća, pregled drugog specijalista).
Kvadrantektomija uz biopsiju sentinel čvora SLNB
Što je kvadrantektomija?
Kvadrantektomija je kirurški postupak otklanjanja dijela tkiva dojke (segmenta, kvadranta) zajedno s tumorom (karcinom). Nakon kvadrantektomije u istoj operaciji slijedi odstranjenje jednog ili više prethodno markiranih limfnih čvorova („sentinel“, prvi drenažni čvor drenažne regije, najčešće limfni čvor ili čvorovi pazuha na strani iste dojke).
Što obuhvaća zahvat?
Drenažna regija markira se radioaktivnim izotopom koji se prije operacije injicira oko tumorske tvorbe i ispod bradavica-areola kompleksa iste dojke. Rezovi na dojci i pazuhu su minimalni uz posljedične ožiljke koji su estetski maksimalno prihvatljivi. Zračenje tijekom markacije limfnog čvora je minimalno te bezopasno za pacijenticu i operatera.
Kako se pripremiti?
Dan prije operacije preporučuje se lagana prehrana, prestanak pušenja i uzimanja alkohola. Na dan operacije potrebno je doći natašte (nakon prespavane noći ništa ne uzimati na usta).
Vezane pretrage i pregledi:
Potreban je pregled plastičnog kirurga te pregled anesteziologa i pretrage prema indikaciji anesteziologa (laboratorijski nalazi, EKG, Rtg srca i pluća, pregled drugog specijalista).
Mastektomija
Što je mastektomija?
Mastektomija je kirurško odstranjenje cijele dojke iza koje ostaje poprečni rez pektoralne regije. I kod ovog zahvata se učestalo radi i biopsija sentinel limfnnog čvora (SLNB).
Kako se pripremiti?
Dan prije operacije preporučuje se lagana prehrana, prestanak pušenja i uzimanja alkohola. Na dan operacije potrebno je doći natašte (nakon prespavane noći ništa ne uzimati na usta).
Vezane pretrage i pregledi:
Potreban je pregled plastičnog kirurga te pregled anesteziologa i pretrage prema indikaciji anesteziologa (laboratorijski nalazi, EKG, Rtg srca i pluća, pregled drugog specijalista).
Onkoplastična kirurgija – rekonstrukcija dojke
Što obuhvaća zahvat?
U širem smislu riječi, onkoplastika znači rekonstrukcija operirane dojke. Na metode rekonstrukcije utječe niz čimbenika, a svakoj pacijentici pristupa se potpuno individualno. Razlikujemo primarnu rekonstrukciju, koja se izvodi u istom zahvatu nakon odstranjenja tumora dojke, i sekundarnu rekonstrukciju, koja se radi u drugom zahvatu, nakon odstranjena tumora i dojke, kemoterapije i/ili zračenja. Postoje dvije metode rekonstrukcije dojke: rekonstrukcija vlastitim tkivom (mišićno kožni režanj s leđa ili trbuha) i rekonstrukcija implantatima. U slučaju da se u istom aktu radi tzv. supkutana mastektomija s očuvanjem kože i bradavica-areola kompleksa (engl. skin nipple sparing mastectomy; SNSM), dojka se češće rekonstruira implantatom. Odabir implantata ovisi o veličini dojke. U slučaju pozitivne obiteljske anamneze (majka ili sestra liječila karcinom dojke) i pozitivnog nalaza BRCA1 i BRCA 2, u obzir dolazi i tzv. profilaktička mastektomija. Ova operacija po tehnici je supkutana mastektomija uz očuvanje kože i bradavica-areola kompleksa (SNSM). Kod sekundarnih rekonstrukcija nakon mastektomije u prvom se aktu ispod ožiljka operirane pektoralne regije kirurškim postupkom ugradi ekspander. Ekspander je „balon“ koji ima integrirani port preko kojeg kirurg puni ekspander fiziološkom otopinom svakih 10-ak dana. Za potpunu ekspanziju potrebna su 2-3 mjeseca, ovisno o veličini ekspandera i željenom volumenu ekspandirane dojke. Nakon toga se pristupa novoj operaciji te se u drugom aktu ekspander zamjenjuje implantatom.
Kako se pripremiti?
Dan prije operacije preporučuje se lagana prehrana, prestanak pušenja i uzimanja alkohola. Na dan operacije potrebno je doći natašte (nakon prespavane noći ništa ne uzimati na usta).
Vezane pretrage i pregledi:
Potreban je pregled plastičnog kirurga te pregled anesteziologa i pretrage prema indikaciji anesteziologa (laboratorijski nalazi, EKG, Rtg srca i pluća, pregled drugog specijalista).
dr.med. Zrinka Sudar Magaš – specijalist opće kirurgije, subspecijalist plastične, rekonstrukcijske i estetske kirurgije
Pacijenticama je tijekom cijelog razdoblja liječenja na raspolaganju multidisciplinarni tim za zdravlje dojki kojeg čine citolog/patolog, onkolog, radiolog i plastični kirurg.
Uz savjetovanje i podršku, pacijenticama se olakšava povratak društvenom i obiteljskom životu, svakodnevnim aktivnostima, kao i povratak u radnu okolinu.
VIDEO
Mamma centar – Zrinka Sudar Magaš, dr. med.