Specijalna bolnica AGRAM
ABECEDA USLUGA
Alfa-fetoprotein (AFP) je tumorski biljeg za pomoć u dijagnosticiranju i praćenju bolesnika s primarnim tumorom jetre i karcinomom testisa. AFP pripada grupi onkofetalnih proteina. To su proteini koji normalno nastaju u fetusu za vrijeme trudnoće, a nakon rođenja njihova se koncentracija u krvi naglo smanjuje.
Ovu pretragu trebate kada Vaš liječnik posumnja na mogućnost pojave karcinoma jetre, testisa ili ovarija, u intervalima za vrijeme i nakon terapije jednog od spomenutih karcinoma, te ponekad kada bolujete od kroničnog hepatitisa ili ciroze jetre. Prema preporuci ginekologa tijekom II tromjesečja trudnoće (počevši od 15. tjedna trudnoće), ako je ultrazvučno postavljena sumnja na fetalne malformacije ili ako je preporučen biokemijski probir od 15. do -21. tjedna trudnoće, AFP se određuje u krvi trudnice, a u iznimnim slučajevima i u plodovoj vodi.
Za određivanje AFP uzima se krv iz vene. Rezultati određivanja su gotovi isti dan.
Nije potrebna posebna priprema.
Ovaj test mjeri količinu alergen specifičnog imunoglobulina E u krvi kao dokaz alergije (preosjetljivost) na pojedine specifične supstance iz okoliša (alergeni). Određivanje ukupnog IgE u krvi omogućuje otkrivanje alergijske reakcije u organizmu. Određivanje specifičnog IgE daje odgovor na pitanje koji je alergen uzrokovao alergijsku reakciju. Alergene razlikujemo prema načinu i putu ulaska u organizam (inhalacijski, nutritivni, itd). Ovim testom mjerimo pojedinačno specifični IgE na 20 najčešćih alergena koje možemo unijeti u organizam dišnim putem. To su alergeni iz skupine: trava (Prstasti troskot (g2) i Livadna mačica (g6)), korova (ambrozija (w1)t divlji pelin (w6), trputac (w9), ljekovita crkvina (w19)), polen drveća breze (t3), lijeske (t4), masline (t9), platane (t11), čempresa (t23), kaline (t210), kućne grinje/prašina (d1, d2) i pregalj brašna (d70), dlaka i epitel mačke (e1), psa (e2), konja (e3), plijesni (m2, m6)
Kada Vaš liječnik sumnja na alergijsku reakciju, a nejasno je što ju je uzrokovalo, kada postoji sumnja da ste alergični na neki od ovih alergena (trave, korov, polen drveća, grinje i kućna prašina, pregalj brašna, dlaka i epitel mačke, psa, konja, različite vrste plijesni). Isto tako, kod pojave simptoma alergijskih reakcija kao što su promjene na koži (osip, ekcem,dermatitis) te ako učestalo imate poteškoće slične prehladi (začepljen nos, kašalj, curenje iz nosa), a isključeni su mikrobiološki uzročnici (infekcija bakterijama ili virusima). Također, kod pojave crvenila, pojačanog suzenja ili osjećaja svrbeža očiju te ukoliko Vaš liječnik sumnja da bolujete od astme.
Za određivanje specifičnog IgE uzima se krv iz vene. Rezultati određivanja su gotovi za 7 dana.
Za određivanje specifičnog IgE nije potrebna posebna priprema. Ne treba prekidati antihistaminsku terapiju.
Ovaj test mjeri količinu alergen specifičnog imunoglobulina E u krvi kao dokaz alergije (preosjetljivosti) na pojedine specifične supstance iz hrane (alergeni). Određivanje ukupnog IgE u krvi omogućuje otkrivanje alergijske reakcije u organizmu. Određivanje specifičnog IgE daje odgovor na pitanje koji je alergen uzrokovao alergijsku reakciju. Alergene razlikujemo prema načinu i putu ulaska u organizam (inhalacijski, nutritivni, itd). Ovim testom mjerimo pojedinačno specifični IgE na 20 najčešćih alergena koje možemo unijeti u organizam hranom: bjelanjak (f1), žumanjak (f75), kravlje mlijeko (f2), pekarski kvasac (f45), pšenično brašno (f4), raženo brašno (f5), riža (f9), soja (f14), kikiriki (f13), lješnjak (f17), badem (f20), zelena jabuka (f49), kivi (f84), marelica (f237), rajčica (f25), mrkva (f31), krumpir (f35), celer (f85), bakalar (f3), rakovi (f23).
Kada Vaš liječnik sumnja na alergijsku reakciju a nejasno je što ju je uzrokovalo. Kada postoji sumnja da ste alergični na neki od ovih alergena: bjelanjak, žumanjak, kravlje mlijeko, pekarski kvasac, pšenično brašno, raženo brašno, riža, soja, kikiriki, lješnjak, badem, zelena jabuka, kivi, marelica, rajčica, mrkva, krumpir, celer, bakalar, rakovi. Kod pojave simptoma alergijskih reakcija kao što su promjene na koži (osip, ekcem,dermatitis). Ako učestalo imate poteškoće slične prehladi (začepljen nos, kašalj, curenje iz nosa), a isključeni su mikrobiološki uzročnici (infekcija bakterijama ili virusima). Kod pojave kroničnih probavnih problema, bolova u trbuhu, učestalih povraćanja i/ili proljeva.
ZZa određivanje specifičnog IgE uzima se krv iz vene. Rezultati određivanja su gotovi za 7 dana.
Za određivanje specifičnog IgE nije potrebna posebna priprema. Ne treba prekidati antihistaminsku terapiju.
Amilaza je jedan od probavnih enzima koje sintetizira gušterača i izlučuje u probavni trakt. Žlijezde slinovnice u ustima također izlučuju amilazu.
Ovu pretragu trebate kada imate simptome bolesti gušterače kao što su bol u trbuhu, mučnina, povišena tjelesna temperatura, gubitak apetita ili kada ste u postupku liječenja bolesti gušterače ili nakon operacije odstranjivanja žučnih kamenaca.
Za određivanje amilaze uzima se krv iz vene. Za određivanje amilaze u mokraći uzima se slučajni uzorak urina. Rezultati određivanja amilaze u krvi i urinu gotovi su isti dan.
Nije potrebna posebna priprema.
Alanin aminotransferaza (ALT) je enzim prisutan većinom u jetri i bubrezima, ali ga u manjoj količini ima i u srcu i mišićima. ALT smatramo „specifičnim" enzimom za jetru, jer ga u drugim organima ima relativno malo. Povišene vrijednosti ALT ukazuju na oštećenje jetre puno prije pojave simptoma bolesti, kao što je to slučaj kod žutice.
Kada ste na redovitom godišnjem sistematskom pregledu zdravlja ili na pregledu prije operacije u općoj anesteziji. Kada imate simptome bolesti jetre kao što su slabost, umor, gubitak apetita, mučnina, svrbež, povraćanje, bolovi u trbuhu ili otečenost trbušne stijenke, tamna boja urina, svijetla boja stolice. ALT je potrebno određivati i ukoliko imate povećan rizik oboljenja jetre zbog alkoholizma, izloženosti virusima hepatitisa, ako koristite lijekove koji oštećuju jetru ili netko u obitelji boluje od jetrenih bolesti.
Za određivanje ALTa uzima se krv iz vene. Rezultati određivanja su gotovi isti dan.
Nije potrebna posebna priprema.
AMH je hormon koji stvaraju spolne žlijezde, jajnici i testisi. Koncentracije AMH u krvi značajno ovisi o spolu i dobi. U žena tijekom reproduktivne dobi, koncentracija AMH u krvi odgovara ovarijskoj rezervi tj. potencijalnom broju nezrelih jajnih stanica koje mogu biti pobuđene u menstruacijskom ciklusu i dati zrelu, za oplodnju spremnu jajnu stanicu. Kako taj broj starenjem opada, koncentracija AMH u krvi s godinama se proporcionalno smanjuje. Suprotno tome, žene sa sindromom policističnih jajnika (PCOSy) imaju povišenu koncentraciju AMH u krvi (neovisno o ovarijskoj rezervi).
Koncentraciju AMH određujemo kod procjene funkcije jajnika, problema plodnosti, utvrđivanja ulaska u menopauzu te kod žena s policističnim jajnicima. U rijetkim slučajevima karcinoma jajnika koji stvara AMH, AMH se može određivati i kao tumorski biljeg (prije i za vrijeme terapije).
Za određivanje AMH uzima se krv iz vene. Rezultati određivanja su gotovi isti dan.
Nije potrebna posebna priprema.
Antinuklearna antitijela (ANA) je grupa posebnih antitijela stvorenih vlastitim imunološkim sustavom osobe koji pogrešno cilja i napada vlastito tkivo. Ova autoantitijela mogu uzrokovati upalu tkiva i organa, bolove u zgobovima i mišićima, umor i groznicu, promjene na koži. Prisutnost ANA je glavni pokazatelj autoimunog procesa te upućuje na nekoliko autoimunih bolesti, ali se najčešće vidi u sistemskom lupusu. Lažno pozitivne rezultate ANA testa možemo dobiti u starijih ljudi bez ikakve poznate autoimune bolesti, a mogu biti posljedica i uzimanja nekih lijekova.
Ovu pretragu trebate prema preporuci liječnika ako zbog kronične upalne bolesti pojedinih organa i tkiva, ustrajnih bolova u zglobovima i mišićima, simptoma umora i slabosti i specifičnih promjena na koži, postoji sumnja na autoimuni poremećaj ili ako treba potvrditi sumnju liječnika na sistemski lupus (SLE).
Za određivanje ANA titra ili panela uzima se krv iz vene. Rezultati određivanja su gotovi za 2 tjedna.
Nije potrebna posebna priprema.
Ovaj test mjeri količinu specifičnih autoantitijela na tkivo štitnjače. Autoantitijela se stvaraju kad imunološki sustav pogrešno prepozna dijelove vlastite štitnjače kao strane. Autoantitijela mogu dovesti do kronične upale štitnjače (tireoiditis), oštećenja tkiva i ometanja funkcije štitnjače. Pozitivna Anti-TPO mogu se ponekad naći i u zdravih osoba, osobito u starijoj populaciji, u nekim neimunološki uvjetovanim bolestima štitnjače ili u autoimunim bolestima drugih organa (npr. šećerna bolest tip I).
Ako hormoni štitnjače (T3, T4, FT3, FT4) i/ili TSH pokazuju odstupanja od normalnih vrijednosti, ako imate promjene u tkivu štitnjače uočene ultrazvučnim pregledom, ako imate poznati autoimuni poremećaj štitnjače, ako ste gušavi te ako ste trudnica s povećanim rizikom za poremećaj funkcije štitnjače.
Za ovu pretragu uzima se krv iz vene. Rezultati određivanja su gotovi isti dan.
Nije potrebna posebna priprema.
Anti-HBc se koristi u dijagnostici akutnog i kroničnog hepatitisa B. Zajedno s HBsAg određujemo ga za dijagnosticiranje akutne infekcije. Hepatitis B je bolest karakterizirana upalom i povećanjem jetre koju uzrokuje virus hepatitisa B (HBV). HBV je najčešći uzročnik akutnog hepatitisa i najrašireniji uzročnik kroničnih virusnih infekcija jetre. Prenosi se zaraženom krvlju ili spolnim putem. Kronični hepatitis B ponekad može uzrokovati cirozu i karcinom jetre.
Ovu pretragu trebate kada imate simptome hepatitisa ili ste bili izloženi riziku zarazom s HBV, ako imate kroničnu bolest jetre zbog nekog drugog uzroka, ako se liječite od hepatitisa B, ako ste intravenski ovisnik o opijatima ili prakticirate spolne odnose bez zaštite. Ako imate simptome poput groznice, umora, gubitka apetita, mučnine, povraćanja, abdominalne boli, tamnog urina, blijede stolice, žutice, ako ste trudni, zaraženi HIV-om ili ste bili u bliskom kontaktu s oboljelima od hepatitisa B.
Za ovu pretragu uzima se krv iz vene. Rezultati određivanja su gotovi isti dan.
Nije potrebna posebna priprema.
Anti-HBs je antitijelo koje nastaje kao odgovor organizma na virus hepatitisa B. Određuje se u praćenju kroničnog hepatitisa B i njegovog liječenja te u praćenju odgovora na cijepljenje. Hepatitis B je bolest karakterizirana upalom i povećanjem jetre koju uzrokuje virus hepatitisa B (HBV). HBV je najčešći uzročnik akutnog hepatitisa i najrašireniji uzročnik kroničnih virusnih infekcija jetre. Prenosi se zaraženom krvlju ili spolnim putem. Kronični hepatitis B ponekad može uzrokovati cirozu i karcinom jetre.
Ovu pretragu trebate ako ste primili cjepivo protiv hepatitisa B i treba provjeriti titar zaštitnih protutijela, kada imate simptome hepatitisa ili ste bili izloženi riziku zarazom s HBV, ako imate kroničnu bolest jetre zbog nekog drugog uzroka, ako se liječite od hepatitisa B, ako ste intravenski ovisnik o opijatima ili prakticirate spolne odnose bez zaštite. Također, ako imate simptome poput groznice, umora, gubitka apetita, mučnine, povraćanja, abdominalne boli, tamnog urina, blijede stolice, žutice, ako ste trudni, zaraženi HIV-om ili ste bili u bliskom kontaktu s oboljelima od hepatitisa B.
Za ovu pretragu uzima se krv iz vene. Rezultati određivanja su gotovi isti dan.
Nije potrebna posebna priprema.
Anti - HCV su anititijela u krvi koja nastaju kao odgovor na zarazu virusom hepatitisa C (HCV). Virus hepatitisa C uzrokuje infekciju jetre koju karakterizira upala i oštećenje jetre. Prenosi se krvlju i spolnim putem. Mogući putevi zaraze su kontakt sa zaraženom krvlju (transfuzija, zdravstveni radnici), pribor koji dijele intravenski ovisnici o narkoticima i spolni odnosi bez zaštite. Posljedica infekcije virusom može biti i kronični hepatitis te ciroza jetre.
Ovu pretragu trebate kod sumnje da ste bili izloženi virusu hepatitisa C (npr. kod kontakta sa zaraženom krvlju), ako imate simptome bolesti jetre, ako ste pripadnik rizične skupine (intrvenski ovisnici, homoseksualci, ako često mijenjate seksualne partnere, bebe majki zaraženih s HCV), ako imate povišene rezultate drugih jetrenih testova, ako imate i druge simptome poput žutice, tamnog urina, mučnine, neočekivanog porasta ili gubitka težine.
Za ovu pretragu uzima se krv iz vene. Rezultati određivanja su gotovi isti dan.
Nije potrebna posebna priprema.
Aspartat aminotransferaza (AST) je enzim prisutan u raznim tkivima, ali ga najviše ima u srcu i jetri. U manjoj mjeri prisutan je u bubregu i mišićima. Povišene vrijednosti AST ukazuju na oštećenje jetre ili mišića, a uspoređivanje s vrijednostima ALT i drugih jetrenih enzima omogućuje bolje razlikovanje mjesta i uzroka oštećenja. Mjerenje AST u krvi važno je u potvrđivanju i praćenju srčanih bolesti i bolesti mišićnog sustava.
Kada ste na redovitom godišnjem sistematskom pregledu zdravlja ili na pregledu prije operacije u općoj anesteziji. Kada imate simptome bolesti jetre kao što su slabost i umor, gubitak apetita, mučnina, povraćanje, bolovi i/ili otečenost trbušne stijenke ili bolesti srčanog i skeletnih mišića (bolovi u prsima ili bolovi i slabost tjelesnih mišića). AST je potrebno određivati i ako imate povećan rizik oboljenja jetre, ako ste bili zaraženi virusima hepatitisa, ako koristite lijekove koji oštećuju jetru ili ako netko u obitelji boluje od jetrenih, srčanih ili mišićnih bolesti.
Za određivanje ASTa uzima se krv iz vene. Rezultati određivanja su gotovi isti dan.
Nije potrebna posebna priprema.
Antistreptolizin (AST/ASO) je antitijelo protiv određenog toksina stvorenog od strane bakterije iz roda Streptococcus grupe A. Pozitivan titar ovog antitijela u krvi bolesnika predstavlja dokaz da je osoba zaražena bakterijom. Ukoliko se ne izliječi početna infekcija (uključujući i upalu grla), može doći do komplikacija kao što su reumatska groznica i glomerulonefritis.
AST/ASO se određuje ako liječnik posumnja na komplikacije preboljele streptokokne infekcije ili na infekciju koja je u tijeku tj. ukoliko imate povišenu tjelesnu temperaturu, grlobolju, bolove u prsima, umor, bolove i oticanje zglobova, kožni osip, otežano mokrenje, itd.
Za određivanje AST/ASO uzima se krv iz vene. Rezultati određivanja su gotovi isti dan.
Nije potrebna posebna priprema.
Nakon kontakta s bakterijom Stafilococcus Aureus, organizam stvara specifična obrambena antitijela, Antistafilolizinski titar - ASTA.
Ovu pretragu trebate kada postoji sumnja na stafilokoknu infekciju.
Za određivanje ASTA u krvi uzima se krv iz vene. Rezultati određivanja su gotovi isti dan.
Nije potrebna posebna priprema.
Konjugirani ili direktni bilirubin se stvara u jetri, a izlučuje se putem žuči. Određuje se kod jetrenih i žučnih oboljenja.
Liječnik će preporučiti određivanje konjugiranog bilirubina ako imate povišene vrijednosti ukupnog bilirubina, kod sumnje na zastoj žuči ili oštećenje jetre izazvano lijekovima te za razlikovanje patološke hiperbilirubinemije od funkcionalne (Gilbertov sindrom).
Za određivanje konjugiranog bilirubina uzima se krv iz vene. Rezultati određivanja su gotovi isti dan.
Za određivanje konjugiranog bilirubina nije potrebna posebna priprema.
Bilirubin je žučni pigment, a nastaje razgradnjom eritrocita (hemoglobina).
Ako imate simptome oštećenja ili bolesti jetre, hemolitičku anemiju, žučne kamence, virusni hepatitis, cirozu jetre, infektivnu mononukleozu, žuticu (žuta boja kože, sluznice, bjeloočnice).
Za određivanje bilirubina uzima se krv iz vene. Rezultati određivanja su gotovi isti dan.
Nije potrebna posebna priprema.
BNP određujemo kao pomoć pri dijagnosticiranju srčanih smetnji. Kada lijevi ventrikul slabije radi (insufucijencija srca), koncentracija BNP-a u krvi raste što ukazuje na bolesti srca i krvožilnog sustava.
Ovu pretragu trebate kada liječnik posumnja da bolujete od srčane insuficijencije, odnosno kada osjećate smetnje kao što su kratki dah, umor, problemi s disanjem, natečene noge (edemi) ili ako se već liječite zbog problema sa srcem.
Za ovu pretragu uzima se krv iz vene. Rezultati određivanja su gotovi isti dan.
Nije potrebna posebna priprema.
CA 72-4 je glikoprotein važan u dijagnostici karcinoma želuca i kolona, ali ne i kod benignih oboljenja istih organa. Koristi se i kao sekundarni biljeg za mukozni tumor jajnika. Nakon uklanjanja tumora, vrijednosti CA 72-4 počinju opadati. CA 72-4 može biti povišen i kod nekih nemalignih oboljenja bubrega, pluća i jetre.
Ovu pretragu trebate po preporuci liječnika kada postoji sumnja na karcinom želuca ili kolona te za praćenje tijeka bolesti i liječenja karcinoma.
Za određivanje CA-72-4 uzima se krv iz vene. Rezultati određivanja su gotovi isti ili naredni dan.
Nije potrebna posebna priprema.
C-reaktivni protein (CRP) je protein akutne faze koji nastaje u jetri kao odgovor organizma na infekciju ili upalu općenito. Osim za detekciju, CRP se određuje i za praćenje upalnog procesa i uspješnosti terapije. Služi i kao potvrda postojanja akutne organske bolesti, kao što su akutni infarkt miokarda, tromboza dubokih vena te infekcije ili kroničnih stanja, kao što su maligni tumor, reumatske bolesti te upala.
Kada ste na redovitom godišnjem sistematskom pregledu zdravlja, kod sumnje na infekciju, ako bolujete od upalnih crijevnih bolesti, autoimunih bolesti, artritisa i sl. Poznavanje razina CRP ima važnost i u dijagnostici kardiovaskularnih bolesti.
Za određivanje CRP uzima se krv iz vene. Rezultati određivanja su gotovi isti dan.
Za ovu pretragu ne morate biti natašte.
CYFRA 21-1 je tumorski biljeg koji se koristi za praćenje terapije nemikrocelularnog karcinoma pluća (NSCLC). Ovom pretragom se mjeri prisustvo citokeratina 19 u serumu. Kod benignih bolesti CYFRA 21-1 je vrlo rijetko povišena.
Ovu pretragu trebate prema preporuci liječnika kod diferencijalne obrade infiltrata na plućima sa sumnjom na karcinom pluća i kasnije prilikom longitudinalnog praćenja liječenja.
Za određivanje CYFRA 21-1 uzima se krv iz vene. Rezultati određivanja su gotovi isti ili naredni dan.
Nije potrebna posebna priprema.
Dehidroepiandrosteron (DHEA) je muški spolni hormon (androgen) koji nastaje u nadbubrežnim žlijezdama i u muškaraca i u žena.
Višak androgena kod žena povezan je s poremećajima u menstruacijskom ciklusu i smanjenom plodnošću te s promjenama na koži kao što su pojačana dlakavost i/ili pojava akni.
Za određivanje DHEAs uzima se krv iz vene. Rezultati su gotovi isti dan.
Ako je prema preporuci liječnika potrebno izmjeriti koncentraciju DHEA unutar menstruacijskog ciklusa, optimalno vrijeme za vađenje krvi je od 3. do 6. dana ciklusa (prvi dan ciklusa je prvi dan menstrualnog krvarenja). Ako je menstrualno krvarenje izostalo više od mjesec dana (a isključena je trudnoća), nije potrebno čekati 3. do 6. dan narednog ciklusa za određivanje DHEA.
Dobra edukacija o dijabetičkoj dijeti je preduvjet uspješnog liječenja. Nakon što Vas liječnik dijabetolog informira o šećernoj bolesti, načinu prehrane, samokontroli i tjelovježbi, medicinska sestra daje dodatne upute do u detalje kako bi se što spremniji vratili u normalan život. Uz sve to dobivate individualizirane pisane upute o prehrani u kojima se definiraju optimalni energetski unos, odnosno dnevna količina hrane te broj i raspored obroka prilagođen tjelesnoj masi, terapiji, tjelesnim aktivnostima, navikama i potrebama bolesnika.
Nakon postavljene dijagnoze šećerne bolesti ili ako Vam je nakon internističkog/sistematskog pregleda rečeno da imate povećan rizik za šećernu bolest (stanje predijabetesa), potrebna Vam je edukacija o dijabetološkoj prehrani.
Edukacija obuhvaća detaljne upute o načinu prehrane s obzirom na tip dijabetesa, ranije navike, vrstu posla, itd. Savjetovanje traje oko 30 minuta.
Nije potrebna posebna priprema.
Snimanje elektrokardiograma (EKG) neinvazivni je postupak koji se provodi u svrhu prikupljanja podataka o elektrofiziologiji srca, a omogućuje grafički prikaz električne aktivnosti srčanih otkucaja. Ukazuje na promjene nastale zbog srčanih grešaka ili nereguliranog krvnog tlaka te usmjerava tijek daljnjih pretraga.
EKG se radi u sklopu internističkog ili kardiološkog pregleda, a posebno kod prisutnosti boli u prsima, osjećaja nepravilnog rada srca, kod povišenog krvnog tlaka te u dijagnostici i praćenju koronarne bolesti (angina, infarkt miokarda).
Snimanje se provodi u ležećem položaju. Na stijenku prsnog koša postavlja se šest elektroda prekordijalno (ispred srca) te elektrode na obje ruke i lijevu nogu, dok se na desnu nogu obično spaja elektroda koja služi kao uzemljenje. Prije snimanja oslobodit ćete prsni koš i donje dijelove ekstremiteta, a za vrijeme snimanja morate mirovati.
Kod kardiološkog pregleda uz novo snimljeni EKG potrebno je priložiti i starije EKG zapise jer se usporedbom može utvrditi jesu li eventualne postojeće promjene u EKG-u starije ili su novonastale.
Elektromioneurografija je dijagnostička metoda kojom se ispituju električni potencijali mišića i električna provodljivost živaca. Ovom pretragom mogu se otkriti poremećaji živčanih ili mišićnih vlakana u ranoj fazi bolesti. Elektromiografska obrada potrebna je za diferenciranje neurogene i miogene kljenuti i atrofije, miotonije, miotonične distrofije, mijastenije gravis (uz repetitivnu stimulaciju), prikaz ranih stadija denervacije, dijagnozu generaliziranih neuralnih oštećenja te procjenu stupnja razvoja bolesti nakon neurogenih oštećenja.
Elektromioneurografija obuhvaća neurografiju kojom se pomoću površnih elektroda ispituje provodljivost motornih i osjetnih živaca i miografiju kod koje se sterilnom iglenom elektrodom ispituju električni potencijali mišića.
Nije potrebna posebna priprema.
Estradiol (E2) je ženski spolni hormon koji stvaraju jajnici paralelno s rastom i dozrijevanjem jajne stanice u svakom mjesečnom ciklusu. Mjerenje estradiola u krvi služi za procjenu endokrine uloge jajnika, ali indirektno govori i o paralelnom dozrijevanju jajne stanice, odnosno vjerojatnosti oplodnje i zanošenja. Estradiol se stvara u velikim količinama tijekom trudnoće.
Ovu pretragu trebate kada imate neki od poremećaja u menstruacijskom ciklusu (policistični izgled jajnika, izostanak ovulacije, neredovita mjesečna krvarenja), iznenadno i produženo vaginalno krvarenje, kada ste u postupku potpomognute reprodukcije (IVF) i treba pratiti učinak lijekova za stimulaciju jajnika i kada treba potvrditi je li nastupila menopauza.
Za određivanje estradiola uzima se krv iz vene. Rezultati su gotovi isti dan.
Ako je prema preporuci liječnika potrebno izmjeriti koncentraciju estradiola unutar menstruacijskog ciklusa, optimalno vrijeme za vađenje krvi je od 3. do 6. dana ciklusa (prvi dan ciklusa je prvi dan menstrualnog krvarenja). Ako je menstrualno krvarenje izostalo više od mjesec dana (a isključena je trudnoća), nije potrebno čekati 3. do 6. dan narednog ciklusa za određivanje estradiola. Za praćenje stimulacije jajnika, E2 se određuje u I fazi ciklusa, prema preporuci ginekologa i paralelno s UZV mjerenjem. Na koncentraciju E2 mogu utjecati lijekovi (klomifen, oralni kontraceptivi, kortikosteroidi).
Višak željeza u organizmu pohranjuje se u obliku feritina za buduće potrebe u stanicama jetre, slezene i koštane srži.
Ako u krvnoj slici imate snižen broj eritrocita i/ili sniženu koncentraciju hemoglobina, a poglavito ako uz to imate i smanjen volumen eritrocita (MCV). Ovakvi nalazi ukazuju na možebitnu mikrocitnu anemiju koja je često uzrokovana manjkom željeza. Ako imate simptome anemije kao što su kronični umor, vrtoglavica, slabost, glavobolja jer je nedostatak željeza u organizmu najčešći uzrok slabokrvnosti. Nakon akutnog ili dugotrajnog krvarenja (menstrualno krvarenje, hemeroidi, itd.), kod kroničnih gastrointestinalnih bolesti kod kojih dolazi do poremećeja u probavi i apsorpciji hrane ili do kroničnog krvarenja, kod povećanih potreba za željezom u trudnoći i dojenju.
Za određivanje feritina uzima se krv iz vene. Rezultati određivanja su gotovi isti dan.
Nije potrebna posebna priprema. U nekim bolestima, određivanje koncentracije feritina u krvi ne može se dovesti u direktnu vezu sa sadržajem rezervnog željeza. To su sve upalne bolesti u akutnoj fazi i bolesti jetre, slezene i koštane srži kod kojih dolazi do oštećenja stanica i prelaska feritina u krvotok.
Folna kiselina ili vitamin B9 je sastojak koji organizam dobiva hranom ili ga stvaraju crijevni mikroorganizmi. Potreban je za sazrijevanje eritrocita. Povećane potrebe za folnom kiselinom imaju tudnice.
Kako bi se dijagnosticirao uzrok anemije ili neuropatije. Ovu pretragu trebate kada imate anemiju (smanjen broj eritrocita i/ili smanjena koncentracija hemoglobina u krvnoj slici) kojoj nije uzrok nedostatak željeza, kada uzimate terapiju zbog nedostatka vitamina B12 ili folne kiseline te kod dijagnostike neuropatije.
Za testiranje folne kiseline u organizmu uzima se krv iz vene. Rezultati su gotovi isti dan.
Za ovu pretragu potrebno je biti natašte. Ako uzimate sokove ili multivitaminske preparate, treba prestati s uzimanjem barem 7 dana prije određivanja folne kiseline. NAPOMENA za osobe na terapiji folatom: Prije kontrolnog određivanja folne kiseline treba proći barem 7 dana od završetka terapije.
Frakcionirana kiretaža je mehaničko uklanjanje sluznice (endometrija) maternice i predstavlja manji kirurški zahvat. Indikacije za kiretažu se postavljaju na osnovi kliničke slike, ginekološkog pregleda, ultrazvučnog pregleda, citoloških obrisaka (PAPA, uterobrush) i tumorskih markera koji se mjere u krvi (CA19-9 i CA125). Frakcionirana kiretaža se izvodi na indikaciju liječnika.
Uzimanje uzoraka sluznice vrata maternice i sluznice maternice (endometrija) koji se šalju na patohistološku analizu.
Pri dolasku u zdravstvenu ustanovu pacijentica treba donijeti originalnu krvnu grupu i potpisati suglasnost, informirani pristanak za izvođenje zahvata. Prije zahvata ne smije se jesti 7 do 8 sati i morate isprazniti mokraćni mjehur.
FSH je hormon hipofize koji upravlja radom spolnih žlijezda, jajnika i testisa. FSH regulira obje važne uloge spolnih žlijezda, a to su endokrina (stvaranje ženskih i muških spolnih hormona) i gametogena (rast i dozrijevanje ženskih i muških spolnih stanica, jajne stanice i spermija).
Ovu pretragu trebate kada imate neki od poremećaja u menstruacijskom ciklusu (policistični izgled jajnika, izostanak ovulacije, neredovita mjesečna krvarenja) ili smanjen broj i/ili pokretljivost spermija. FSH se često određuje u obradi neplodnosti i u žene i u muškarca. Određivanje FSH može potvrditi je li nastupila menopauza.
Za određivanje FSH uzima se krv iz vene. Rezultati su gotovi isti dan.
Ako je prema preporuci liječnika potrebno izmjeriti koncentraciju FSH unutar menstruacijskog ciklusa, optimalno vrijeme za vađenje krvi je od 3. do 6. dana ciklusa (prvi dan ciklusa je prvi dan menstrualnog krvarenja). Ako je menstrualno krvarenje izostalo više od mjesec dana (a isključena je trudnoća), nije potrebno čekati 3. do 6. dan narednog ciklusa za određivanje FSH. Na koncentraciju FSH mogu utjecati lijekovi (klomifen i oralni kontraceptivi).
Gama glutamiltransferaza (GGT) je enzim prisutan najvećim dijelom u jetri, ali ga ima i u gušterači, slezeni i bubrezima. Vrijednosti GGT su vrlo osjetljiv pokazatelj promjena u radu jetre, u prvom redu smetnji u protoku žuči uzrokovanih žučnim kamencima. Povišena razina GGT u krvi prisutna je kod oštećenja jetre uslijed uzimanja alkohola.
Kada ste na redovitom godišnjem sistematskom pregledu zdravlja ili na pregledu prije operacije u općoj anesteziji. Kada imate simptome bolesti jetre kao što su slabost, umor, gubitak apetita, mučnina, bolovi i/ili otečenost trbušne stijenke. Uvijek kada imate povišene vrijednosti ALP čak i ako nisu prisutni simptomi bolesti jetre. Ako se liječite od alkoholizma.
Za određivanje CK-MB uzima se krv iz vene. Rezultati određivanja su gotovi isti dan.
Za ovu pretragu morate biti natašte najmanje 8 sati, jer su vrijednosti nakon obroka niže.
Glukoza je najznačajniji izvor energije u organizmu. Unosimo je hranom, a razina glukoze u krvi kod svakog pojedinca se mijenja ovisno o tjelesnoj aktivnosti i vremenu proteklom od konzumiranja jela.
Ovu pretragu trebate kada ste na redovitom godišnjem sistematskom pregledu zdravlja, ako imate simptome hiperglikemije (pojačan osjećaj žeđi, učestalo mokrenje, nagli gubitak na tjelesnoj težini, poremećaj vida, učestale uroinfekcije) ili hipoglikemije (pojačano znojenje, glad, nervoza, konfuzija, poremećaj vida), ako bolujete od dijabetesa prilikom samopraćenja (dnevni profil glukoze), ili ako ste trudni.
Za određivanje glukoze u krvi uzima se krv iz vene. Za određivanje glukoze u mokraći uzima se prvi jutarnji ili slučajni uzorak urina. Mjerenje glukoze se vrši test trakom. Rezultati određivanja glukoze u krvi i urinu su gotovi isti dan.
Za ovu pretragu morate biti natašte.
HBsAg je protein prisutan na površini virusa koji uzrokuje hepatitis B. Javlja se kod akutne i kronične infekcije pa ga određujemo za probiranje i dokazivanje HBV infekcije. Najraniji je pokazatelj akutnog hepatitisa B, često se detektira i prije pojave prvih simptoma bolesti, a primarni je pokazatelj i kronične infekcije. Hepatitis B je bolest karakterizirana upalom i povećanjem jetre koju uzrokuje virus hepatitisa B (HBV). HBV je najčešći uzročnik akutnog hepatitisa i najrašireniji uzročnik kroničnih virusnih infekcija jetre. Prenosi se zaraženom krvlju ili spolnim putem. Kronični hepatitis B ponekad može uzrokovati cirozu i karcinom jetre.
Ovu pretragu trebate kada imate simptome hepatitisa ili ste bili izloženi riziku zarazom s HBV, ako imate kroničnu bolest jetre zbog nekog drugog uzroka, ako se liječite od hepatitisa B, ako ste intravenski ovisnik o opijatima ili prakticirate spolne odnose bez zaštite. Isto tako, ako imate simptome poput groznice, umora, gubitka apetita, mučnine, povraćanja, abdominalne boli, tamnog urina, blijede stolice, žutice, ako ste trudni, zaraženi HIV-om ili ste bili u bliskom kontaktu s oboljelima od hepatitisa B.
Za ovu pretragu uzima se krv iz vene. Rezultati određivanja su gotovi isti dan.
Nije potrebna posebna priprema.
HE4 (Human Epididymal Protein) je novi tumorski biljeg koji se zajedno s CA 125 može koristiti u dijagnosticiranju i praćenju bolesnica s karcinomom jajnika. Kao i CA 125, niti HE4 nije opravdano koristiti za probiranje karcinoma jajnika u svih žena. Pojedinačno gledano, HE4 je osjetljiviji i specifičniji tumorski biljeg za otkrivanje karcinoma jajnika od CA 125, poglavito u ranijim fazama razvoja tumora (stadij I) kada bolest nema izražene simptome. Ipak, najbolji uspjeh otkrivanja karcinoma jajnika postiže se istovremenim određivanjem oba ova tumorska biljega. ROMA (Risk of Ovarian Malignancy Algorithm) je matematički izračun vjerojatnosti (rizika) za karcinom jajnika kod žena u kojih je istovremeno izmjerena koncentracija HE4 i CA 125 u krvi.
Ovu pretragu trebate prema preporuci liječnika prije početka terapije karcinoma jajnika te za vrijeme i nakon liječenja, zatim kada pregled transvaginalnim ultrazvukom ili pozitivna obiteljska anamneza (karcinom dojke ili jajnika u užoj obitelji) ukažu na povećan rizik karcinoma jajnika.
Za određivanje HE4 uzima se krv iz vene. Za izračun ROMA određuju se u venskoj krvi prvo CA 125 i HE4. Potrebno je znati je li žena u premenopauzi ili postmenopauzi. Na nalazu se prikazuju sve 3 vrijednosti (ROMA, CA 125, HE4). Rezultati određivanja su gotovi isti dan.
Nije potrebna posebna priprema. Krv ne treba uzimati za vrijeme redovitog mjesečnog krvarenja jer to može biti uzrok povišenih vrijednosti CA 125. HE4 može biti lažno povišen kod žena sa značajno oštećenom funkcijom jetre i/ili bubrega. ROMA izračun nije pouzdan kod žena koje su trenutno na kemoterapiji kao i kod onih koje su mlađe od 18 godina.
H. Pylori živi na stjenci želuca i dvanaesnika, uzročnik je akutnih i kroničnih upala želuca (gastritis). Ova pretraga određuje antigen bakterije Helicobacter pylori u stolici. Test služi za dijagnostiku aktualne infekcije bakterijom i kontrolu eradikacijske terapije.
Ovu pretragu trebate ako imate simptome gastrointestinalne bolesti, kao što su bol, iznenadni gubitak tjelesne težine, česte mučnine i povraćanje, osjećaj loše probave te punoće i nadutosti. Simptomi koji zaslužuju posebnu pažnju su oštra, iznenadna i perzistirajuća bol u želucu te povraćanje sadržaja s primjesama krvi. Kako biste otkrili je li bakterija Helicobacter Pylori prisutna u gastrointestinalnom traktu.
Za ovu pretragu treba donijeti uzorak stolice. Uzorak stolice treba testirati odmah te ga treba dostaviti u laboratorij unutar 1 sata. Ako to nije moguće, preporučuje se čuvati uzorak u hladnjaku (na temperaturi od 2 do 4°C) i unutar jednog dana dostaviti u laboratorij. Rezultati su gotovi isti dan.
Testiranje treba odgoditi kod proljeva ii vodenaste stolice. NAPOMENA ZA OSOBE NA ERADIKACIJSKOJ TERAPIJI HPYLORI - određivanje antigena HPylori u stolici treba provesti nakon što prođe najmanje 2 tjedna od zadnje doze lijeka.
H.pylori je bakterija koja obitava na stijenci želuca i dvanaesnika, a može biti uzrok akutne ili kronične upale želuca (gastritis, želučani ulkus ili čir). Osobe inficirane bakterijom H. Pylori stvaraju specifična antitijela koja možemo mjeriti u krvi.
Ovu pretragu trebate ako želite doznati jeste li bili u kontaktu s bakterijom Helicobacter Pylori. Nedostatak ovog testa je u tome što i osobe koje su prebolile infekciju s HPylori imaju i dalje pozitivna antitijela, kao „uspomenu" na prethodni kontakt, premda bolest više nije aktivna. Zato je u slučaju kada osjećate simptome gastrointestinalne bolesti (bol u trbuhu, gubitak tjelesne težine, učestale mučnine i povraćanje, itd.), pouzdanije napraviti ureja izdisajni test ili odrediti antigen bakterije Helicobacter Pylori u stolici.
Za određivanje antitijela na H. Pylori treba izvaditi krv iz vene. Rezultati određivanja su gotovi isti dan.
Nije potrebna posebna priprema.
Hemoglobin A1c je hemoglobin na koji je vezana glukoza. Njegova koncentracija odražava prosječnu vrijednost glukoze u krvi tijekom zadnjih 8 do 12 tjedana. Zato se HbA1c određuje u praćenju učinkovitosti liječenja dijabetesa tj. regulacije koncentracije glukoze u krvi.
Ako bolujete od šećerne bolesti trebate određivati hemoglobin A1c svaka 3 do 6 mjeseci, ovisno o preporuci liječnika. Ponekad se HbA1c određuje i kod osoba kod kojih je nejasno boluju li od dijabetesa ili ne.
Za određivanje HbA1c uzima se krv iz vene. Rezultati određivanja HbA1c su gotovi isti dan.
Za ovu pretragu nije potrebna priprema. NAPOMENA: Na HbA1c nema mnogo utjecaja hrana pojedena posljednjih nekoliko dana prije uzimanja uzorka krvi te se ni njegova vrijednost ne može smanjiti preskakanjem obroka prije same pretrage ili poboljšanjem nadzora nad glukozom u krvi dan prije uzimanja uzorka.
Imunoglobulin E (IgE) je protein koji se pojačano stvara u alergijskim reakcijama organizma (preosjetljivost na alergene iz hrane ili okoliša) i nakon infekcije parazitima. Po svojoj prirodi IgE je antitijelo i dio je imunološkog sustava.
Kod pojave simptoma alergijskih reakcija kao što su promjene na koži (osip, ekcem,dermatitis). Ako učestalo imate poteškoće slične prehladi (začepljen nos, kašalj, curenje iz nosa), a isključeni su mikrobiološki uzročnici (infekcija bakterijama ili virusima). Kod pojave crvenila, pojačanog suzenja ili osjećaja svrbeža očiju. Ako Vaš liječnik sumnja da bolujete od astme. Kod učestalih bolova u trbuhu praćenih probavnim smetnjama za koje liječnik sumnja da su posljedica alergijske reakcije.
Za određivanje imunoglobulina E uzima se krv iz vene. Rezultati određivanja su gotovi isti dan.
Nije potrebna posebna priprema.
Injekcijska lipoliza je neinvazivni oblik terapije kojim se pomoću tankih mezoterapijskih iglica dužine od svega 4mm u potkožno masno tkivo unose određeni preparati koji djeluju na razgradnju masnog tkiva. Ovisno o dijelu tijela koje se tretira koriste se različiti lipolitički pripravci, pa je tako moguće tretirati podbradak, lokalizirane masne nakupine na području trbuha i leđa kao i djelovati na sam celulit. Sam tretman se, ovisno o protokolu, provodi svakih 2-4 tjedna. Iako dolazi do zatezanja tonusa kože i smanjenja masnih naslaga potrebno je upozoriti kako injekcijska lipoliza nije tretman s kojim se gube tjelesni kilogrami. Izvođenje samog postupka nije bolno, a nakon tretmana moguć je prolazan blaži otok tkiva ili manji hematomi koji prolaze kroz nekoliko dana i koji ne sprječavaju bavljenje svakodnevnim aktivnostima.
Nije potrebna posebna priprema.
Inzulin je hormon koji proizvodi gušterača. Bez inzulina glukoza ne može iz krvi prijeći u tjelesne stanice, a bez glukoze, stanice „gladuju“ tj. nemaju dovoljno energije. Dijabetes tip 1 (stari naziv: dijabetes ovisan o inzulinu) je bolest uzrokovana potpunim nedostatkom inzulina koja traje cijeli život. Dijabetes tip 2 (stari naziv: o inzulinu neovisan dijabetes) je bolest uzrokovana djelomičnim nedostatkom lučenja inzulina i/ili smanjenom osjetljivošću (rezistencija) tkiva i stanica na djelovanje inzulina. Inzulinska rezistencija je smanjena sposobnost reagiranja na učinke inzulina. Budući da sve stanice u organizmu moraju dobiti glukozu kako bi imale dovoljno energije, tijelo kompenzira inzulinsku rezistenciju stvarajući dodatne količine hormona inzulina.
Inzulin se određuje u slučajevima kada je poremećena koncentracija glukoze u krvi bilo da se radi o hipoglikemiji (snižena glukoza u krvi) ili hiperglikemiji (povišena glukoza u krvi), kao i u pacijenata koji boluju od dijabetesa tipa 2 i liječnik želi pratiti količinu inzulina koju još stvara gušterača. Inzulinska rezistencija određuje se u diferencijalnoj dijagnostici dijabetesa tipa 2, ako je razina glukoze i inzulina u granicama referentnog intervala, a postoji sumnja na inzulinsku rezistenciju i kod poremećaja u menstruacijskom ciklusu i sumnje na PCO sindrom (policističan izgled jajnika na ultrazvučnom pregledu).
Za određivanje inzulina i inzulinske rezistencije uzima se krv iz vene. Inzulinska rezistencija se računa u HOMA kalkulatoru iz podataka o koncentraciji glukoze i inzulina izmjerenih u istom uzorku dok je pacijent natašte. Rezultati su gotovi isti dan.
Za ovu pretragu je iznimno važno biti natašte.
Kompjutorizirana perimetrija je test sposobnosti registriranja svjetlosnog signala koji se pokazuje unutar kupole perimetra.
Testiranje vidnog polja koristi se kao važna dijagnostička pretraga kod traumatskih i toksičnih oštećenja vidnog živca, oštećenja nastalih kod trzajnih ozljeda (najčešće nakon prometnih nesreća), oštećenja nakon multiple skleroze, tumora mozga i moždanog udara te drugih stanja s ispadima u vidnom polju (glavobolje/migrene, vrtoglavice). Izgled vidnog polja, odnosno ispadi u vidnom polju, mogu biti važna smjernica liječniku u postavljanju konačne dijagnoze ili isključivanju neke bolesti, odnosno pokazatelj potrebe za dodatnom dijagnostičkom obradom.
Na kompjutoriziranom perimetru testira se sposobnost da registrirate svjetlosni signal koji Vam se pokazuje unutar kupole perimetra. Kada zamijetite svjetlosni impuls, pritisnete tipku.
Donijeti naočale za blizinu i nalaze iz kojih se vidi zbog čega se testira vidno polje kako bi se mogao odabrati program testa na kompjutoriziranom uređaju.
Kompletan pregled mokraće obuhvaća makroskopsku, kemijsku i mikroskopsku analizu. Makroskopskom se utvrdi izgled i boja, a test trakom kemijska analiza. Pregled mokraće test trakom omogućuje na brz i jednostavan način dobivanje informacija o metabolizmu glukoze, funkciji bubrega, acidobaznoj ravnoteži u organizmu, eventualnom prisustvu bakterija i koncentraciji otopljenih tvari u urinu. Mikroskopskim pregledom sedimenta dobivenog taloženjem mokraće možemo otkriti pojavu krvnih stanica u urinu, eritrocita i leukocita. U sedimentu vidimo i bubrežne stanice te stanice s vanjske površine spolovila, bakterije, kristale, soli, sluz, itd. Nalaz nekih od navedenih elemenata sedimenta može ukazivati na bolest bubrega i/ili mokraćnog sustava.
Kompletan pregled mokraće trebate kada se pojave simptomi bolesti bubrega i mokraćnog sustava (jaka bol, učestalo i bolno mokrenje, pojava krvi u urinu, itd.), kada ste na redovitom jednogodišnjem sistematskom pregledu zdravlja, a ako ste trudnica, tijekom svakog ginekološkog pregleda u trudnoći.
Za kompletnu analizu mokraće treba dati prvi jutarnji urin i to srednji mlaz nakon prethodne toalete vanjskog spolovila. Rezultati su gotovi isti dan.
Nije potrebna posebna priprema.
Upute za davanje uzorka mokraćeKompletnom krvnom slikom određujemo ukupan broj krvnih stanica (eritrociti, leukociti i trombociti), količinu hemoglobina, hematokrita, kao i eritrocitnih parametara (MCV, MCH i MCHC). Osnovna razlika kompletne krvne slike (KKS) u odnosu na krvnu sliku (KS) je što se unutar KKS leukociti dodatno diferenciraju na subpopulacije: granulocite (neutrofili, eozinofili i bazofili), limfocite i monocite. To pomaže u razlikovanju akutne i kronične upale te bakterijske i virusne infekcije. Kompletna krvna slika je pretraga koja se odnosi SAMO na krvne stanice. Za mjerenje glukoze, kolesterola, enzima i sl., treba po preporuci liječnika tražiti zasebne pretrage, jer to ne obuhvaća kompletna krvna slika
Ove pretrage trebate kada ste na redovitom godišnjem sistematskom pregledu zdravlja, ako se osjećate loše, ako imate povišenu tjelesnu temperaturu, ako ste u infektu, ako postoji sumnja na anemiju, infektivnu mononukleozu, leukemiju, ako imate obilne menstruacije, krvarenje iz probavnog trakta, ako ste trudni, ako uzimate često lijekove, ako ste na kemoterapiji ili imate poremećaje zgrušavanja krvi.
Za određivanje kompletne krvne slike uzima se krv iz vene. Nalaz je gotov isti dan.
Nije potrebna posebna priprema.
Kreatinin je proizvod razgradnje kreatina i fosfokreatina koji se uglavnom nalaze u mišićima pa je proizvodnja kreatinina proporcionalna mišićnoj masi i vrlo malo se mijenja. Izlučuje se putem bubrega. Mjerenje kreatinina koristi se u dijagnostici bubrežnih oboljenja te u praćenju dijalize. Osim o bubrežnoj funkciji, koncentracija kreatinina u krvi ovisi o dobi pacijenta, tjelesnoj težini i spolu. Matematičkom modifikacijom svih ovih podataka moguće je izračunati (procijeniti) bubrežnu funkciju i izraziti je kao GFR (procjena glomerularne filtracije).
Kreatinin se određuje u krvi kada ste na redovitom godišnjem preventivnom i sistematskom pregledu zdravlja, ako imate akutnu ili kroničnu bolest bubrega, opstrukciju mokraćnog sustava, dijabetes te kod sumnje na atrofiju ili distrofiju mišića.
Za određivanje kreatinina uzima se krv iz vene. Rezultati određivanja su gotovi isti dan.
Nije potrebna posebna priprema.
Ovim testom nastojimo otkriti okultno (prikriveno, neprimjetno) krvarenje u gastrointestinalnom traktu koje ima za posljedicu pojavu oku nevidljivih tragova krvi (hemoglobina) u stolici.
Ova pretraga provodi se na redovitom godišnjem sistematskom pregledu zdravlja u svrhu ranog otkrivanja karcinoma debelog crijeva.
Postupak testiranja sastoji se od dvije faze koje provode pacijent i zdravstveni (laboratorijski) djelatnik. Prvu fazu postupka provodi pacijent kod kuće na način da pravilno prikupi uzorke stolice. Potrebno je uzeti po dva mala uzorka s različitih mjesta na površini tri uzastopne stolice u odgovarajuće posudice (npr. uzorke stolice I u posudicu I, uzorke stolice II u posudicu II, uzorke stolice III u posudicu III). Označite posudice imenom i prezimenom. Pohranite posudice s uzorcima stolice u hladnjaku (najduže 5 dana) i odmah nakon uzimanja treće stolice dostavite u laboratorij. Rezultati su gotovi isti dan.
7 dana prije testa ne preporučuje se uzimati lijekove koji mogu dovesti do krvarenja u probavnom sustavu i pojave krvi u stolici (aspirin, indometacin, fenilbutazon, rezerpin, kortikosteroidi i dr.). Test treba odgoditi kod proljeva, menstruacije, krvarenja iz hemoroida i hematurije (pojava krvi - eritrocita u urinu).
Laktat dehidrogenaza (LDH) je enzim prisutan u svim tkivima i organima. U krvi je normalno prisutan u maloj količini. Stoga i najmanja oštećenja stanica i tkiva dovode do porasta vrijednosti LDH u krvi. Mjerenje LDH važno je u procjeni ishoda tumorskih, jetrenih i bubrežnih bolesti. Povišena vrijednost LDH ukazuje na moguće oštećenje mišića, a pomaže i u dijagnozi i praćenju oštećenja srčanog mišića kod infarkta miokarda.
Kada ste na redovitom godišnjem sistematskom pregledu zdravlja, ako osjećate slabost i umor, gubitak apetita, mučninu, bolove u mišićima i prsnom košu i prema preporuci liječnika ukoliko bolujete od neke akutne ili kronične bolesti.
Za određivanje LDH uzima se krv iz vene. Rezultati određivanja su gotovi isti dan.
Nije potrebna posebna priprema.
LH je hormon hipofize koji upravlja radom spolnih žlijezda, jajnika i testisa. LH regulira obje važne uloge spolnih žlijezda, a to su endokrina (stvaranje ženskih i muških spolnih hormona) i gametogena (rast i dozrijevanje ženskih i muških spolnih stanica, jajne stanice i spermija).
Ovu pretragu trebate kada imate neki od poremećaja u menstruacijskom ciklusu (policistični izgled jajnika, izostanak ovulacije, neredovita mjesečna krvarenja) ili smanjen broj i/ili pokretljivost spermija. LH se često određuje u obradi neplodnosti i u žene i u muškarca. U žena, nagli porast LH u krvi sredinom menstruacijskog ciklusa izaziva ovulaciju i omogućuje oplodnju jajne stanice, stoga određivanjem LH možete predvidjeti nastup ovulacije (plodni dani u menstruacijskom ciklusu).
Za određivanje LH uzima se krv iz vene. Rezultati su gotovi isti dan.
Ako je prema preporuci liječnika potrebno izmjeriti koncentraciju LH unutar menstruacijskog ciklusa, optimalno vrijeme za vađenje krvi je od 3. do 6. dana ciklusa (prvi dan ciklusa je prvi dan menstrualnog krvarenja). Ako je menstrualno krvarenje izostalo više od mjesec dana (a isključena je trudnoća), nije potrebno čekati 3. do 6. dan narednog ciklusa za određivanje LH. Za predviđanje ovulacije potrebno je određivati LH počevši od 10. pa sve do 14. dana ciklusa kako bi se pratio porast u izlučivanju hormona iz dana u dan.
Lipaza je jedan od probavnih enzima koji se sintetiziraju u gušterači te sudjeluje u razgradnji masti iz hrane. Smatra se da je lipaza enzim specifičan za gušteraču.
Ovu pretragu trebate kada imate simptome bolesti gušterače kao što su bol u trbuhu, mučnina, povišena tjelesna temperatura, gubitak apetita ili kada ste u postupku liječenja bolesti gušterače. U akutnom pankreatitisu aktivnost lipaze raste već 3-6 sati nakon pojave boli, te doseže vrijednosti i do 50 puta veće od gornje granice referentnog intervala dok su vrijednosti u kroničnom pankreatitisu blago povišene ili unutar referentnog intervala. Aktivnost lipaze se povećava u kroničnom pankreatitisu tijekom recidiva. Kod sumnje na akutni pankreatitis isto kao i u praćenju tijeka bolesti svakako je preporučeno učiniti ovu pretragu.
Za određivanje lipaze uzima se krv iz vene. Rezultati određivanja lipaze u krvi gotovi su isti dan.
Za ovu pretragu potrebno je biti natašte (preporučuje se 12 sati prije vađenja krvi).
MSCT screening pluća je metoda za rano otkrivanje tumora pluća. Pregled se radi na MSCT-u s poštednom, malom dozom ionizirajućeg zračenja.
Pretraga je potrebna kod dugogodišnjih pušača, kod osoba koji su izložene azbestu, kod osoba s učestalim upalama pluća, kod osoba koje su zračene radi drugih malignih bolesti u području prsnog koša (Hodgkin, Non-Hodgkin, tumor dojke).
Pretraga obuhvaća nativno snimanje na MSCT–u s poštednom, malom dozom zračenja. U nalazu se opisuju čvorovi u plućima koji se mogu pratiti MSCT-om ili je potrebna dalja obrada pulmologa ili torakalnog kirurga.
Nije potrebna posebna priprema.
Višeslojna kompjutorizirana tomografija (MSCT) je dijagnostička metoda oslikavanja tijela koja koristi rendgenske zrake (RTG) u stvaranju slojevnih presjeka kroz tijelo.
U mišićno-zglobnom sustavu se višeslojna kompjutorizirana tomografija (MSCT) najčešće izvodi na traženje specijalista (ortopeda, traumatologa ili radiologa) nakon rendgenskog snimanja (RTG), ultrazvuka (UZV) ili magnetske rezonancije (MR) kada specijalist smatra da višeslojnom kompjutoriziranom tomografijom (MSCT) može dobiti dodatne informacije koje će mu pomoći u planiranju liječenja ili predoperativnoj pripremi pacijenta.
Od Vas će se tražiti da potpišete informirani pristanak na dijagnostički postupak u zoni zračenja i eventualnu primjenu kontrastnog sredstva. Osoblje koje radi na uređaju će Vas polegnuti na stol uređaja u položaj koji ovisi o mišićnokoštanom dijelu tijela koji se pregledava. Stol će Vas uvući u sredinu uređaja za kompjutoriziranu tomografiju. Morate biti mirni tijekom pretrage jer pokreti mogu uzrokovati lošu kvaliteti slike. Uglavnom, kompletna pretraga traje samo nekoliko minuta. Ponekad je, za detaljniju analizu i točnu dijagnozu, potrebna primjena specijalnog kontrastnog sredstva koje se može aplicirati kroz venu Vaše ruke (IV) ili direktno u zglobni prostor (direktna MSCT artrografija). Neke osobe imaju alergiju na intravensko jodno kontrastno sredstvo koje se primjenjuje i može biti potrebna primjena lijekova (premedikacija) kako bi se pretraga mogla za pacijenta sigurno izvesti.
Potrebno je donijeti svu medicinsku dokumentaciju vezanu za pregled koji se obavlja i odjenuti odjeću koju će Vam biti lako skinuti s dijela tijela ili zgloba koji treba pregledati. Ukoliko vam je poznato da ste alergični na kontrastno sredstvo prije pretrage obavijestite medicinsko osoblje.
Određivanje vidne oštrine je pretraga kod koje oftalmolog pomoću optotipa (slova, brojeva ili sličica) na zidu provjerava vidni potencijal pacijenta.
Kada se želi ustanoviti koliko osoba dobro vidi. Pregled se radi na zahtjev pacijenta ili poslodavca, a radi procjene potrebe za nošenjem optičkog pomagala (naočale ili kontaktne leće).
Pretraga obuhvaća provjeru vidnog potencijala pomoću optotipa (slova, brojeva ili sličica) na zidu.
Nije potrebna posebna priprema.
Oralni test opterećenja glukozom (OGTT) je test kojim otkrivamo poremećaj u metabolizmu glukoze.
Ako ste trudnica preporučuje se raditi test oralne podnošljivosti glukoze barem jedamput, ponajbolje u II tromjesečju trudnoće i to u 3 točke (0, 60 i 120 minuta).
Prilikom izvođenja testa mjeri se glukoza u prvom uzorku krvi natašte, a nakon toga treba popiti 75grama glukoze otopljene u vodi. Trudnicama se uzimaju još 2 uzorka krvi, 60 i 120 minuta nakon opterećenja glukozom. Ostalima se uzima samo jedan uzorak i to u 120. minuti testa. Za vrijeme trajanja pretrage trebate mirovati, ne smijete jesti, niti piti i pušiti. Rezultati određivanja su gotovi isti dan.
Upute za pravilnu pripremu pogledajte ovdje.
Gastroenterološki pregled je subspecijalistički pregled kojim se na temelju anamneze, kliničkog pregleda i laboratorijskih nalaza procjenjuje potreba za daljnjom gastroenterološkom dijagnostičkom obradom.
Pregled gastroenterologa trebate kada imate probavne smetnje, bolove u gornjem trbuhu, povraćanje, promjene u funkciji crijeva (izmjene proljeva i zatvora) ili krvarenje.
Gastroenterološki pregled se sastoji od uzimanja anamneze, razgovora o dosadašnjim bolestima i postojećim teškoćama, pregleda učinjenih nalaza te kliničkog pregleda. Pregled obuhvaća dijagnostiku i liječenje tegoba probavnog sustava (jednjak, želudac, tanko i debelo crijevo, jetra, žučni mjehur i gušterača). Gastroenterološkim pregledom se na temelju laboratorijskih nalaza i kliničkog pregleda procjenjuje potreba za daljnjom gastroenterološkom dijagnostičkom obradom. Takva obrada može uključivati gastroskopiju, kolonoskopiju i UZV pregled trbušne šupljine koji se obavljaju u ambulantnim uvjetima ili eventualno invazivnije dijagnostičke postupke koji se obavljaju u bolničkim uvjetima (biopsija jetre, ERCP, itd).
Na gastroenterološki pregled potrebno je donijeti medicinsku dokumentaciju te znati nazive lijekova koje uzimate.
Psihijatrijski pregled se najčešće odvija kroz razgovor sa psihijatrom tijekom kojeg se u ozračju povjerenja zajedničkim radom nastoji što bolje upoznati pacijentove poteškoće, okolnosti koje su do njih dovele, važne činjenice iz prošlosti povezane s aktualnim poteškoćama, kao i sve druge činjenice koje su bitne za kvalitetno dijagnosticiranje stanja i primjenu odgovarajućih terapijskih postupaka. Prvi pregled u pravilu traje 45 minuta i više, dok ostali pregledi mogu biti i kraćeg trajanja.
Pregled psihijatra je potreban kod postojanja psihičkih smetnji koje remete naš doživljaj dobrog psihičkog zdravlja, komunikaciju s drugim ljudima i sprečavaju nas u postizanju željenog uspjeha u obitelji, na radnom mjestu, fakultetu, školi i dr. Najčešće se radi o stanjima koje je većina ljudi u stanju prepoznati kod sebe i drugih ljudi poput napetosti, uznemirenosti, zabrinutosti, tjeskobe, napadaja panike, straha, misli i postupaka za koje vjerujemo da nismo u stanju sami kontrolirati, poteškoća usnivanja, učestalih buđenja, naglašenog osjećaja umora, bezvoljnosti, nesposobnosti osjećanja sreće i zadovoljstva, nezaintersiranosti za zbivanja u okruženju, poremećaja koncentracije, poteškoća zapamćivanja i prisjećanja, bržeg mentalnog zamora, smanjenja ukupnih intelektualnih sposobnosti, moguće pojačane potrebe za uzimanjem lijekova, cigareta, alkohola ili drugih psihoaktivnih supstanci. U manjem broju slučajeva radi se o težim psihičkim premećajima kod kojih neke osobe nisu u stanju same prepoznati svoje psihičke poteškoće ili negiraju postojanje evidentnih psihičkih poteškoća, a iste se najčešće očituju u poremećenom doživljaju realiteta, čudnim idejama, mogućim slušnim ili vidnim halucinacijama odnosno obmanama, upadljivim poremećajem govora i ponašanja, gubitkom kontrole nad postupcima, ovisnošću o raznim psihoaktivnim tvarima, težim poremećajima radnog i socijalnog funkcioniranja, protupravnim ponašanjem i sl. Ponekad se radi i o tjelesnim poremećajima kod nekih osoba za koje se pretragama ne uspijeva pronaći organski uzrok bolesti. To se često viđa u osoba kod kojih poremećaj psihičkog funkcioniranja ima naglašenu ulogu u nastanku i intenzitetu simptoma pojedinih stanja poput gastritisa, ulceroznog kolitisa, ulkusne bolesti, astme, migrene, pruritusa, poremećaja srčanog ritma, povišenog krvnog tlaka i dr.
Poželjno je pripremiti medicinsku dokumentaciju eventualnog ranijeg psihijatrijskog ili drugog liječenja, a u nedostatku iste ponijeti popis lijekova koje pacijent trenutno uzima.
Prvi pregled u trudnoći trebali biste napraviti od 6. do 10. tjedna trudnoće. Ukoliko je trudnoća uredna, pregled će liječnik planirati u razmacima od 3 do 4 tjedna, a nakon navršenog 36. tjedna trudnoće i češće, svakih 7 do 14 dana. Klinički pregledi ključan su preduvjet u adekvatnom nadzoru trudnoće. Brojne studije su dokazale čvrstu povezanost između broja pregleda tijekom trudnoće i njezina ishoda.
Prvi pregled obuhvaća uzimanje precizne anamneze, izračun trajanja trudnoće i određivanje termina porođaja te pregled u spekulima i bimanualnu palpaciju. Preporučuje se uzeti i PAPA obrisak te brisove vrata maternice na bakterije i ostale mikroorganizme), učiniti laboratorijske pretrage (kompletna krvna slika, krvna grupa i Rh faktor, ujedno se kontrolira i mokraća test trakom), izmjeriti krvni tlak i tjelesnu težinu te obaviti ultrazvučni pregled (oko 10. tjedna trudnoće). Na sljedećim redovitim pregledima kontrolira se mokraća test trakom, mjeri se krvni tlak i tjelesna težina te obavlja ginekološki i ultrazvučni pregled, a preporučuje se i OGTT (do 27. tjedna).
Prilikom dolazaka na preglede donijeti sve ranije nalaze i snimke.
Progesteron je hormon koji stvaraju jajnici odnosno žuto tijelo koje nastaje u jajnicima nakon ovulacije jajne stanice u svakom mjesečnom ciklusu. Mjerenje progesterona u krvi služi za potvrdu da se ovulacija dogodila. Progesteron omogućuje pripremu tijela žene za trudnoću pa dovoljne količine ovog hormona u krvi znače i veću vjerojatnost oplodnje i zanošenja. Progesteron se stvara u velikim količinama tijekom cijele trudnoće.
Ovu pretragu trebate kada imate neki od poremećaja u menstruacijskom ciklusu (policistični izgled jajnika, izostanak ovulacije, neredovita mjesečna krvarenja), iznenadno i produženo vaginalno krvarenje, kada treba utvrditi dolazi li do ovulacije (plodnosti) u mjesečnim ciklusima i u ranoj trudnoći po preporuci ginekologa.
Za određivanje progesterona uzima se krv iz vene. Rezultati su gotovi isti dan.
Ako je prema preporuci liječnika potrebno izmjeriti koncentraciju progesterona unutar menstruacijskog ciklusa za potvrdu ovulacije, optimalno vrijeme za vađenje krvi je od 20. do 22. dana ciklusa (prvi dan ciklusa je prvi dan menstrualnog krvarenja). Ako je menstrualno krvarenje izostalo više od mjesec dana (a isključena je trudnoća), nije potrebno čekati 20. do 22. dan narednog ciklusa za određivanje progesterona.
Psihološki pregled liječnika za specijalizaciju je psihodijagnostički postupak kojim se utvrđuje psihofizičko stanje pojedinca, a obično se radi o testiranju motoričkih sposobnosti, vrlo često za kirurške grane medicine. Provodi se primjenom psihologijskih testova koji su provjerena, objektivna i pouzdana metoda mjerenja, a koja predviđa najvjerojatnije ponašanje osobe u određenim situacijama.
Pregledi liječnika za specijalizaciju provode se za potrebe upisa na kirurške grane medicine, no, po potrebi, i za sva ostala područja specijalizacije i fakultete.
Testiranje obuhvaća ispitivanje manualne spretnosti te ispitivanje kognitivnih sposobnosti, ispitivanje osobina ličnosti i psihologijski intervju. Testiranje obično traje do 60 min. i provodi se individualno.
Na pregled je potrebno naručiti se dan do dva prije željenog termina. Na dogovoreni termin potrebno je doći na vrijeme, a u slučaju spriječenosti ili bolesti potrebno je odjaviti dogovoreni termin (npr. ne preporučuje se pristupiti obradi psihologa ukoliko imate povišenu tjelesnu temperaturu, nakon neprospavane noći, nikako pod utjecajem sredstava ovisnosti, i sl.). Na pregled je potrebno ponijeti vidno i/ili slušno pomagalo ako ih pojedinac koristi, važeću zdravstvenu i/ili eventualnu psihološku dokumentaciju.
Parathormon (PTH) proizvode i otpuštaju u krvotok paratireoidne žlijezde koje su smještene neposredno uz svaki režanj štitnjače. Izlučivanje PTH obrnuto je proporcionalno razini kalcija u krvi. Niska razina kalcija povećava rad paratireoidnih žlijezda i razinu PTH i obrnuto. Uloga PTH je da zajedno s vitaminom D i kalcitoninom mobilizira kalcij i fosfat iz koštanog tkiva, da povećava apsorpciju kalcija iz crijeva te izlučuje fosfate bubrezima.
Mjerenje koncentracije PTH ima klinički značaj u dijagnostici bolesti i poremećaja metabolizma kalcija, dijagnostici primarnog hiperparatireoidizma, lociranju PTH adenoma, praćenju uspješnosti operacije adenoma, dijagnostici paraneoplastičnog sindroma i dijagnostici hipoparatiroidizma.
Za određivanje PTH u krvi uzima se krv iz vene. Rezultati su gotovi isti dan.
Za ovu pretragu nije potrebna posebna priprema.
Rektosigmoidoskopija je pregled završnog dijela debelog crijeva optičkim, savitljivim instrumentom (endoskop) koji omogućuje prikaz svih anatomskih struktura ravnog, zavojitog i silaznog dijela debelog crijeva.
Pretragu trebate ukoliko postoji sumnja na postojanje tumorskih i ostalih lezija u debelom crijevu, a prvenstveno kod bolesnika starijih od 50 godina.
Rektosigmoidoskopija je kratka kolonoskopija kojom se pregledava ravni, zavojiti i silazni dio debelog crijeva (sigmoidno crijevo i rektum) u dužini od 60 do 70 cm.
link
Reumatoidni faktor je autoantitijelo koje nastaje u autoimunim bolestima. Nalazimo ga najčešće u krvi bolesnika s raumatoidnim artritisom.
Ovu pretragu trebate kod sumnje na autoimune bolesti poput reumatoidnog artritisa i Sjogrenovog sindroma, kod kroničnog umora, bolova i otoka zglobova, slabosti mišića, osjećaja suhoće u ustima ili očima.
Za ovu pretragu uzima se krv iz vene. Rezultati određivanja su gotovi isti dan.
Nije potrebna posebna priprema.
Sedimentacija eritrocita je proces nakupljanja eritrocita u veće ili manje nakupine koje se talože (sedimentiraju) na dno epruvete u trajanju od jednog sata.
Određujemo je kod sumnje na upalni proces u organizmu (akutni ili kronični), a koristi se i kao test u praćenju toka upalnog procesa. Sedimentacija eritrocita je ubrzana kod bakterijskih infekcija, reumatskih bolesti, neoplastičnih sindroma i degenerativnih bolesti. Fiziološki povišena sedimentacija eritrocita nalazi se u trudnoći.
Za određivanje sedimentacije eritrocita uzima se krv iz vene. Nalaz je gotov isti dan.
Za ovu pretragu nije potrebna posebna priprema.
SHBG je cirkulirajući plazma protein - globulin koji se stvara u jetri, specifično veže spolne hormone (testosteron, estradiol, itd.) i prenosi ih u krvi. Količina SHBG u cirkulaciji ovisi o dobi i spolu, o povećanom ili smanjenom stvaranju spolnih hormona i o nekim bolestima ili stanjima kao što su bolesti jetre, štitnjače, debljina.
Ovu pretragu trebate kada imate neki od poremećaja u menstruacijskom ciklusu (policistični izgled jajnika, izostanak ovulacije, neredovita mjesečna krvarenja), kada imate promjene na koži koje se dovode u svezu s viškom androgena kod žena kao što su pojačana dlakavost i/ili pojava akni.
Za određivanje SHBG uzima se krv iz vene. Rezultati određivanja su gotovi isti dan.
Nije potrebna posebna priprema. Na koncentraciju SHBG u krvi mogu utjecati lijekovi (oralni kontraceptivi, kortikosteroidi, androgeni, itd.).
Spirometrija je osnovni test za ispitivanje plućne funkcije. Spirometrijom možemo dokazati jesu li Vaše smetnje povezane s plućnim bolestima ili je uzrok druge prirode (npr. bolesti srca, psihički poremećaj i sl.).
Spirometriju trebate ako ste pušač, ako imate tegoba s disanjem u mirovanju ili naporu, ako imate noćna gušenja, osjećaj piskanja u prsima ili uporni kašalj. Nalaz spirometrije zajedno s nalazima drugih dijagnostičkih metoda (RTG pluća i srca, fizikalni pregled, krvni nalazi) doprinosi postavljanju konačne dijagnoze i donošenje odluke o daljnjem liječenju.
Spirometrija je bezbolna metoda kod čijeg izvođenja je vrlo važna suradnja pacijenta te pravilna tehnika. Radi veće točnosti, testiranje se izvodi tri puta zaredom.
Nije potrebna posebna priprema. Ukoliko ste već radili spirometriju, potrebno je donijeti ranije nalaze radi usporedbe.
Stupanj čistoće predstavlja mikroskopsku analizu sadržaja rodnice, prikaz stanica i mikroorganizama u svrhu daljnjeg liječenja. Pretraga je dio redovitog ginekološkog pregleda ili se radi kod upalnih stanja rodnice (kolpitisa).
Iscjedak se boji s otopinom briljant krezila ili miješa s fiziološkom otopinom na predmetnom stakalcu te se takav preparat mikroskopski analizira. Pod velikim povećanjem analiziraju se epitelne stanice, fioziološki nazočni laktobacili, leukociti, bakterije, te eventualni Trihomonas vaginalis, gljivice, Gardnerella vaginalis i dr. Na temelju zastupljenosti spomenutih pokazatelja stupnjuje se rodnički iscjedak u 3 stupnja čistoće, a II. i III. stupanj zahtijevaju liječenje.
Nemojte koristiti vaginalne lijekove, kreme, pjene, deodorante, pudere ili kupke 48 do 72 sata prije testa. Izbjegavajte seksualne odnose 24 do 48 sati prije testa.
Štitnjača stvara i izlučuje u krv hormone tiroksin (T4), trijodtironin(T3) i kalcitonin. Oni se u organizmu nalaze vezani za proteine ili u slobodnoj formi (fT3 i fT4). Samo slobodni hormoni su aktivni. Hormoni štitnjače djeluju na gotovo sva tkiva pa je normalna razina hormona štitnjače preduvjet za normalno funkcioniranje organizma. U slučaju suviška hormona - hipertireoze, dolazi do ubrzanja metabolizma s brojnim smetnjama kao što su nemir, razdražljivost, nesanica, pojačano znojenje, opadanje kose, lupanje srca, proljev i mršavljenje. U slučaju manjka hormona štitnjače - hipotireoze, usporava se metabolizam, što pak dovodi do trajnog umora, pospanosti, debljanja, nakupljanja tekućine u tijelu i poremećaja probave.
Ako štitnjača ne proizvodi dovoljno hormona osoba ima simptome hipotireoze kao što su debljanje, suha koža, nepodnošenje hladnoće, nepravilna menstruacija i umor. Ako štitnjača proizvodi previše tiroksina, javit će se simptomi hipertireoze, kao što su povećani broj otkucaja srca, anksioznost, gubitak težine, poteškoće sa spavanjem, drhtanje ruku.
Za određivanje T3 i FT3 uzima se krv iz vene. Rezultati su gotovi isti dan.
Nije potrebna posebna priprema. Ako ste trudni uvijek treba određivati FT3, a ne T3.
Antitreponemski test služi dijagnosticiranju zaraze bakterijom Treponema Pallidum koja je uzročnik spolno prenosive bolesti - sifilisa (lues). Ovim testom detektiramo i IgM i IgG antitijela na bakteriju prisutna u krvi, čime je povećana uspješnost otkrivanja sifilisa. Antitreponemski test je superiorniji u detekciji sifilisa od VDRL testa. Međutim, s obzirom da se radi o probirnom testu, svaki pozitivan rezultat je potrebno dokazati potvrdnim testom.
Ako imate simptome sifilisa (promjene na spolovilu, kožni osip, groznica, natečeni limfni čvorovi, grlobolja, slabost), ako imate neku drugu spolno prenosivu bolest kao što je gonoreja ili AIDS, ako ste skloni rizičnom spolnom ponašanju. Zbog rizika prijenosa bakterije Treponema Pallidum od majke kroz posteljicu na fetus, sve trudnice trebaju preventivno napraviti ovaj test u ranoj trudnoći. Antitreponemski test služi dijagnosticiranju zaraze bakterijom Treponema Pallidum koja je uzročnik spolno prenosive bolesti - sifilisa (lues). Ovim testom detektiramo i IgM i IgG antitijela na bakteriju prisutna u krvi, čime je povećana uspješnost otkrivanja sifilisa. Antitreponemski test je superiorniji u detekciji sifilisa od VDRL testa. Međutim, s obzirom da se radi o probirnom testu, svaki pozitivan rezultat je potrebno dokazati potvrdnim testom.
Za ovu pretragu treba izvaditi krv iz vene. Rezultati su gotovi isti dan.
Nije potrebna posebna priprema.
Ovim testom provjerava se raspoznavanje boja u zeleno-crvenom spektru i žuto-plavom spektru.
Testiranje raspoznavanja boja najčešće se provodi u sklopu pregleda u medicini rada (npr. kod pregleda vozača), ali i kao dio dijagnostike nekih genetskih bolesti. Test na boje se radi i kod procjene sposobnost obavljanja određenog zanimanja. Ako tijekom života osjetite da boje raspoznajete drugačije nego prije moguće je da se radi o bolesti oka.
Test raspoznavanja boja se sastoji od 15 kartica (Ishiara), od kojih svaka sadrži određeni broj. Za uspješno rješavanje testa morate prepoznati točan broj na kartici.
Nije potrebna posebna priprema.
Test za dijagnozu (PPO) je test koji pomaže pri dijagnozi prsnuća plodovih ovoja kod trudnica u kojih postoje znaci i simptomi koji govore u prilog takvog prsnuća. Test otkriva najmanje količine proteina amnijske tekućine (PAMG-1) koji se pojavljuje u iscjetku rodnice nakon prsnuća plodovih ovoja. Test je brz i vrlo osjetljiv, a njime se otkrivaju i najmanje količine amnijske tekućine u iscjetku rodnice. Točnost testa je 99%. Test trebate ako imate simptome prsnuća plodovih ovoja (pojačana sekrecija ili iscjedak iz rodnice, iznenadna veća količina tekućine koja izlazi iz rodnice, ultrazvučno uočeno smanjenje količine plodne vode (manji AFI - indeks) te ako nadležni ginekolog zatraži test. Test se može koristiti od 11. do 42. tjedna trudnoće.
Uzorak iscjetka rodnice prikupi se sterilnim štapićem te se štapić uranja u bočicu s otapalom. Traka za testiranje se uranja u otapalo nakon štapića i za 10 minuta se očitava nalaz. Ako postoji jedna crta na test traci, nema prsnuća plodovih ovoja. Dvije crte ukazuju na prsnuće plodovih ovoja.
Prije testa nije uputno stavljati vaginalete ili lijek u rodnicu kao ni koristiti dezinfekcijske tekućine. Test ne treba koristiti kod obilnijeg krvarenja.
Testosteron je muški spolni hormon (androgen) koji nastaje u testisima paralelno sa spermatogenezom (dozrijevanje spermija). Mjerenje testosterona u krvi služi za procjenu endokrine uloge testisa, ali nam indirektno govori i o plodnosti muškarca. Testosteron je prisutan i u krvi žena, ali u značajno nižim vrijednostima nego u muškaraca. Višak testosterona kod žena povezan je s poremećajima u menstruacijskom ciklusu i smanjenom plodnošću. U krvi je testosteron uglavnom vezan za proteine, a samo mala količina ovog hormona je u slobodnoj formi (slobodni testosteron).
Testosteron se često određuje u obradi neplodnosti i u žene i u muškarca. Indikacije za određivanje testosterona kod muškaraca su smanjen broj i/ili pokretljivost spermija u spermatogramu, seksualna disfunkcija (erektilna disfunkcija, poremećaj libida i ejakulacije) ili kod sumnje na tumor testisa. Kod žena su to poremećaji u menstruacijskom ciklusu (policistični izgled jajnika, izostanak ovulacije, neredovita mjesečna krvarenja) ili promjene na koži koje se dovode u svezu s viškom androgena kao što su pojačana dlakavost i/ili pojava akni.
Za određivanje ukupnog i slobodnog testosterona uzima se krv iz vene. Ukupni testosteron se mjeri direktno. Slobodni testosteron se računa iz koncentracija ukupnog testosterona i proteinskog prenosioca (SHBG). Rezultati su gotovi isti dan.
Ako je prema preporuci liječnika potrebno izmjeriti koncentraciju testosterona unutar menstruacijskog ciklusa, optimalno vrijeme za vađenje krvi je od 3. do 6. dana ciklusa (prvi dan ciklusa je prvi dan menstrualnog krvarenja). Ako je menstrualno krvarenje izostalo više od mjesec dana (a isključena je trudnoća), nije potrebno čekati 3. do 6. dan narednog ciklusa za određivanje testosterona. Na koncentraciju testosterona mogu utjecati lijekovi (oralni kontraceptivi, kortikosteroidi, androgeni, neki lijekovi u terapiji karcinoma prostate, itd.).
Mjerenje očnog tlaka ili tonometrija je metoda određivanja vrijednosti očnog tlaka čija je normala od 10 do 21 mmHg. Zdravo je oko pod stalnim tlakom. Ako je regulacija tlaka poremećena, može doći do porasta očnog tlaka i razvoja glaukoma. Ukoliko je glaukom pravovremeno dijagnosticiran i ispravno liječen, vid se može očuvati još dugi niz godina. Tlak se može mjeriti bez diranja, nekontaktnom metodom kod koje nije potrebna lokalna anestezija. Ukoliko oftalmolog procijeni, očni se tlak može mjeriti i kontaktnom metodom - aplanacijski ili po Shiotzu. Tada je prethodno poželjno oko nakapati anestetskim kapima kako bi mjerenje bilo ugodnije.
Nakon navršene 40. godine života kao preventivni pregled. Kod osjećaja pritiska u očima, mutnog vida, rasapa poput duginih boja oko rasvjetnog tijela, npr. ulične svjetiljke. Ukoliko je netko u obitelji liječio povišen očni tlak, ako dolazite iz geografskog područja gdje je povišen očni tlak učestao, ako bolujete od nekih drugih bolesti koje mogu povisiti očni tlak (dijabetes, bolesti štitnjače i dr.) ili ako uzimate kortizonsku terapiju.
Kod nekontaktne metode procjenjuje se vrijednost očnog tlaka bez dodira s rožnicom dok se kod aplanacijske metode nakon anesteziranja oka prislanja sonda na rožnicu.
Ne smijete nositi kontaktne leće prije pretrage (polutvrde barem 3 dana prije, a mekane od večeri prije).
Trihoskopija je neizostavna dijagnostička pretraga prilikom opadanja kose i bolesti vlasišta koja pomaže u postavljanju dijagnoze. Digitalnom trihoskopijom se može pratiti uspješnost terapije snimajući i uspoređujući fotodokumentaciju te parametre poput novih vlasi, gustoće i debljine dlake.
Troponin T pripada vrsti proteina koji se nalaze u skeletnim i srčanim mišićima. Troponin T se u normalnim uvjetima nalazi u jako malim koncentracijama u krvi, a kod ozljede srčanog mišića pojačano se otpušta u cirkulaciju. Određuje se pri dijagnosticiranju infarkta miokarda ili ozljede srčanog mišića. Razina troponina T raste u krvi 3 do 4 sata nakon ozljede miokarda i ostaje povišena 10 do 14 dana.
Troponin T se određuje prema preporuci liječnika ako imate bolove u prsima i ostale simptoma srčanog infarkta. Određuje se odmah po pojavi simptoma infarkta, a zatim se ponavlja u drugom uzorku nakon 4 do 6 sati.
Za određivanje troponina T uzima se uzorak venske krvi. Rezultati određivanja su gotovi isti dan.
Nije potrebna posebna priprema.
TSH je hormon koji se stvara u hipofizi, a regulira sekreciju hormona štitnjače. TSH stimulira štitnjaču koja proizvodi tiroksin (T4) i trijodtironin (T3). Kada se u krvi smanji koncentracija hormona štitnjače, povećava se oslobađanje TSH iz hipofize i obrnuto. Zbog toga je TSH osjetljiv biljeg za probir poremećaja funkcije štitnjače.
Ako imate simptome hipertireoze (ubrzani rad srca, gubitak težine, nervoza, drhtanje ruku, iritacije očiju i poteškoće sa spavanjem) ili hipotireoze (debljanje, suha koža, zatvor, nepodnošenje hladnoće, umor). Ako imate dijagnosticiranu bolest štitnjače, za praćenje učinka liječenja. Ako ste trudnica, preporuča se određivanje TSH odmah na početku trudnoće. Ako ste žena starija od 50 godina, po preporuci Hrvatskog društva za štitnjaču. Ako ste se rodili u RH, odmah po porodu određen Vam je TSH u sklopu nacionalnog novorođenačkog probira.
Za testiranje TSH uzima se krv iz vene. Rezultati su gotovi isti dan.
Nije potrebna posebna priprema.
Ovim testom u krvi mjerimo IgA antitijela protiv tkivne transglutaminaze (tTg-IgA) kojima je moguće uspješno „tražiti" (probiranje) osobe koje boluju od celijakije. Unošenje glutena hranom (žitarice) kod genetski predodređenih osoba može izazvati poremećenu imunosnu reakciju (nepodnošljivost ili intolerancija glutena). Posljedice toga mogu biti oštećenje sluznica crijeva ali i mnogih drugih organa. Bolest se naziva celijakija ili glutenska enteropatija. U testu se određuju specifična antitijela klase IgA pa urođeni potpuni nedostatak ovog imunoglobulina uzrokuje lažno negativne rezultate testa tTg-IgA. S obzirom da je test kvalitativan nije pogodan za praćenje učinka terapije celijakije za koje je preporučeno kvantitativno određivanje titra (koncentracije) tTg-IgA.
Prema preporuci liječnika ukoliko imate učestalo bolove i osjećaj napuhanosti u trbuhu praćene proljevima, ako ste neuhranjeni ili konstantno gubite na tjelesnoj težini, ako imate promjene na koži nepoznatog uzroka, ako bolujete od slabokrvnosti (anemija) nepoznatog uzroka, ako netko od Vaših bliskih srodnika boluje od celijakije, ako bolujete od kroničnih ili autoimunih bolesti (šećerna bolest tip I, autoimune bolesti, kronični hepatitis, sindrom Down, mikroskopski kolitis, sindrom kroničnog umora, sindrom iritabilnog crijeva).
Za ovaj test uzima se krv iz prsta ili iz vene. Rezultati su gotovi za 60 minuta. Test je kvalitativan tj. daje rezultate negativan ili pozitivan.
Test nije preporučen za djecu mlađu od 3 godine. Iznimno je važno da nekoliko tjedana prije testiranja konzumirate hranu koja sadrži gluten. Najčešći uzrok lažno negativnih (normalnih) rezultata je da osoba započne s glutenskom dijetom (izbaci iz prehrane hranu koja sadrži gluten) i onda dođe na testiranje.
Ureja nastaje u jetri kao konačni produkt metabolizma proteina u našem organizmu. Stoga koncentracija ureje ovisi o prehrani, pa osobe na prehrani bogatoj proteinima imaju veće vrijednosti. Više od 90% ureje izlučuje se iz tijela putem bubrega, pa određivanje ureje u krvi služi i kao pokazatelj bubrežne funkcije.
Ureju u krvi određujemo kod sumnje na bolesti jetre i bubrega.
Za određivanje ureje u krvi uzima se krv iz vene. Rezultati određivanja ureje u krvi su gotovi isti dan.
Nije potrebna posebna priprema. Koncentracija ureje ovisi o prehrani i veća je kod osoba koje jedu hranu bogatu proteinima.
Za potrebe uzimanja i obrade 24 h urina potrebno je prethodno osigurati spremnik za prikupljanje urina. Spremnik možete dobiti u našem laboratoriju.
Cijena usluge odnosi se na jednokratnu uslugu vađenja krvi, neovisno o broju pojedinih laboratorijskih usluga.
Intrauterini uložak (IUD - intrauterine device ili spirala) građena je od plastike koja je svojim oblikom prilagođena unutrašnjosti maternice. Obložena je bakrenom žicom (bakrena spirala) ili sadrži mali spremnik hormona (hormonska spirala). Ekstrakcija ili vađenje intrauterinog uloška je podjednako brz i siguran postupak kao i njezina ugradnja. Vađenje intrauterinog uloška radi se kod isteka roka sigurnog kontraceptivnog djelovanja, ako planirate trudnoću ili kada iz bilo kojeg razloga ne želite imati intrauterini uložak.
Nakon toalete vanjskog spolovila i rodnice u spekulima prikažu se niti intrauterinog uloška (spirale), prihvate se hvataljkom, te se u cijelosti odstrani. Postupak je brz i bezbolan. Ako se na opisani način ne može odstraniti intauterini uložak, pristupa se drugim metodama (kiretaži ili histeroskopiji).
Nije potrebna posebna priprema.
Vitamin B12 se nalazi u mesu, mlijeku i jajima, a u organizmu je značajan za sazrijevanje eritrocita.
Kako bi se dijagnosticirao uzrok anemije ili neuropatije. Ovu pretragu trebate kada imate anemiju (smanjen broj eritrocita i/ili smanjena koncentracija hemoglobina u krvnoj slici) kojoj nije uzrok nedostatak željeza, kada uzimate terapiju zbog nedostatka vitamina B12 ili folne kiseline te kod dijagnostike neuropatije.
Za testiranje vitamina B12 u organizmu uzima se krv iz vene. Rezultati su gotovi isti dan.
Za ovu pretragu potrebno je biti natašte. Ako uzimate sokove ili multivitaminske preparate, treba prestati s uzimanjem barem 7 dana prije određivanja vitamina B12. NAPOMENA za osobe na terapiji vitaminom B: Prije kontrolnog određivanja vitamina B12 treba proći barem 7 dana od završetka terapije.
Vitamin D u organizmu regulira apsorpciju kalcija i izgradnju zdravih kostiju, a ima i pozitivan utjecaj na imunološki sustav.
Ovu pretragu trebate ako imate vrijednosti kalcija, fosfora, i/ili paratireoidnog hormona (PTH) izvan referentnog raspona, ako imate dokaze koštane bolesti ili slabosti kostiju, ako Vaš liječnik sumnja da možete imati nedostatak vitamina D, ako počinjete uzimati lijek za liječenje osteoporoze ili liječite manjak vitamina D. Isto tako, ukoliko ste osoba s visokim rizikom za nedostatak vitamina D (starija životna dob, loše prehrambene navike, kronične bolesti probavnih organa koje prati malapsorpcija, nedovoljna izloženost sunčevim zrakama tijekom godine, itd.), trebali biste se testirati.
Za testiranje količine vitamina D u organizmu uzima se krv iz vene. Rezultati su gotovi isti dan.
Za ovu pretragu potrebno je biti natašte. Ako uzimate sokove ili multivitaminske preparate, treba prestati s uzimanjem barem 7 dana prije određivanja vitamina D. NAPOMENA za osobe na terapiji vitaminom D: Prije kontrolnog određivanja vitamina D treba proći barem 7 dana od završetka terapije.
- osobnu iskaznicu ili putovnicu - prethodni certifikat o zdravstvenoj sposobnosti - naočale ili leće ukoliko kandidat ima dioptriju - potvrdu odabranog liječnika obiteljske medicine o dosadašnjim kroničnim bolestima - specijalističke nalaze ukoliko se kontrolirate kod oftalmologa, internista, neurologa i dr.
Željezo je element neophodan za život svih živih bića. U organizam ga unosimo hranom, a odrastao čovjek ga sadržava svega 3,5 do 4,5grama. Stoga smanjen unos, povećane potrebe ili pojačan gubitak vrlo brzo dovode do deficita željeza. Glavnina željeza u organizmu nalazi se u eritrocitima, a ostatak je uskladišten u jetri, slezeni i koštanoj srži.
Određivanje statusa željeza u organizmu je opravdano ako u krvnoj slici imate snižen broj eritrocita i/ili sniženu koncentraciju hemoglobina, a poglavito ako uz to imate i smanjen volumen eritrocita (MCV). Ovakvi nalazi ukazuju na možebitnu mikrocitnu anemiju koja je često uzrokovana manjkom željeza. Simptomi anemije su kronični umor, vrtoglavica, slabost, glavobolja. Nedostatak željeza u organizmu je najčešći uzrok slabokrvnosti. Ako ste trudni te zbog povećanih potreba za željezom u trudnoći, trebate svakako provjeriti status željeza.
Za određivanje željeza, TIBC i UIBC uzima se krv iz vene. Rezultati određivanja su gotovi isti dan.
Za ovu pretragu morate biti natašte. Poželjno je 1 do 2 dana prije vađenja krvi prestati uzimati sokove obogaćene vitaminima. Ukoliko ste na terapiji preparatima željeza, odgodite vađenje krvi za tjedan dana nakon prestanka uzimanja željeza u obliku tableta, kapi ili sirupa, barem 3 dana nakon intravenoznog primanja i mjesec dana nakon intramuskularnog primanja željeza.
Copyright 2020. Specijalna bolnica AGRAM. Sva prava pridržana.