Što je Anti SARS-Cov-2 serološki test?
Novi koronavirus (SARS-Cov-2) uzrokuje bolest COVID-19. Za ulazak virusa u stanice domaćina odgovoran je S (engl. Spike) protein virusa. Nakon zaraze virusom, u krvi većine bolesnika stvaraju se antitijela što nazivamo serološkim odgovorom. Antitijela koja se u domaćinu stvaraju na S protein virusa smatramo neutralizacijskim antitijelima jer onemogućuju ulazak virusa u organizam i štite osobu od bolesti u slučaju ponovnog kontakta (zaraze) s novim koronavirusom.
Ova pretraga je certificirani serološki test druge generacije za novi koronavirus. Test s visokom pouzdanošću otkriva prisutnost ukupnih antitijela (imunoglobulina klase A, G, M) na S protein SARS-Cov-2 virusa KVANTITATIVNOM laboratorijskom analitičkom metodom ECLIA.
Kada trebate test?
Serološki testovi ne služe za dijagnostiku aktivne infekcije i bolesti COVID-19. Za to su namijenjeni isključivo dijagnostički molekularni (PCR) ili antigen testovi iz brisa nazofarinksa. Jednako tako, serološki testovi ne mogu dati odgovor na pitanje je li osoba zarazna za svoju okolinu (ukućane, radne kolege, i sl.). Za to, također, služe dijagnostički testovi iz brisa nazofarinksa.
Imunološki odgovor organizma na SARS-Cov-2 virus je specifičan po tome što se IgM i IgG antitijela pojavljuju gotovo istovremeno u krvi bolesnika 7-14 dana nakon zaraze virusom. Neke osobe razviju samo IgA antitijela. Stoga serološki testovi koji daju odvojene rezultate za IgM i IgG antitijela nemaju veću korisnost u odnosu na serološke testove koji mjere ukupan serološki odgovor (IgA+IgM+IgG).
Serološki test trebate po preporuci liječnika kao nadopunu dijagnostičkom testu za koronavirus. Ako ste preboljeli COVID-19, pozitivan rezultat ovog serološkog testa znači da ste stekli otpornost na virus (imunost) što može biti značajno npr. prilikom povratka na vaše radno mjesto. S obzirom da test mjeri titar (koncentraciju) antitijela na S protein novog koronavirusa, ovim testom možete pratiti dinamiku tj. promjenu količine neutralizacijskih antitijela kroz vrijeme. Za očekivati je, prema trenutno dostupnim iskustvima, da većina osoba razvije maksimalnu (vršnu) koncentraciju ovih antitijela nakon 4. tjedna od početka bolesti. Nakon toga, titar antitijela može stagnirati i s vremenom opadati. Serološki odgovor u smislu izmjerene koncentracije antitijela nakon preboljene zaraze koronavirusom se značajno razlikuje između pojedinih osoba. Vrlo često osobe koje su preboljele COVID-19 bez simptoma ili s blagim oblikom bolesti, imaju niži titar ovih antitijela u odnosu na osobe koje su preboljele srednje teški ili teški oblik bolesti, ali to nikako nije pravilo koje vrijedi za sve. Također, za pretpostaviti je da u osoba koje imaju nižu vršnu koncentraciju ovih antitijela, serološki odgovor (i obrana organizma) može trajati kraće nego u osoba koje su razvile visoke vrijednosti.
Serološkim testom možete provjeriti jeste li bili zaraženi novim koronavirusom bez pojave simptoma (poglavito ako ste živjeli u bliskom kontaktu, npr. zajedničkom kućanstvu ili na radnom mjestu, s dokazano pozitivnom osobom) i jeste li uopće bili u kontaktu s ovim virusom za vrijeme pandemije.
Neutralizacijska antitijela na S protein novog koronavirusa mogu razviti i osobe koje su cijepljene. Stoga ovaj test može služiti i za praćenje umjetno izazvanog serološkog odgovora nakon cijepljenja.
Što obuhvaća pretraga?
Za ovu pretragu uzima se krv iz vene. Rezultat testiranja je kvantitativan i predstavlja broj tj. titar antitijela u jedinicama mjere U/ml. Rezultat mjerenja <0,4 U/ml je ispod granice detekcije i smatra se nemjerljivo niskim (negativnim). Za interpretaciju rezultata mjerenja koristi se granična vrijednost 0,8 U/ml. Izmjereni titar antitijela koji je manji od 0,8 U/ml smatra se negativnim, a izmjereni titar antitijela koji je 0,8 U/ml ili veći smatra se pozitivnim.
Na lokaciji SBA Zagreb rezultati testiranja su gotovi isti dan. Na ostalim SBA lokacijama, rezultati su najčešće gotovi sljedeći radni dan.
Kako se pripremiti?
Nije potrebna posebna priprema. Ukoliko trenutno imate simptome COVID-19 bolesti (povišena tjelesna temperatura, groznica, kašalj, poteškoće s disanjem) trebate bris nazofarinksa i dijagnostički
antigen ili
PCR test)