
Mnogi kada gledaju poznate dame s crvenog tepiha poput latino ljepotica Jennifer Lopez, Salme Hayek i Penelope Cruz, nerijetko imaju osjećaj kako je vrijeme za njih stalo, naročito kada je riječ o njihovoj koži. Zbog toga, mnogi i sami požele ukloniti pokoju boru s lica. Ipak, javlja se uvijek isto pitanje, isti strah: Što ako to više ne budem ja?
Dr. med. Saida Rezaković, specijalistica dermatologije i venerologije u Specijalnoj bolnici AGRAM, premda razumije taj strah, ističe kako se znakovi starenja mogu brisati, bez da se pritom briše i osobni šarm. Pritom, kako naglašava, pristup sa stručne strane mora biti cjelovit te se mora poštovati sveto trojstvo estetike: struktura, tekstura i volumen lica.
Premda najljepše žene svijeta izgledaju kao da su kazaljke na satu za njih stale, pritom nisu izgubile svoju osobnost, kao ni X faktor koji svi posjedujemo i kojega se ne bismo trebali odreći radi brisanja nekoliko bora. Dapače, dr. med. Rezaković svojim pacijenticama uvijek kaže da su bore smijalice, pogled ispod obrva, iskrivljen osmijeh ili madež na licu dio šarma te ih se ne bi trebali žrtvovati radi „zlatnog reza” lica.
„Činjenica je da mi sebe ne vidimo u realnom svjetlu. To potkrepljuju brojna istraživanja da većina nas sebe vidi u jednoj dimenziji, en face, dok nas drugi promatraju u tri dimenzije – u poluprofilu. Zbog toga se to i trudim razjasniti pacijenticama na razumljivim primjerima. Recimo, umjesto prekomjernog unošenja filera u usne, one mogu više doći do izražaja popunjavanjem jagodice i brade jer se tako „otvara” lice, objašnjava doktorica Rezaković i dodaje da neadekvatna aplikacija čak i jednog mililitra može dovesti do neprirodnog izgleda, dok će pravilna aplikacija veće količine mililitara postići adekvatan estetski rezultat. Stoga je, zapravo, najbitnija pravilna tehnika, koja se postiže kontinuiranim usavršavanjem i dugogodišnjim iskustvom.
Važnost cjelovitog pristupa
Pristup kod kojeg se naglasak ne stavlja isključivo na korekciju bora, nego na podizanje kože cijelog lica, jest full approach, a nastao je kao posljedica novih saznanja o fiziologiji starenja lica poput gubitka tonusa i potpornih tkiva kože, razgradnje koštanih struktura te razgradnje masnih jastučića. Te navedene strukture služe kao ‘nosači’ kože te su nužne za mladenački izgled uz, naravno, poštivanje proporcija lica. U tome najznačajniju ulogu imaju dermalni fileri, privremeni implantati koji su po svojoj strukturi građeni od hijaluronske kiseline te se apliciraju upravo u svrhu vraćanja izgubljenih masnih i koštanih struktura. Tako se postiže lifting lica, koji se danas može mjeriti s rezultatima kirurškog liftinga, ali s bržim oporavkom i svođenjem na minimum mogućih komplikacija, ističe doktorica Rezaković i pojašnjava da su dermalni fileri, po svojoj strukturi, stabilizirana hijaluronska kiselina neživotinjskog podrijetla, potpuno biokompatibilna s našim organizmom i, ovisno o proizvođaču kao i gustoći samog filera, jednostavno se biološki razgrađuju u tijelu na siguran i prirodan način tijekom 1-2 godine. Njihova prednost u odnosu na druge vrste implantata je potpuna reverzibilnost. Tako je svaka aplikacija filera reverzibilna s obzirom na to da postoji preparat hijaluronidaza kojim se u roku nekoliko minuta dermalni filer može razgraditi u potpunosti.
Ipak, klasičan lifting lica kirurškim putem za određeni dio pacijenata ostaje jedini izbor, a u odabiru odgovarajućeg kandidata za neinvazivno pomlađivanje treba biti realan i kritičan.
„Moguća je kombinacija tih dvaju tretmana, a nerijetko se događa da je, i nakon kirurškog face liftinga, potrebno napraviti manje korekcije dermalnim filerima u vidu nadomještanja masnih jastučića koji se samim operativnim zahvatom ne mogu riješiti“, objašnjava dr. Rezaković.
Dermalni fileri kao korektori
Osim što se koriste pri cjelokupnom liftingu lica, dermalni se fileri mogu koristiti i pri smanjenju podočnjaka, nazolabijalnih bora, marionetskih bora te pri povećanju usana ili oblikovanju brade i pri podizanju obrva.
Botoks se koristi i za sve one kojima smetaju bore „smijalice” i „mrštilice”, a u tim se slučajevima aplicira kako bi se izbjegao „zaleđen” izraz i ostale prepoznatljive crte lica koje daju osobnost.
U ukupnom pomlađivanju lica značajnu ulogu ima održavanje kvalitete teksture kože, koje uključuje mezoterapiju te primjenu dermaroller ili microneedling terapije, kao i lasersko pomlađivanje. Ukratko, ne postoji univerzalna formula ili recept za ljepotu već sinergija savjeta, ‘dobre ruke’ i proizvoda, što omogućujemo u Specijalnoj bolnici AGRAM, napominje dr. med. Saida Rezaković.

5 najčešćih zabluda o filerima
Fileri rijetko koga ostavljaju bez komentara. Pratimo tko ih ima, kojem liječniku je najbolje otići za pojedini dio lica, gdje je najbolji omjer cijene i kvalitete. Uza svu tu razmjenu informacija, teško je razaznati što je istina ili mit.
1. Po filere u pauzi za ručak
Tretman filerima može brzo osvježiti izgled, toliko brzo da zapravo vremenski možete sve obaviti u pauzi za ručak. Ipak, u Specijalnoj bolnici AGRAM izbjegavaju koncept „na traci’, već se svakom pacijentu pristupa individualno, uz ‘full approach’ pristup, pri čemu se, kako smo već istaknuli, naglasak ne stavlja isključivo na korekciji bora, već na podizanje kože cijelog lica. Također, prvo treba rezervirati termin s konzultacijama koje traju od 25 do 30 minuta, nakon toga slijedi tretman filerima koji traje od pola sata do sat vremena, dok sveobuhvatniji tretman, kao što je cjelokupni lifting lica, može potrajati i duže, čak i kroz dva dolaska.
2. Bilo tko Vam može aplicirati filere
Klijenti imaju pravo birati usluge i stručnjake koje žele, međutim, pristupi se razlikuju što najviše ovisi o obrazovanju i usavršavanju, koje uključuje dugogodišnja pohađanja međunarodnih i domaćih konferencija o estetskoj medicini kao i edukacije kada je riječ o filerima. Time se osigurava najviša razina kvalitete koja bi trebala imati prednost pred ostalim faktorima pri odluci o pojedinom zahvatu.
3. Bitna je količina
Ono što je primarno u apliciranju filera nije količina, već stručna ruka, odnosno ispravna tehnika i adekvatna količina proizvoda koje odgovaraju svetom trojstvu estetike: strukturi, teksturi i volumenu lica. Pogrešna aplikacija čak i jednog mililitra može dovesti do neprirodnog izgleda, dok će se pravilnom aplikacijom veće količine mililitara postići adekvatan estetski rezultat.
4. Bilo gdje možete staviti filere
Vidio si jednog, vidio si sve! Ova izreka ne drži vodu kada je riječ o filerima. Jer nisu svi fileri isti, niti je svako područje lica isto za primjenu filera, jer određeni fileri nisu namijenjeni za lokalizacije oko očiju i usana. Primjerice, volumetrijski fileri, koji se koriste za podizanje samoga lica i apliciraju se na kost, nisu adekvatni za korištenje blizu očiju i usana. Za pojavu bora u gornjoj trećini lica se koristi botox koji uspješno rješava bore ‘smijalice’ i ‘mrštilice’.
5. Kada jednom kreneš, nema kraja
Iako je istina da tretmani filerima iziskuju više dolazaka, samo održavanje nije zahtjevno koliko se obično misli. To ovisi o čimbenicima kao što su vrsta filera, mjesto na koje se aplicira i životni stil pacijenta. Važno je napomenuti kako su dermalni fileri potpuno biokompatibilni te nakon određenog vremenskog trajanja, od 1 do 2 godine, se razgrađuju. Iskustveno je pokazalo da klijenti koji redovito apliciraju dermalne filere i nakon nekoliko godina trebaju vrlo male korekcije i nadopune.