Anesteziologija je grana medicine posvećena opsežnoj skrbi za pacijenta prije, tijekom i poslije kirurških zahvata, dijagnostičkog ili terapijskog postupka, kako u operacijskoj sali tako i u jedinicama za poslijeoperacijsku skrb (sobe za buđenje) te u jedinicama intenzivnog liječenja, a pokriva i područje liječenja akutne i kronične boli. Članovi anesteziološkog tima su liječnik specijalist anesteziologije, reanimatologije i intenzivnog liječenja te posebno educirana medicinska sestra koja radi u operacijskoj dvorani kao anesteziološki tehničar i/ili u jedinicama za poslijeoperacijsko praćenje i intenzivno liječenje.
Anesteziolog je liječnik specijalist anesteziologije, reanimatologije i intenzivnog liječenja koji skrbi za pacijenta od trenutka preoperacijske pripreme, samog operacijskog zahvata te u daljnjem poslijeoperacijskom periodu. S obzirom na zdravstveno stanje i vrstu operacijskog zahvata, procjenjuje optimalan plan anestezije. Prati i održava vitalne funkcije, identificira i liječi bilo koji problem ili hitnu situaciju koja se može pojaviti prije, tijekom i nakon zahvata (npr. bol, alergijska reakcija na lijek, krvarenje, neočekivana promjena vitalnih znakova, i sl.).
Anestezija je lijekovima izazvano stanje neosjetljivosti dijela ili cijelog tijela kako bi se omogućilo bezbolno izvođenje operacije ili dijagnostičko-terapijskog postupka. Anestezija može biti opća i regionalna.
Specijalna bolnica Agram opremljena je suvremenim aparatima i monitoringom za kontinuirano praćenje vitalnih funkcija u cijelom perioperacijskom razdoblju kako bi se zadovoljili svi standardi sigurnosti pacijenta
Vrste anestezije
Opća anestezija
Opća anestezija je farmakološki izazvano postupno i povratno stanje gubitka svijesti te neosjetljivosti na bol (analgezija), gubitak sjećanja na operaciju (amnezija) te mišićna relaksacija i gubitak refleksa. Prema načinu unosa anestetika u tijelo, opću anesteziju dijelimo na inhalacijsku (izvodi se udisanjem anestetičkih plinova), intravensku (injiciranjem anestetika u venu) te kombiniranu. Pacijentu se kontinuirano prate osnovne vitalne funkcije i po potrebi se proširuje monitoring.
Regionalna anestezija
Regionalna anestezija je postupak kojim se u dijelu tijela izravnom aplikacijom anestetika blokira provođenje živčanih impulsa s ciljem postizanja neosjetljivosti na bol jedne veće regije. Regionalna anestezija, ovisno o mjestu primjene anestetika, dijeli se na centralni blok (spinalna, epiduralna: za zahvate na nogama, zdjelici, donjem dijelu trbuha) i periferni blok (za anesteziju manjih regija: šaka, ruka, rame, stopalo, potkoljenica, cijela noga). Neovisno o vrsti anestezije, nadziru se vitalne funkcije pacijenta, koji je u potpunosti budan ili može biti lagano uspavan (sediran).
Lokalna anestezija
Lokalna anestezija je tehnika kojom se anestezira točno određeno mjesto kako bi se izazvala neosjetljivost na bol pri izvođenju manjih zahvata. Lokalna anestezija može biti površinska (primjena anestetika u obliku kapi, spreja ili masti na površinu tijela) i infiltracijska (anestetik se aplicira kroz iglu oko operacijskog polja na potrebnu dubinu).Najčešće ju izvodi kirurg, a pacijent je budan. Ako se ukaže potreba, anesteziolog može monitorirati vitalne funkcije te zbog umirivanja i opuštanja pacijenta intravenski dati određene lijekove (potencirana lokalna anestezija ili monitorirana anesteziološka skrb).