Brza dijagnostika i rano otkrivanje bolesti te skrb za visokorizične pacijente dio su programa Chest Pain Centar u sklopu kojeg se, uz pomoć neinvazivne metode visoko kvalitetnog prikaza CT koronarografije, selektiraju pacijenti kojima će medikamentozno liječenje i promjena životnih navika biti terapija izbora, ali i pacijenti čiji će nalaz upućivati na potrebu daljnje invazivne dijagnostike. Za takve pacijente u novoopremljenom laboratoriju za kateterizaciju srca Cath lab, omogućeno je izvođenje intervencijskih zahvata, kao što je perkutana transluminalna koronarna angioplastika s ugradnjom stenta. Suvremeni sustav Siemens Artis zee u kardiovaskularnoj dvorani omogućuje vrhunsku kvalitetu dijagnostičkih i terapijskih postupaka uz minimalne doze zračenja.
Specijalna bolnica AGRAM osigurala je Heart Team koji se sastoji od invazivnog kardiologa, neinvazivnog kardiologa, kardiokirurga, anesteziologa te specijalista drugih grana medicine, kako bi se kroz suradnju i konzultacije na jednom mjestu pronašlo najbolje rješenje za svakog pacijenta sa srčanom bolesti.
Invazivna koronarografija
Zašto trebate pretragu?
Pretraga se izvodi kod pacijenata koji imaju bolove u prsima (angina pektoris), a kod kojih su neinvazivni testovi (ergometrija, scintigrafija srca, holter EKG-a, ultrazvuk srca) jasno pozitivni te simptomi upućuju na bolest srčanih arterija. Pretraga je hitna kod pacijenata sa slikom akutnog koronarnog sindroma koji obuhvaća infarkt miokarda i nestabilnu anginu pektoris (progresija nelagode u prsima unatrag 2 mjeseca i/ili u minimalnom naporu i/ili u mirovanju).Kada trebate pretragu?
Pretraga koronarografije potrebna je po preporuci specijalista kardiologa uvidom u kliničku sliku i nalaze.Što obuhvaća pretraga?
Pretraga obuhvaća prikaz koronarnih žila u laboratoriju za kateterizaciju srca. Koronarografija se izvodi tako da se ubode (punktira) femoralna arterija koja se nalazi u preponi ili arterija radialis iznad ručnog zgloba. U našem se laboratoriju više od 90% procedura radi transradijalnim pristupom što je u skladu s najvišim svjetskim standardima. Ubodno mjesto se dezinficira i anestezira lokalnim anestetikom. Nakon punkcije, u arteriju se uvodi tzv. uvodnica koja služi za lakše manipuliranje kateterima. Kateterom (duga uska cijev širine 2 mm) kroz aortu se dolazi do srca, odnosno koronarnih krvnih žila. Zatim se ubrizgava kontrastno sredstvo koje omogućava da se koronarne krvne žile prikažu na rendgenskom ekranu te da se točno prikažu mjesta mogućih suženja, odnosno začepljenja. Tijekom zahvata pacijent je cijelo vrijeme budan.Kako se pripremiti?
Potrebno je doći natašte i obrijanih prepona. Ponesite sa sobom svu medicinsku dokumentaciju, lijekove koje uzimate te pribor za osobnu higijenu. U slučaju intervencija na koronarnim arterijama pacijent jedan dan boravi u bolnici, a u slučaju dijagnostičke koronarografije, isti dan se otpušta kući. Prije hospitalizacije potrebno je ambulantno uraditi osnovne laboratorijske pretrage: krvna grupa, KKS, CRP, K, Na, ureja, kreatinin, bilirubin, AST, ALT, GGT, glukoza, kolesterol ukupni, HDL, LDL, trigliceridi, PV ili INR, APTV. Navedeni nalazi ne smiju biti stariji od 14 dana. Osobe koje boluju od šećerne bolesti ili kroničnog bubrežnog zatajivanja nekoliko dana prije zahvata moraju provoditi pojačanu hidraciju. Ako uzimate lijekove koji sprječavaju grušanje krvi - kao što su Martefarin, Pradaxa, Eliquis ili Xarelto, potrebno je obavijestiti nadležnog operatera tjedan dana prije planiranog zahvata radi dogovora o trenutku ukidanja terapije. U slučaju akutnog upalnog zbivanja (upala pluća, upala mokraćnih puteva, gripa i sl.) također je potrebno obavijestiti operatera o novonastaloj situaciji. U slučaju alergije na jodni kontrast važno je unaprijed obavijestiti operatera kako bi se učinila adekvatna priprema bolesnika za zahvat.Cijene/Price:
Invazivna koronarografijana upit
- Zagreb
Ovu uslugu možete obaviti u Specijalnoj bolnici AGRAM:
You can do this service at Special Hospital AGRAM:
Krioablacija plućnih vena
Postupak za ablaciju paroksizmalne fibrilacije atrija. Postupak je novija metoda i razvio se kao alternativa radiofrekventnoj ablaciji. Za posljedicu ima manje komplikacija nego radiofrekventna ablacija, bolesnici je bolje podnose, superiornija je u usporedbi s medikamentoznom terapijom i barem jednako je uspješna kao i radiofrekventna ablacija.Zašto trebate postupak?
Krioablacija plućnih vena se izvodi kod bolesnika sa srčanom aritmijom, paroksizmalnom fibrilacijom atrija, kako bi se terminirala pojava iste.Kada trebate postupak?
Indicirana je kod bolesnika koji imaju simptomatsku paroksizmalnu fibrilaciju atrija koja ne odgovara na medikamentoznu terapiju.Što obuhvaća postupak?
Postupak se izvodi u kardiološkom laboratoriju za kateterizaciju srca. U lokalnoj anesteziji punktira se krvna žila na nozi u koju se postavlja balonski kateter. Kateter se gura do plućnih vena te se tkivo oko plućnih vena hladi na oko -80 Celzijusa kako bi se uništio (ablirao) izvor aritmije i uspostavio normalan srčani ritam.Kako se pripremiti?
Potrebno je doći natašte i obrijanih prepona. Ponesite sa sobom svu medicinsku dokumentaciju, lijekove koje uzimate te pribor za osobnu higijenu. Očekivani boravak u bolnici je dva dana (dan zahvata i jutro nakon zahvata). Prije hospitalizacije potrebno je ambulantno uraditi osnovne laboratorijske pretrage: krvna grupa, KKS, CRP, K, Na, ureja, kreatinin, bilirubin, AST, ALT, GGT, glukoza, kolesterol ukupni, HDL, LDL, trigliceridi, PV ili INR, APTV. Navedeni nalazi ne smiju biti stariji od 14 dana. Osobe koje boluju od šećerne bolesti ili kroničnog bubrežnog zatajivanja nekoliko dana prije zahvata moraju provoditi pojačanu hidraciju. Ako uzimate lijekove koje sprječavaju grušanje krvi - kao što su Martefarin, Pradaxa, Eliquis ili Xarelto, potrebno je obavijestiti nadležnog operatera tjedan dana prije planiranog zahvata. U slučaju akutnog upalnog zbivanja (upala pluća, upala mokraćnih puteva, gripa i sl.) također je potrebno obavijestiti operatera o novonastaloj situaciji. U slučaju alergije na jodni kontrast važno je unaprijed obavijestiti operatera kako bi se učinila adekvatna priprema bolesnika za zahvat.Cijene/Price:
Krioablacija plućnih venana upit
- Zagreb
Ovu uslugu možete obaviti u Specijalnoj bolnici AGRAM:
You can do this service at Special Hospital AGRAM:
Perkutana koronarna intervencija (PCI)
Perkutana koronarna intervencija (PCI)
Procedura kojom se vrši balonska intervencija i/ili implantacija stenta u srčanu (koronarnu) arteriju. Postupak je nastavak na dijagnostičku koronarografiju kada je potrebno sanirati suženu ili zatvorenu koronarnu arteriju. Ovisno o opsegu i poziciji koronarne bolesti, može se implantirati nekoliko stentova. Stentovi su endovaskularne proteze (metalne potpornice) koje se ugrađuju u srčanu arteriju kako bi arterija bila prohodna. Postoje stentovi ranije generacije koji na sebi nemaju lijek („bare metal stent“, odnosno BMS) i stentovi novije generacije koji na sebi nose lijek i visoko značajno smanjuju mogućnost ponovnog zatvaranja arterije („drug eluting stent“, odnosno DES). U našem laboratoriju svi stentovi su DES-ovi najnovije generacije.Kada trebate zahvat?
Primarne indikacije za pretragu su liječenje angine pektoris (stabilne ili nestabilne), akutnog infarkta miokarda i „tihe” ishemije srčanog mišića koje su tipične za bolesnike koji boluju od šećerne bolesti. Takvi bolesnici nemaju bolove u prsima već intoleranciju napora, zaduhu ili česte poremećaje srčanog ritma.Što obuhvaća zahvat?
Intervencija je nastavak na dijagnostičku koronarografiju i može se raditi u istom aktu u slučaju hitnih bolesnika i u bolesnika koji imaju visokoznačajna, subokluzivna suženja (suženja preko 90%) ili češće u drugom aktu (drugoj hospitalizaciji) nakon adekvatne medikamentozne pripreme bolesnika. Tijekom zahvata koji traje u prosjeku od 30 do 60 minuta, saniraju se suženja koronarnim žicama, balonima i stentovima. Arterije čiji je promjer do nekoliko milimetara se mogu proširiti minijaturnim balonom, ali za dugotrajno održavanje njihove prohodnosti ugrađuje se endovaskularna potpornica (stent).Kako se pripremiti?
Potrebno je doći natašte i obrijanih prepona. Ponesite sa sobom svu medicinsku dokumentaciju, lijekove koje uzimate te pribor za osobnu higijenu. U slučaju intervencija na koronarnim arterijama bolesnik jedan dan boravi u bolnici, a u slučaju dijagnostičke koronarografije isti dan se otpušta kući. Prije hospitalizacije potrebno je ambulantno uraditi osnovne laboratorijske pretrage: krvna grupa, KKS, CRP, K, Na, ureja, kreatinin, bilirubin, AST, ALT, GGT, glukoza, kolesterol ukupni, HDL, LDL, trigliceridi, PV ili INR, APTV. Navedeni nalazi ne smiju biti stariji od 14 dana. Osobe koje boluju od šećerne bolesti ili kroničnog bubrežnog zatajivanja nekoliko dana prije zahvata moraju provoditi pojačanu hidraciju. Ako uzimate lijekove koje sprječavaju grušanje krvi - kao što su Martefarin, Pradaxa, Eliquis ili Xarelto, potrebno je obavijestiti nadležnog operatera tjedan dana prije planiranog zahvata radi dogovora o trenutku ukidanja iste terapije. U slučaju akutnog upalnog zbivanja (upala pluća, upala mokraćnih puteva, gripa i sl.) također je potrebno obavijestiti operatera o novonastaloj situaciji. U slučaju alergije na jodni kontrast važno je unaprijed obavijestiti operatera kako bi se učinila adekvatna priprema bolesnika za zahvat.Cijene/Price:
Perkutana koronarna intervencija (PCI) - 1 stentna upit
Perkutana koronarna intervencija (PCI) - 2 stentana upit
- Zagreb
Ovu uslugu možete obaviti u Specijalnoj bolnici AGRAM:
You can do this service at Special Hospital AGRAM: