Ablacija cervikalnog polipa
Opis usluge
Endocervikalni polip je česta, dobroćudna promjena vrata maternice. To je zadebljanje cilindričnog epitela cervikalnog kanala u koju je uključeno osim epitela i vezivno tkivo ispod njega. Polipi mogu biti na širokoj bazi ili na peteljci, a može se naći jedan ili više polipa. Postoji nekoliko teorija o njihovom nastanku, a najčešće spominjane su one o infektivnom ili endokrinom uzorku. Liječe se mehaničkim uklanjanjem (ablacijom) koja je jednostavna i bezbolna intervencija. Ablaciju cervikalnog polipa trebate ako imate polip uz eventualne simptome poput pojačanog vaginalnog sekreta, nepravilnih krvarenje ili krvarenja poslije odnosa.Što obuhvaća ablacija cervikalnog polipa?
Ako je polip na tankoj peteljci uklanja se rotirajućim pokretima kliještama. Polip s debljom peteljkom ponekad treba ukloniti kirurškim skalpelom kojim se presječe peteljka. Mali sesilni polipi se često uklanjaju kliještama za biopsiju. Poslije ablacije polipa obvezno je učiniti ekskohleaciju (struganje sluznice iz kanala vrata maternice) cervikalnog kanala, a u određenim slučajevima se na tu intervenciju nastavlja i kiretaža materišta. Materijal dobiven intervencijom šalje se na patohistološku analizu. Poslije ablacije polipa krvarenje je oskudno, kratkotrajno i prestane spontano. Intervencija ne zahtijeva izostanak s posla niti prekid svakodnevnih životnih aktivnosti. Savjetuje se seksualna apstinencija za vrijeme trajanja krvarenja.Kako se pripremiti?
Prije ablacija polipa obavezno je napraviti PAPA obrisak.Aspiracija uterusa
Opis usluge
Aspiracija (usisavanje) sadržaja maternične šupljine koristi se kao metoda za dobivanje citoloških i histoloških uzoraka endometrija (sluznice maternice). Aspiraciju uterusa trebate kada se ukaže potreba za citološkim i histološkim uzorcima endometrija.Što obuhvaća aspiracija uterusa?
Aspiracija uterusa obuhvaća uzimanje uzoraka sluznice maternice (endometrija) pomoću male kanile koja ima otvor na vrhu sa strane. Ona se natakne na cijev štrcaljke kojom se stvara negativni tlak u materničnoj šupljini te se tako usisava njezin sadržaj. Druga je prednost ove metode smanjen broj infekcija, a mogući nedostatak kod uzorkovanja za patohistološku analizu jest ponekad nedovoljna količina uzorka. Za razliku od klasične kiretaže, za izvođenja ovog zahvata nije potrebna anestezija.Kako se pripremiti?
Pri dolasku u zdravstvenu ustanovu pacijentica treba donijeti originalnu krvnu grupu i potpisati suglasnost, informirani pristanak za izvođenje zahvata. Prije zahvata ne smije se jesti 7 do 8 sati te morate isprazniti mokraćni mjehur.Cijene/Price:
Aspiracija uterusana upit
- Zagreb
Ovu uslugu možete obaviti u Specijalnoj bolnici AGRAM:
You can do this service at Special Hospital AGRAM:
Biopsija pod kontrolom kolposkopa
Opis usluge
Biopsija je metoda kojom držimo pod kontrolom, određujemo stadij i liječimo displazije vrata maternice. Abnormalne stanice koje su sastavni dio takvih promjena razlikuju se od normalnih stanica i ako se ne kontroliraju mogu se razviti u karcinom vrata maternice. Odstranjeni uzorak će omogućiti procjenu stadija bolesti te u slučaju odstranjivanja promjene u cijelosti, osim postavljanja dijagnoze, postići ćemo i izlječenje. Biopsiju je potrebno učiniti u slučaju abnormalnog citološkog nalaza (PAPA test) ili abnormalnog kolposkopskog nalaza kod kojih se dijagnosticiraju promjene na stanicama koje oblažu vrat maternice ili kanal koji vodi u maternicu.Što obuhvaća biopsija pod kontrolom kolposkopa?
Pretraga obuhvaća pregled vrata maternice kolposkopom (poseban aparat sličan mikroskopu) pomoću kojeg se pod povećanjem od 10 do 30 puta procjenjuje stadij i veličina promjene. Postoje dva načina izvođenja biopsije pod kontrolom kolposkopa, a to su "punch" biopsija, kod koje se uzorak tkiva uzima kliještama za biopsiju te LETZ biopsija/ekscizija, kod koje se uzorak uzima finom električnom omčicom s mjesta koje je najjače promijenjeno ili se abnormalno tkivo u istom aktu odstrani u cijelosti. Uzorak tkiva šalje se na histološku analizu.Kako se pripremiti?
Prije biopsije potrebno je učiniti kolposkopski pregled u našoj poliklinici te dogovoriti prikladan datum za izvođenje zahvata ovisno o fazi ciklusa. Ako imate dodatna pitanja ili nejasnoće u vezi pretrage ovo je izvrsna prilika da ih postavite. Na pregled je potrebno donijeti svu medicinsku dokumentaciju te obavijestiti liječnika o lijekovima koje uzimate ili alergijama koje imate.Cijene/Price:
Biopsija pod kontrolom kolposkopa s PHDna upit
Biopsija pod kontrolom kolposkopana upit
- Zagreb
- Split
- Rijeka
- Slavonski Brod
Ovu uslugu možete obaviti u Specijalnoj bolnici AGRAM:
You can do this service at Special Hospital AGRAM:
Biopsija vulve
Opis usluge
Biopsija je metoda uzimanja uzorka tkiva kojom se nastoji razgraničiti karcinom vulve od kroničnih promjena na vulvi. U početnom stadiju i karcinom i kronične lezije imaju iste simptome poput svrbeža i pečenja. Vulvoskopijom (pregledom vulve pod velikim povećanjem - kolposkopom) prepoznajemo sumnjiva mjesta, poput pigmentacije, parakeratoze ili papilomatoznih uzdignuća. Uzorak tkiva se šalje na histološku analizu kojom se postavlja patohistološka dijagnoza (PHD) nakon koje planiramo daljnje liječenje. Biopsija se radi ako se na vulvi otkriju promjene poput pigmentacija, parakeratoze ili papilomatoznih uzdignuća.Što obuhvaća biopsija vulve?
Pretraga obuhvaća pregled vanjskog spolovila pod kolposkopom kako bismo uočili sumnjive promjene. U lokalnoj anesteziji, kratkim zahvatom, uzima se uzorak tkiva. Uzorak tkiva se šalje na patohistološku analizu. U nekim slučajevima potrebno je postaviti i šav kako bismo omogućili bolje cijeljenje.Kako se pripremiti?
Prije biopsije potrebno je učiniti vulvoskopiju u našoj Poliklinici te dogovoriti prikladan datum za izvođenje zahvata. Potrebno je donijeti svu medicinsku dokumentaciju te obavijestite liječnika o lijekovima koje uzimate ili alergijama koje imate.Cancer Screen – Genetski test za otkrivanje rizika od nasljednih oblika raka
Što je Cancer Screen?
Cancer screen je genetski test kojim se analizira do 49 gena povezanih sa povećanim rizikom razvoja 17 vrsta nasljednih oblika raka. Određene patogene mutacije gena mogu značajno povećati rizik od razvoja raka tijekom života i rezultat ovog testa uključuje informacije o svakoj otkrivenoj patogenoj promjeni na genima i njenom utjecaju na rizik od razvoja nasljednih oblika raka. Test otkriva najčešće mutacije na genima BRCA1 i BRCA2 koje značajno povećavaju rizik za razvoj raka dojke i jajnika, kao i promjene na genima koje povećavaju rizik za razvoj raka debelog crijeva, kao i drugih oblika ove bolesti. Rezultat testa može biti koristan i za članove obitelji.Što obuhvaća Cancer Screen?
Prije samog testiranja radi se konzultacija sa liječnikom specijalistom Specijalne bolnice AGRAM. Samo testiranje se provodi uzimanjem uzorka sline pacijenta koji se šalje u specijalizirani laboratorij. Rezultati testiranja su dostupni u roku od 4 tjedna nakon čega ćete dobiti detaljan izvještaj, kao i daljnje preporuke liječnika odnosno genetičara u slučaju pozitivnog nalaza.Kako se pripremiti?
Sat vremena prije uzimanja uzorka ne smije se ništa jesti, piti, pušiti i ne žvakati žvakaću gumu.CTG – kardiotokografija
Opis usluge
Kardiotokografija je dijagnostička metoda kojom se registriraju kucaji fetalnog srca - KFS (kardiografija) i tonus maternice (tokografija). Kontrakcije se bilježe posebno konstruiranim prijamnikom (sondom) koji se postavlja na prednju stijenku maternice preko trbušne stijenke. CTG je jedna od najosjetljivijih i najsigurnijih metoda za praćenje stanja ploda tijekom trudnoće i u porodu. CTG impulse pretvara u zvučne signale. Na temelju izgleda krivulje i promjena krivulje u ovisnosti o kontrakcijama dobiva se uvid u stanje fetusa te njegovu opskrbu kisikom (normoksemija ili hipoksemija). Tijekom trudnoće CTG se može snimati bez opterećenja odnosno bez uterinih kontrakcija (non stress test) ili s opterećenjem kontrakcijama. Kardiotokografija se radi redovito od 38. tjedna trudnoće i kontinuirano pri porodu, a po preporuci perinatologa i ranije.Što obuhvaća CTG – kardiotokografija?
Trudnici se u ležećem položaju na trbuh postavljaju dva prijamnika (sonde), jedan na fundus maternice koji bilježi kontrakcije, a drugi u projekciji fetalnog srca.Kako se pripremiti?
Nije potrebna posebna priprema.Cijene/Price:
CTG – kardiotokografijana upit
- Zagreb
- Varaždin
- Osijek
- Rijeka
- Slavonski Brod
Ovu uslugu možete obaviti u Specijalnoj bolnici AGRAM:
You can do this service at Special Hospital AGRAM:
Elektrokauterizacija kondiloma
Opis usluge
Elektrokauterizacija je metoda uklanjanja kondiloma (virusnih bradavica) visokofrekventnom strujom. Kondilomi genitalnog područja uzrokovani su HPV-om niskog rizika, a elektrokauterizacija je najefikasnija metoda za njihovo uklanjanje. Ako imate kondilome (bradavice) genitalnog područja.Što obuhvaća elektrokauterizacija kondiloma?
Zahvatu prethodi pranje i dezinfekcija rodnice i vulve odnosno područja na kojem se nalazi promjena (kondilom). U lokalnoj anesteziji se električnim instrumentom (omča, kuglica ili iglica) učini ekscizija promjene.Kako se pripremiti?
Nije potrebna posebna priprema.Cijene/Price:
Elektrokauterizacija kondilomana upit
- Zagreb
- Rijeka
- Slavonski Brod
Ovu uslugu možete obaviti u Specijalnoj bolnici AGRAM:
You can do this service at Special Hospital AGRAM:
Folikulometrija
Opis usluge
Ultrazvučno praćenje rasta folikula zove se folikulometrija. Folikulometrija služi procjeni stanja jajnika i za određivanje ovulacije (praćenje rasta folikula i oslobađanja jajne stanice čime se omogućuje oplodnja). Folikulometrija se radi u sklopu ispitivanja bračne neplodnosti, kada dolazi do poremećaja u menstruacijskom ciklusu i u sklopu pregleda žena koje planiraju trudnoću.Što obuhvaća folikulometrija?
Folikul se počinje pratiti 9. ili 10. dana ciklusa (od prvog dana menstrualnog krvarenja). UZV pregled se ponavlja 11., 13. i 15. dana ciklusa. Pet dana prije ovulacije moguće je prikazati dominantni folikul koji raste brzinom 2 do 3 mm na dan do ovulacije, dok preostali folikuli zaostaju u rastu i prelaze u stadij atrezije. Srednja veličina (promjer) folikula pred ovulaciju varira od 17,4 do 27 mm. Ta 3 do 4 UZV pregleda najčešće su dovoljna da se utvrdi rast folikula, tj. pucanje folikula (ovulacija). Paralelno s rastom folikula mjeri se i zadebljanje endometrija maternice koje mora biti najmanje od 7 do 8 mm debljine. Ukoliko je debljina sluznice maternice 6 mm ili manja, mali su izgledi za trudnoću.Kako se pripremiti?
Pratiti kada je prvi dan ciklusa (prvi dan menstruacije) te prema tome planirati folikulometriju.Frakcionirana kiretaža
Opis usluge
Frakcionirana kiretaža je mehaničko uklanjanje sluznice (endometrija) maternice i predstavlja manji kirurški zahvat. Indikacije za kiretažu se postavljaju na osnovi kliničke slike, ginekološkog pregleda, ultrazvučnog pregleda, citoloških obrisaka (PAPA, uterobrush) i tumorskih markera koji se mjere u krvi (CA19-9 i CA125). Frakcionirana kiretaža se izvodi na indikaciju liječnika.Što obuhvaća frakcionirana kiretaža?
Uzimanje uzoraka sluznice vrata maternice i sluznice maternice (endometrija) koji se šalju na patohistološku analizu.Kako se pripremiti?
Pri dolasku u zdravstvenu ustanovu pacijentica treba donijeti originalnu krvnu grupu i potpisati suglasnost, informirani pristanak za izvođenje zahvata. Prije zahvata ne smije se jesti 7 do 8 sati i morate isprazniti mokraćni mjehur.Cijene/Price:
Frakcionirana kiretažana upit
- Zagreb
- Varaždin
- Slavonski Brod
Ovu uslugu možete obaviti u Specijalnoj bolnici AGRAM:
You can do this service at Special Hospital AGRAM:
Ginekološki 4D ultrazvuk
Opis usluge
U trudnoći se ultrazvučni pregled koristi za pregled anatomije nerođenog djeteta. Na taj način omogućuje se identifikacija ili isključuje postojanje najvećeg broja malformacija. Primjena 3D/4D tehnike olakšala je prikaz anatomije nerođenog djeteta te prikaz i analizu struktura poput lica i udova. Pregled možete raditi tijekom cijele trudnoće. U periodu od 18. do 24.tjedna trudnoće se UZV pregled koristi prvenstveno za potvrdu normalne fetalne anatomije (prikazuje se npr kralježnica, koštani sustav i sl). Uspješnost pregleda odnosno dobar 3D/4D prikaz struktura ovisi o većem broju čimbenika, kao što su vrijeme snimanja (npr. nakon 30-og tjedna najčešće zbog položaja nije moguć prikaz lica djeteta), položaj djeteta (licem prema ultrazvučnoj sondi, ručice ispred lica), položaju posteljice, potrebna je primjerena količina plodne vode i sl. Neki od čimbenika mogu otežati ili onemogućiti dobivanje željene slike ploda u 4D prikazu, u tom slučaju ćete s ginekologom dogovoriti ostale mogućnosti.Što obuhvaća 4D UZV?
U ranoj trudnoći pregled se obavlja vaginalnom sondom i tada se osim 3D/4D prikaza morfologije fetusa (udovi, trup, morfologija glavice, kralježnica) utvrđuje veličina fetusa, određuje dužina trajanja trudnoće, utvrđuje postojanje i veličina nuhalnog prosvjetljenja i nosne kosti, a mogu se raditi i hemodinamski color doppler pregledi pojedinih fetalnih krvnih žila. Od drugog tromjesečja pa do poroda UZV pregled se radi transabdominalnom sondom (pregled izvana preko trbušne stijenke). 3D/4D ultrazvučni pregled može trajati i do 1 sat, a pacijentica nakon pregleda dobije slike i snimku na USB.Kako se pripremiti?
Prilikom dolazaka na preglede molimo da donesete sve ranije nalaze i snimke.Cijene/Price:
UZV trudnice - 4D ultrazvukna upit
UZV trudnice - color dopplerna upit
UZV trudnice -fetal anomaly scan (18-22 tj)na upit
UZV trudnice -fetal anomaly scan (18-22 tj) i cervikometrijana upit
UZV trudnice -fetal miny anomaly scan (11-13 tj)na upit
Ginekološki color doppler (CD)
Opis usluge
Color Doppler je suvremena ultrazvučna pretraga koja služi za precizno mjerenje protoka krvi u krvnim žilama maternice i jajnika. Mjeri se indeks otpora (RI) i pulsatilni indeks (PI). Ultrazvučni aparati koriste dopplerov princip te tako analiziraju protoke krvi kroz krvne žile. Ovakve karakteristike aparata omogućuju proučavanje i krvnih žila čija duljina iznosi samo 0,5 mm. Metoda je bezbolna i neškodljiva te pouzdana u svojem mjerenju. Pretraga je indicirana kada se ultrazvukom nađe patologija mišićnog zida maternice (miomi, adenomioza, sarkomi, i dr.), patologija sluznice maternice (zadebljani endometrij, obilna krvarenja, polipi, submukozni miomi i dr.) te kod cista i tumora jajnika.Što obuhvaća ginekološki color doppler?
Vaginalnim pristupom smo vrlo blizu maternici i jajnicima te pomoću color dopplera tražimo krvne žile od kojih svaka ima svoj standardni dopplerski zapis i određene vrijednosti indeksa otpora (RI) i pulsatilnog indeksa (PI). Tumor stvara svoje krvne žile (tumorska angiogeneza) jer raste, a novostvorene žile preuzimaju ulogu prehrambenih struktura za nove procese rasta. Takve novostvorene krvne žile imaju svoju posebnu građu (vijugav i nepravilni oblik te nedostatak mišićnog zida u stijenci) i daju karakterističan zapis pri color dopplerskoj analizi. Zloćudne novotvorine prikazuju se znatno intenzivnije prokrvljene sa sniženim indeksom otpora (RI) i velikim pulsatilnim indeksom (PI) dok dobroćudne tvorbe imaju normalnu građu krvnih žila, a samim tim i viši indeks otpora. Prema tim karakteristikama pomoću color dopplera razlikujemo dobroćudne od zloćudnih tumora.Kako se pripremiti?
Ne koristiti vaginalete nekoliko dana prije pregleda te netom prije pregleda isprazniti mokraćni mjehur.Ginekološki ultrazvuk
Opis usluge
Ginekološki ultrazvuk je dijagnostička metoda kojom prikazujemo organe u maloj zdjelici. Pretragom se definira položaj, veličina i morfologija maternice, kontinuitet, debljina i izgled sluznice maternice te veličina i morfologija oba jajnika i eventualna slobodna tekućina u maloj zdjelici.Kada trebate ginekološki UZV?
Ginekološki UZV trebate zbog prikaza anatomije i morfologije maternice, sluznice maternice, jajnika, jajovoda, mokraćnog mjehura, uretre i vaginalnih stijenki kada postoji sumnja na urođene malformacije maternice (npr. dvoroga maternica, arkuatna maternica, septirana maternica). Ultrazvukom se prikazuje i patologija mišićnog zida maternice (miomi, adenomioza), kao i patologija sluznice maternice (hiperplazija endometrija, zadebljani endometrij, obilna krvarenja, polipi, submukozni miomi). Jajnici se prikazuju do najsitnijih detalja te se pretraga koristi u postupku potpomognute oplodnje (folikulometrija) kao i za dijagnostiku i praćenje različitih dobroćudnih i zloćudnih tumora jajnika. Jajovodi se ne vide na ultrazvuku, ali se prikazuju ukoliko su ispunjeni tekućim sadržajem (kontrastna sredstva, hidrosalpings) ili solidnim ili cističnim tumorima.Što obuhvaća ginekološki UZV?
Postoje tri načina na koji se radi ginekološki UZV: 1. Transabdominalni pristup kod kojeg se sondom kroz trbušni zid prikazuju strukture u zdjelici žene, no tu se trebaju ukloniti crijevne vijuge ispunjene zrakom koje prekrivaju unutarnje organe zdjelice i tako onemogućuju uvid u njihovu strukturu. To se postiže tehnikom „ punog mjehura“ koja zahtijeva od žene da prije pregleda napuni mokraćni mjehur. Kada se mokraćni mjehur napuni, potisne crijeva i tako omogućuje snopu ultrazvučnih zraka pristup organima, a samim tim i vizualizaciju organa. Takav pristup se koristi kod žena koje još nisu imale odnose (virgo intacta) i kod onih gdje je transvaginalni pristup onemogućen (zračenje, operacije) 2. Transvaginalni pristup kod kojeg se sonda uvodi u rodnicu, a prethodno se vrh sonde prekrije ultrazvučnim gelom te se na sondu navuče posebna gumena navlaka ili prezervativ. Pri tom pristupu potrebno je prije pregleda isprazniti mokraćni mjehur. Blizina ispitivanog područja kao i viša frekvencija ultrazvučnih providnika omogućuje kvalitetniju sliku i jasniji prikaz ginekoloških struktura 3. Transrektalni pristup kod kojeg se sonda nježno uvodi u rektum te se prikazuju strukture male zdjelice. Takav pristup koristi se kod žena koje nisu imale odnose ili je transvaginalni pristup onemogućen (zračenje, operacije). Prije pregleda sonda se priprema prekrivanjem ultrazvučnim gelom i dvostrukom gumenom navlakom te vazelinom.Kako se pripremiti?
Ukoliko niste imali odnos, trebate napuniti mokraćni mjehur, (oko 5 čaša vode) te se transabdominalnim pristupom (preko trbušne stijenke) pristupa pregledu vaših organa. Kod transvaginalnog pristupa važno je izvaditi iz rodnice tampon, ne koristiti vaginlete nekoliko dana prije te netom prije pregleda isprazniti mokraćni mjehur.Cijene/Price:
na upit
Pregled ginekologa, UZV, CD i PAPA testna upit
Pregled ginekologa, UZV, PAPA test i stupanj čistoćena upit
Pregled ginekologa, UZV i PAPA testna upit
Ginekološki ultrazvukna upit
Histeroskopija
Cijene/Price:
Histeroskopija s PHD-omna upit
Histeroskopijana upit
- Zagreb
Ovu uslugu možete obaviti u Specijalnoj bolnici AGRAM:
You can do this service at Special Hospital AGRAM:
HPV tipizacija
Opis usluge
HPV infekcija je spolno prenosiva bolest koju izaziva HPV - humani papiloma virus. Procjenjuje se da 80 do 100% spolno aktivnih djevojaka u dobi do 25 godina dođe u kontakt s virusom. Ovisno o imunološkom statusu pacijentice, do infekcije dolazi samo u 30% slučajeva. Postoji više od 130 tipova HPV virusa koji su podijeljeni u dvije skupine: niskorizični (6,11,…) koji uzrokuju kondilome (bradavice) i visokrizični (16,18,31,33,...) koji uzrokuju cervikalne displazije (CIN I, CIN II, CIN III i rak vrata maternice. HPV tip 16 i 18 su najčešći uzročnici teških displazija CIN II i CIN III te raka vrata maternice. HPV tipizacija je postupak koji se preporučuje u primarnom probiru za karcinom vrata maternice kod žena starijih od 30 godina te kod žena koje imaju abnormalan PAPA test kao i u praćenja poslije konizacije.Što obuhvaća HPV tipizacija?
Tijekom ginekološkog pregleda, pomoću spekula se prikaže vrat maternice i štapićem s pamučnim vrhom ili četkicom se uzme uzorak iz cervikalnog kanala te u transportnom mediju (hranjivoj podlozi-epruveti) dostavlja u mikrobiološki laboratorij.Kako se pripremiti?
Prije uzimanja uzoraka za HPV tipizaciju preporučuje se suzdržavanje od seksualnih odnosa od 24 do 48 sati prije postupka. Ne koristiti vaginalne lijekove ili kupke.Cijene/Price:
Obrisci (AE,MK,UP,KL,HPV)na upit
HPV tipizacijana upit
Bris uretre (AE,MIK,UR,KL,HPV)na upit
- Zagreb
- Varaždin
- Zadar
- Slavonski Brod
Ovu uslugu možete obaviti u Specijalnoj bolnici AGRAM:
You can do this service at Special Hospital AGRAM:
Incizija Bartolinijeve žlijezde
Opis usluge
Incisio gl. Bartholini je kirurški zahvat kojim se liječi apsces Bartholinove žlijezde. Bartholinova žlijezda je veličine graška i u normalnim uvjetima se ne pipa. To je parna žlijezda na ulasku u rodnicu na donjem dijelu usana. Njezino povećanje najčešće nastaje zbog začepljenja izvodnog kanala zbog kojeg se on cistično proširuje. To stanje redovito prethodi bakterijskoj upali i nastanku gnojne nakupine, apscesa. Vodeći simptom je bol. Liječenje je kirurško i lijekovima. Kirurško je liječenje obuhvaća inciziju žlijezde i evakuaciju gnoja te po potrebi marsupijalizaciju žlijezde. Potrebna je i terapija antibioticima. Zahvat trebate kada se upala ne povlači na antibiotsku terapiju, oteklina postaje sve veća, a bolovi se pojačavaju.Što obuhvaća incizija gl. Bartholini?
Zahvat se izvodi ambulantno, a pacijentica leži na ginekološkom stolu. Vanjsko spolovilo se opere te se nakon lokalne anestezije vrhom skalpela ubode i zareže apsces i odstrani gnoj. Postupak momentalno oslobađa od boli, a drenaža koja slijedi i postavljanja komadića katetera ili lašvice omogućuje istjecanje sekreta. Ordiniraju se antibiotici.Kako se pripremiti?
Nije potrebna posebna priprema.Kolposkopija
Opis usluge
Kolposkopija je pregled vrata maternice pod velikim povećanjem. Omogućuje ginekologu detaljan pregled i uvid u eventualne promjene na sluznici vrata maternice i rodnice. Kolposkop je zapravo dvogled koji organ približi i uveća. Postoji podjela na SISTEMSKU (pregled svakog pacijenta bez iznimke) i CILJANU (pregled indiciran lošim rezultatom PAPA testa) kolposkopiju. Preporučuje se SISTEMSKI pristup jer kolposkopija zajedno s histološkom analizom (ako je indicirana), povećava točnost PAPA testa (koja je inače 75 do 80%) na gotovo 95%. To je pregled koji omogućuje i pacijentu i ginekologu sustavno, godišnje praćenje stanja na vratu maternice.Što obuhvaća kolposkopija?
Pregled je bezbolan i kratkotrajan (traje oko 2 minute), obično se izvodi u sklopu ginekološkog pregleda ili zasebno, na indikaciju ili zahtjev pacijentice. Kolposkopom se uočavaju i markiraju sumnjive promjene na sluznici, koje se onda biopsijom uzimaju za patohistološku analizu. Nakon liječenja, kolposkopija služi za potvrdu izlječenja i za daljnje praćenje stanja na vratu maternice.Kako se pripremiti?
Najbolje je kolposkopiju obaviti u sredini menstruacijskog ciklusa.LETZ biopsija cerviksa
Opis usluge
LETZ (Loop Excision of the Transformation Zone) biopsija cerviksa je zahvat kojim se odstranjuje transformacijska zona vrata maternice niskovoltažnom „dijatermijskom petljom", električnom omčicom i služi za uklanjanje bolesnog tkiva vrata maternice (CIN) u transformacijskoj zoni, za konizaciju te za direktnu i ciljanu biopsiju vrata maternice pod kontrolom kolposkopa. Prednost ove metode je to što se izvodi ambulantno, ne boli (lokalna anestezija), minimalno je invazivna i maksimalno poštedna te kratkotrajna (oko 5 minuta). Predstavlja sigurno, alternativno rješenje konizaciji. Prednosti su što je smanjen dugi postoperativni oporavak pacijentice. Cijeljenje rane je optimalno te je prisutno minimalno postoperativno krvarenje i bolovi. Dobiveni materijal je pogodan za patohistološku analizu (PHD). Vidljiv je i izvrstan krajnji kozmetički efekt što je od presudne važnosti za žene koje još nisu rađale. LETZ konizacija ili LETZ biopsija indicirana je kod patološkog nalaza PAPA testa (CIN I, CIN II, CIN III), a nakon kolposkopije i patohistološkog nalaza.Što obuhvaća LETZ?
Niskovoltažnom „dijatermijskom petljom", električnom omčicom, odstranjuje se transformacijska zona vrata maternice pri čemu istodobno duž crte reza dolazi i do koagulacije tkiva, odnosno zatvaranja krvnih žila. LETZ, između ostalog, služi i za liječenje kondiloma, biopsiju, konizaciju, neke ginekološke operacije u općoj anesteziji, uklanjanje genitalnih lezija i izraslina i dr.Kako se pripremiti?
Najbolje je LETZ obaviti u sredini menstruacijskog ciklusa.Cijene/Price:
LETZ biopsija cerviksana upit
- Zagreb
- Rijeka
- Slavonski Brod
Ovu uslugu možete obaviti u Specijalnoj bolnici AGRAM:
You can do this service at Special Hospital AGRAM:
LLETZ konizacija cerviksa
Opis usluge
LLETZ (Large Loop Excision of the Transformation Zone) način je liječenja koji koristimo kako bismo uklonili displastične promjene na vratu maternice te ujedno smanjili vjerojatnost nastanka karcinoma vrata maternice. LLETZ konizacija je potrebna ako je nalaz biopsije, tj. histološki nalaz abnormalan (pokazuje teži stupanj promjena na epitelnim stanicama vrata maternice), a kontrolni PAPA test nakon biopsije je i dalje abnormalan (CIN II ili CIN III). Takav nalaz PAPA testa pokazuje da promjena nije odstranjena u cijelosti i da je potrebno provesti liječenje konizacijom do potpunog izlječenja.Što obuhvaća LLETZ konizacija cerviksa?
Prije samog zahvata dobit ćete lokalnu analgeziju, tako da ćete biti budni tijekom LLETZ zahvata. Liječnik će ponovno pregledati cerviks kolposkopom, na isti način kao što ste već pregledani prije zahvata. Koristeći električnu omčicu priključenu na struju odstranit će abnormalno tkivo vrata maternice (cerviksa). Obzirom da vrlo tanka omčica omogućuje precizan zahvat i minimalno oštećenje tkiva oko područja koje treba ukloniti, postupak je izrazito poštedan i postao je „zlatni standard” u liječenju preinvazivnih promjena vrata maternice.Kako se pripremiti?
Prije LLETZ -a potrebno je učiniti kolposkopski pregled u našoj Bolnici te dogovoriti prikladan datum za izvođenje zahvata ovisno o fazi ciklusa. Također ćemo Vam objasniti rizike i prednosti postupka, što možete očekivati kad dođete na zahvat te odgovoriti na sva Vaša pitanja i nejasnoće. Na pregled je potrebno donijeti svu medicinsku dokumentaciju te obavijestiti liječnika i medicinsku sestru o lijekovima koje uzimate ili alergijama koje imate.Mikrobiološka analiza cervikalnog obriska
Opis usluge
Obriscima cerviksa (vrata maternice) kontroliramo prisutnost klamidije (Chlamydia trachomatis), ureaplazme (Ureaplasma urealyticum), mikoplazme (Mycoplasma hominis) te aerobnih bakterija. Kasno dijagnosticirane i neliječene spolne bolesti mogu imati ozbiljne posljedice. Upale jajovoda i jajnika uzrokovane klamidijama, ureaplazmom, mikoplazmom te aerobima mogu dovesti do stvaranja ožiljkastih promjena, apscesa i začepljenja jajovoda koji pridonose rastu rizika za neplodnost i nastanak ektopične (izvanmaternične) trudnoće. Cervikalne obriske je potrebno učiniti: 1. Kod sumnje na spolno prenosive bolesti ili druge upale spolnih organa 2. U sklopu priprema za trudnoću u predkoncepcijskoj obradi kako bismo na što manju mjeru sveli moguće komplikacije uzrokovane infekcijom u trudnoći 3. Kod abnormalnog PAPA testa 4. U obradi prije dijagnostičkih ili operacijskih zahvata koji uključuju ulazak u materište (dijagnostička ili operacijska histeroskopija, histerosalpingografija - ispitivanje prohodnosti jajovoda)Što obuhvaća uzimanje obrisaka (AE,MK,UR,KL)?
Postupak uzimanja cervikalnih obrisaka je bezbolan, a obavlja se tijekom ginekološkog pregleda nakon postavljanja spekuluma. Pomoću štapića s pamučnom vatom na vrhu uzima se obrisak iz cervikalnog kanala ili evantualno rodnice. Uzorak se u transportnom mediju (hranjivoj podlozi-epruveti) dostavlja u mikrobiološki laboratorij gdje se provodi analiza. Obriscima cerviksa kontroliramo prisutnost klamidije, ureplazme, mikoplazme te aeroba.Kako se pripremiti?
Prije uzimanja uzoraka za cervikalne obriske preporučuje se suzdržavanje od seksualnih odnosa od 24 do 48 sati prije postupka. Ne koristite vaginalnu terapiju i ne ispirite rodnicu irigatorima. Nakon antibiotske terapije treba proći najmanje 7 dana ukoliko Vam liječnik nije savjetovao drugačije.Cijene/Price:
Obrisci (AE,MK,UP,KL-PCR,HPV)na upit
Obrisci (AE,MK,UP,KL-PCR)na upit
HPV tipizacijana upit
Klamidija - PCRna upit
Mikoplazma i ureaplazmana upit
Aerobina upit
- Zagreb
- Varaždin
- Zadar
- Slavonski Brod
Ovu uslugu možete obaviti u Specijalnoj bolnici AGRAM:
You can do this service at Special Hospital AGRAM:
PAPA test
Opis usluge
PAPA test ili PAPA razmaz je sigurna, neinvazivna medicinska pretraga koja se sastoji od uzimanja stanica s rodnice i vrata maternice (cerviksa) i prenošenja uzorka na staklo. Stanice se posebno fiksiraju i obrađuju nakon čega ih analiziraju citotehnolog i klinički citolog. Pravilnim uzimanjem, obradom i analizom PAPA testa omogućuje se rano otkrivanje karcinoma vrata maternice i promjena na stanicama koje mu prethode te otkrivanje raznih infekcija. Kada žena postane seksualno aktivna ili navrši 18 godina treba obavljati redovite ginekološke preglede koji uključuju i PAPA test jednom godišnje, kontinuirano kroz cijeli život. PAPA test se uzima jednom godišnje jer je razvoj cervikalnog karcinoma nepredvidljiv i ni jedan test nije 100% točan. Većina prekanceroznih abnormalnosti sporo napreduje i zahvaljujući tome moguće ih je otkriti i liječiti prije nego se razviju u karcinom. Ipak, neke abnormalnosti brzo napreduju otežavajući otkrivanje i liječenje. Kod žena koje redovito rade PAPA test vjerojatnije je da će se prekancerozne abnormalnosti na vrijeme otkriti.Što obuhvaća pretraga?
Uzimanje uzorka tijekom ginekološkog pregleda, obradu u citološkom laboratoriju bojenjem po Papanicolau i citološku analizu PAPA razmaza.Kako se pripremiti?
Zakazati pregled tako da se razmaz može uzeti 10 do 20 dana nakon prvog dana zadnje menstruacije, ne za vrijeme krvarenja. Ako imate tegoba, na pregled idite odmah. Nemojte koristiti vaginalne lijekove, kreme, pjene, deodorante, pudere ili kupke 48 do 72 sata prije testa. Nemojte imati seksualne odnose 24 do 48 sati prije testa. Sve nabrojeno može utjecati na interpretaciju i rezultate PAPA testa zbog mogućnosti ispiranja ili prikrivanja abnormalnih stanica.Cijene/Price:
Pregled ginekologa, UZV, CD i PAPA testna upit
Pregled ginekologa, UZV, PAPA test i stupanj čistoćena upit
Pregled ginekologa, UZV i PAPA testna upit
Pregled ginekologa i PAPA testna upit
PAPA testna upit
Podofilinski premaz
Opis usluge
Šiljasti kondilomi su spolno prenosiva virusna bolest koju prenosi Humani papiloma virus ( HPV). Bolest je visokozarazna pa nakon spolnog odnosa oboli 60% partnera. Kondilomi se mogu uklanjati i premazivanjem s 10 do 25% otopinom podofilina, jednom tjedno, tijekom 4 do 6 tjedana. Uspješnost metode je od 45 do 88%. Premazivanje podofilinom trebate ako imate kondilome na vanjskim spolnim organima.Što obuhvaća podofilinski premaz?
Premazivanje kondiloma provodi se otopinom podofilina.Kako se pripremiti?
Prije testa nije uputno stavljati vaginalete ili lijek u rodnicu kao ni koristiti dezinfekcijske tekućine.Postavljanje intrauterinog uloška (spirale)
Opis usluge
Intrauterini uložak (IUD - intrauterine device ili spirala) izrađena je od plastike koja je svojim oblikom prilagođena unutrašnjosti maternice. Obložena je bakrenom žicom (bakrena spirala) ili sadrži mali spremnik hormona (hormonska spirala). Intauterini uložak se postavlja u svrhu zaštite od začeća ili regulacije obilnih krvarenja, ovisno o odabiru intrauterinog uloška. Postavljanje intrauterinog uloška (spirale) najbolje je učiniti pri samom kraju menstruacijskog krvarenja zbog lakše prohodnosti kroz kanal vrata maternice.Što obuhvaća postavljanje intrauterinog uloška (spirale)?
Sam postupak provodi se dok pacijentica leži na ginekološkom stolu. Prvo se opere vanjsko spolovilo i rodnica dezinfekcijskim sredstvom. U rodnicu se postavlja opstetričko zrcalo (spekulum), jednozubom hvataljkom nježno se prihvate prednje usne vrata maternice. Sondom se prođe kroz kanal vrata maternice i uđe u šupljinu maternice do fundusa (dna maternice) te se izmjeri dužina. Potom kalibriramo intrauterini uložak prema danim mjerama te ga pomoću aplikatora nježno uvedemo u materište. Izvadimo aplikator i podrežemo niti intrauterinog uloška koje prominiraju iz cervikalnog kanala vrata maternice . Ultrazvukom provjerimo je li spirala na svom mjestu u materištu. Ultrazvučna kontrola se preporuča nakon sljedećeg menstruacijskog krvarenja.Kako se pripremiti?
Postavljanje intrauterinog uloška radi se od 3. do 5. dana menstrualnog ciklusa (ovisno o obilnosti krvarenja).Postavljanje pesara
Opis usluge
Pesar je gumeni ili silikonski vaginalni prsten koji se postavlja u rodnicu u svrhu podizanja spuštene maternice, a djeluje tako da organe drži na fiziološkoj poziciji i podiže prednju stijenku rodnice, a time i vrat mokraćnog mjehura i mokraćne cijevi. Premda je liječenje takve inkontinencije danas primarno kirurško, kod malog broja starijih žena i onih koje ne mogu podnijeti operaciju i anesteziju zbog bolesti, pesar još uvijek ima svoje mjesto u liječenju. Postavljanje pesara spada u konzervativno liječenje žena koje imaju urinarnu statičku inkontinenciju (nemogućnost voljnog zadržavanja mokraće) ili descenzus i prolaps genitalnih organa (ispadanje maternice i rodnice).Što obuhvaća pretraga?
Uvođenje pesara u rodnicu.Kako se pripremiti?
Nije potrebna posebna priprema.Cijene/Price:
Postavljanje pesarana upit
- Zagreb
- Varaždin
- Osijek
- Rijeka
- Slavonski Brod
Ovu uslugu možete obaviti u Specijalnoj bolnici AGRAM:
You can do this service at Special Hospital AGRAM:
Pregled ginekologa
Opis usluge
Pregled ginekologa je specijalistički pregled kojim se na temelju anamneze, kliničkog pregleda te određenih pretraga postavlja dijagnoza bolesti i propisuje terapija. Ginekološki pregled trebate kod bolova u donjem trbuhu koji mogu biti praćeni i povišenom temperaturom, kod neredovitih ciklusa, obilnih i bolnih menstruacija, sumnje na spolno prenosive bolesti, obilnog iscjetka, neugodnog mirisa, ako trebate konzultaciju oko sigurne spolne aktivnosti i izbora kontracepcije te ako ste trudni ili sumnjate na trudnoću. Preporučljivo je obaviti pregled ginekologa jednom godišnje zbog održavanja dobrog reproduktivnog i seksualnog zdravlja.Što obuhvaća pregled ginekologa?
Pretraga počinje pregledom vanjskih spolnih organa - stidnice i predvorja rodnice. Slijedi pregled u spekulima gdje se kontrolira rodnica, vrat maternice te vaginalni iscjedak. Moguće je učiniti stupanj čistoće kako bismo u uzorku vaginalnog iscjetka analiziranog mikroskopom prepoznali znakove infekcije ili poremećaja flore u rodnici. PAPA test - citološki obrisak vrata maternice je rutinski dio ginekološkog pregleda kao metoda probira za displazije i karcinom vrata maternice. Bimanualni pregled (pregled opipom) daje informaciju o veličini, bolnosti i pomičnosti organa male zdjelice. Pregled obično završava ultrazvučnom (slikovnom) vizualizacijom maternice, jajovoda, jajnika i organa male zdjelice.Kako se pripremiti?
Neposredno prije pregleda potrebno je isprazniti mokraćni mjehur. Preporuča se 48 do 72 sata prije pregleda ne koristiti vaginalne tablete, kreme, pjene ili kupke.Cijene/Price:
Pregled ginekologa, UZV, CD i PAPA testna upit
Pregled ginekologa, UZV, PAPA test i stupanj čistoćena upit
Pregled ginekologa, UZV i PAPA testna upit
Pregled ginekologa i PAPA testna upit
Pregled ginekologana upit
Pregled trudnice
Opis usluge
Prvi pregled u trudnoći trebali biste napraviti od 6. do 10. tjedna trudnoće. Ukoliko je trudnoća uredna, pregled će liječnik planirati u razmacima od 3 do 4 tjedna, a nakon navršenog 36. tjedna trudnoće i češće, svakih 7 do 14 dana. Klinički pregledi ključan su preduvjet u adekvatnom nadzoru trudnoće. Brojne studije su dokazale čvrstu povezanost između broja pregleda tijekom trudnoće i njezina ishoda.Što obuhvaća pregled trudnice?
Prvi pregled obuhvaća uzimanje precizne anamneze, izračun trajanja trudnoće i određivanje termina porođaja te pregled u spekulima i bimanualnu palpaciju. Preporučuje se uzeti i PAPA obrisak te brisove vrata maternice na bakterije i ostale mikroorganizme), učiniti laboratorijske pretrage (kompletna krvna slika, krvna grupa i Rh faktor, ujedno se kontrolira i mokraća test trakom), izmjeriti krvni tlak i tjelesnu težinu te obaviti ultrazvučni pregled (oko 10. tjedna trudnoće). Na sljedećim redovitim pregledima kontrolira se mokraća test trakom, mjeri se krvni tlak i tjelesna težina te obavlja ginekološki i ultrazvučni pregled, a preporučuje se i OGTT (do 27. tjedna).Kako se pripremiti?
Prilikom dolazaka na preglede donijeti sve ranije nalaze i snimke. Upute trudnicama za OGTT testPrenatalni test (NIFTY PLUS)
Što je prenatalni test?
Prenatalni test je neinvazivan test za otkrivanje mogućih trisomija ploda poslije 10. tjedna trudnoće: obuhvaća: T 21, 18, 13, 22, 16 , 9 + spol + aneuplodije spolnih kromosoma + mikrodelecije + Van der Woudev sindrom. Temelji se na uzimanju venske krvi i daljnjoj analizi DNK ploda iz majčine krvi. Test je i za trudnicu i za plod sasvim bezopasan. Trisomija je kromosomski poremećaj gdje se umjesto dvije pojave tri kopije određenog kromosoma (ljudi imaju 23 para kromosoma koji su građeni od DNA i nose nasljednu/gensku informaciju). Trisomija 21 (T21, sindrom Down), trisomija 18 (T18, sindrom Edwards), trisomija 13 (T13, sindrom Patau) te bolesti vezane uz spolne kromosome gdje postoji višak ili nekompletna kopija jednog spolnog kromosoma su poremećaji koji se otkrivaju u ovom testu s visokom pouzdanošću (uspješnost detekcije je veća od 99%, a stopa lažno pozitivnih rezultata manja od 1%). Radi se o 3 najčešće trisomije u trudnoći (učestalost T21 je jedno od 700 rođene djece, a T18 i T13 je jedno od 7000 rođene djece).Kada trebate prenatalni test?
Ako ste trudnica koja želi visoko pouzdan, a neinvazivan test koji otkriva poremećaje u broju kromosoma djeteta (trisomije i/ili poremećaji spolnih kromosoma) ova pretraga bi bila idealna za Vas. Kojim trudnicama se preporučuje neinvazivni prenatalni test? 1. Trudnicama koje žele pouzdan probir za poremećaje u broju kromosoma djeteta uz minimalnu štetnost dijagnostičkog postupka u trudnoći. 2. Trudnicama koje su u probirnom testu u I. ili II. tromjesečju trudnoće razvrstane u skupinu visokog rizika za pojavu trisomije. Danas se najčešće provodi kombinirani ultrazvučni i biokemijski probir u I. tromjesečju trudnoće. 3. Trudnicama koje imaju povećan rizik za komplikaciju invazivnih dijagnostičkih postupaka u trudnoći kao što su amniocenteza (uzorkovanje plodove vode) ili aspiracija korionskih resica. Poremećaji u trudnoći koji povećavaju rizik štetnih posljedica invazivnog zahvata su placenta previa, prethodni habitualni pobačaji, hepatitis B, HIV infekcija te povećani rizik za pobačaj. Test je pouzdan u blizanačkim trudnoćama kao i u trudnoćama nastalim uz pomoć metoda potpomognute oplodnje. U oko 5% slučajeva, zbog niske koncentracije fetalne DNA u uzorku majčine krvi, potrebno je ponoviti uzorkovanje venske krvi (ponovljeni postupak se dodatno ne naplaćuje).Što obuhvaća prenatalni test?
Testiranje je jednostavno i sastoji se od uzimanja venske krvi trudnice u kojoj se analizira fetalna DNA, a može se izvesti počevši od 10. tjedna trudnoće.Kako se pripremiti?
Prije testiranja nije potrebna posebna priprema (ne morate biti natašte). Morate biti u razdoblju trudnoće od barem navršenog 10. tjedna trudnoće.Prenatalni test (NIFTY)
Što je prenatalni test?
Prenatalni test je neinvazivan test za otkrivanje mogućih trisomija ploda poslije 10. tjedna trudnoće: NIFTY (BASIC) - T 21, 18, 13+ spol; NIFTY - T 21,18,13 + spol + aneuplodije spolnih kromosoma. Temelji se na uzimanju venske krvi i daljnjoj analizi DNK ploda iz majčine krvi. Test je i za trudnicu i za plod sasvim bezopasan. Trisomija je kromosomski poremećaj gdje se umjesto dvije pojave tri kopije određenog kromosoma (ljudi imaju 23 para kromosoma koji su građeni od DNA i nose nasljednu/gensku informaciju). Trisomija 21 (T21, sindrom Down), trisomija 18 (T18, sindrom Edwards), trisomija 13 (T13, sindrom Patau) te bolesti vezane uz spolne kromosome gdje postoji višak ili nekompletna kopija jednog spolnog kromosoma su poremećaji koji se otkrivaju u ovom testu s visokom pouzdanošću (uspješnost detekcije je veća od 99%, a stopa lažno pozitivnih rezultata manja od 1%). Radi se o 3 najčešće trisomije u trudnoći (učestalost T21 je jedno od 700 rođene djece, a T18 i T13 je jedno od 7000 rođene djece).Kada trebate prenatalni test?
Ako ste trudnica koja želi visoko pouzdan, a neinvazivan test koji otkriva poremećaje u broju kromosoma djeteta (trisomije i/ili poremećaji spolnih kromosoma) ova pretraga bi bila idealna za Vas. Kojim trudnicama se preporučuje neinvazivni prenatalni test? 1. Trudnicama koje žele pouzdan probir za poremećaje u broju kromosoma djeteta uz minimalnu štetnost dijagnostičkog postupka u trudnoći. 2. Trudnicama koje su u probirnom testu u I. ili II. tromjesečju trudnoće razvrstane u skupinu visokog rizika za pojavu trisomije. Danas se najčešće provodi kombinirani ultrazvučni i biokemijski probir u I. tromjesečju trudnoće. 3. Trudnicama koje imaju povećan rizik za komplikaciju invazivnih dijagnostičkih postupaka u trudnoći kao što su amniocenteza (uzorkovanje plodove vode) ili aspiracija korionskih resica. Poremećaji u trudnoći koji povećavaju rizik štetnih posljedica invazivnog zahvata su placenta previa, prethodni habitualni pobačaji, hepatitis B, HIV infekcija te povećani rizik za pobačaj. Test je pouzdan u blizanačkim trudnoćama kao i u trudnoćama nastalim uz pomoć metoda potpomognute oplodnje. U oko 5% slučajeva, zbog niske koncentracije fetalne DNA u uzorku majčine krvi, potrebno je ponoviti uzorkovanje venske krvi (ponovljeni postupak se dodatno ne naplaćuje).Što obuhvaća prenatalni test?
Testiranje je jednostavno i sastoji se od uzimanja venske krvi trudnice u kojoj se analizira fetalna DNA, a može se izvesti počevši od 10. tjedna trudnoće.Kako se pripremiti?
Prije testiranja nije potrebna posebna priprema (ne morate biti natašte). Morate biti u razdoblju trudnoće od barem navršenog 10. tjedna trudnoće.Stupanj čistoće
Što je stupanj čistoće?
Stupanj čistoće predstavlja mikroskopsku analizu sadržaja rodnice, prikaz stanica i mikroorganizama u svrhu daljnjeg liječenja. Pretraga je dio redovitog ginekološkog pregleda ili se radi kod upalnih stanja rodnice (kolpitisa).Što obuhvaća stupanj čistoće?
Iscjedak se boji s otopinom briljant krezila ili miješa s fiziološkom otopinom na predmetnom stakalcu te se takav preparat mikroskopski analizira. Pod velikim povećanjem analiziraju se epitelne stanice, fioziološki nazočni laktobacili, leukociti, bakterije, te eventualni Trihomonas vaginalis, gljivice, Gardnerella vaginalis i dr. Na temelju zastupljenosti spomenutih pokazatelja stupnjuje se rodnički iscjedak u 3 stupnja čistoće, a II. i III. stupanj zahtijevaju liječenje.Kako se pripremiti?
Nemojte koristiti vaginalne lijekove, kreme, pjene, deodorante, pudere ili kupke 48 do 72 sata prije testa. Izbjegavajte seksualne odnose 24 do 48 sati prije testa.Test za dijagnozu prsnuća plodovih ovoja
Opis usluge
Test za dijagnozu (PPO) je test koji pomaže pri dijagnozi prsnuća plodovih ovoja kod trudnica u kojih postoje znaci i simptomi koji govore u prilog takvog prsnuća. Test otkriva najmanje količine proteina amnijske tekućine (PAMG-1) koji se pojavljuje u iscjetku rodnice nakon prsnuća plodovih ovoja. Test je brz i vrlo osjetljiv, a njime se otkrivaju i najmanje količine amnijske tekućine u iscjetku rodnice. Točnost testa je 99%. Test trebate ako imate simptome prsnuća plodovih ovoja (pojačana sekrecija ili iscjedak iz rodnice, iznenadna veća količina tekućine koja izlazi iz rodnice, ultrazvučno uočeno smanjenje količine plodne vode (manji AFI - indeks) te ako nadležni ginekolog zatraži test. Test se može koristiti od 11. do 42. tjedna trudnoće.Što obuhvaća test za dijagnozu PPO?
Uzorak iscjetka rodnice prikupi se sterilnim štapićem te se štapić uranja u bočicu s otapalom. Traka za testiranje se uranja u otapalo nakon štapića i za 10 minuta se očitava nalaz. Ako postoji jedna crta na test traci, nema prsnuća plodovih ovoja. Dvije crte ukazuju na prsnuće plodovih ovoja.Kako se pripremiti?
Prije testa nije uputno stavljati vaginalete ili lijek u rodnicu kao ni koristiti dezinfekcijske tekućine. Test ne treba koristiti kod obilnijeg krvarenja.Cijene/Price:
Test za dijagnozu prsnuća plodovih ovojana upit
- Zagreb
- Osijek
- Slavonski Brod
Ovu uslugu možete obaviti u Specijalnoj bolnici AGRAM:
You can do this service at Special Hospital AGRAM:
Ultrazvučni pregled trudnice
Opis usluge
Ultrazvučnim pregled je dijagnostička metoda kojom se tijekom trudnoće prati razvoj ploda. Ritam ultrazvučnih pregleda dogovorit ćete sa svojim liječnikom ovisno o stanju trudnoće.Što obuhvaća UZV pregled trudnice?
Prvi ultrazvučni pregled poželjno je napraviti od 6. do 10. tjedna trudnoće jer je tada najtočnija procjena trajanja same trudnoće. Ujedno je potrebno potvrditi normalan razvoj trudnoće i implantaciju u maternici te odrediti broj fetusa. Ultrazvučni pregled koji omogućuje uvid u anatomiju ploda, procjenu rizika za kromosomske abnormalnosti te dijagnostiku ili postavljanje sumnje na fetalne anomalije potrebno je učiniti od 11. do 13. + 6 tjedana trudnoće "mini anomaly scan". Od 18. do 22. tjedna trudnoće izvodi se ultrazvučni pregled, „anomaly scan” koji podrazumijeva detaljan pregled fetalne anatomije. Ultrazvučnim pregledom u 32. tjednu trudnoće posebnu pažnju posvećujemo rastu fetusa i funkciji posteljice mjerenjem dopplerskih protoka i uvidom u morfologiju.Kako se pripremiti?
Nije potrebna posebna priprema.Cijene/Price:
UZV pregled trudnicena upit
UZV trudnice -fetal miny anomaly scan (11-13 tj)na upit
UZV trudnice -fetal anomaly scan (18-22 tj)na upit
UZV trudnice -fetal anomaly scan (18-22 tj) i cervikometrijana upit
Trudnički 3D/4D UZVna upit
Trudnički color doppler UZVna upit
Ultrazvučno ispitivanje jajovoda
Opis usluge
UZV ispitivanje jajovoda s kontrastom je dijagnostička i terapijska metoda kojom se ispituju prohodnost i izgled maternice i jajovoda i jedna je od metoda koja se koristi u dijagnostici neplodnosti. Pretraga se preporučuje u obradi neplodnosti. Uvjet za izvođenje pretrage su uredni obrisci vrata maternice.Što obuhvaća UZV ispitivanje jajovoda?
Pri zahvatu pacijentica je smještena u položaj na ginekološkom stolu. Nakon pranja vanjskog spolovila i rodnice te sterilnog pokrivanja, u rodnicu se uvodi kateter. Kroz kateter se unosi kontrastno sredstvo pod tlakom koje ulazi u šupljinu maternice, jajovode i prolazi u trbušnu šupljinu. Pod kontrolom utrazvuka (color-doppler, PW-doppler, 3D-doppler) pratimo protok kontrasta kroz materište, jajovode i trbušnu šupljinu. Prikazuje se anatomija i prohodnost materišta i jajovoda. Mogu se prikazati razvojne anomalije maternice, a pri slabije izraženim priraslicama na jajovodima postiže se učinak poboljšanja i uspostave prohodnosti jajovoda. Nakon zahvata ostaje se na opservaciji oko dva sata.Kako se pripremiti?
Cervikalni obrisci na Chlamydiu trachomatis, Mycoplasmu hominis, Ureaplasmu urealyticum i bakteriološki na aerobnu floru moraju biti sterilni. Sat vremena prije zahvata uzeti oralno Normabel od 5 mg i analgetik. Pretraga se izvodi od 8. do 12. dana ciklusa. Kontraindikacije za UZV: Preosjetljivost i alergija na kontrastna sredstva koja se upotrebljavaju. Moguća uterina trudnoća. Jaka uterina krvarenja.Kontraindikacije za UZV:
Preosjetljivost i alergija na kontrastna sredstva koja se upotrebljavaju. Moguća uterina trudnoća. Jaka uterina krvarenja.Cijene/Price:
UZV ispitivanje jajovoda s kontrastomna upit
UZV ispitivanje jajovodana upit
- Zagreb
- Osijek
- Slavonski Brod
Ovu uslugu možete obaviti u Specijalnoj bolnici AGRAM:
You can do this service at Special Hospital AGRAM:
Uterobrush
Opis usluge
Uterobrush je metoda uzimanja uzorka sluznice maternice (endometrija) koja se šalje na citološku analizu. Indicira se ako imate krvarenja u menopauzi, zadebljanu sluznicu maternice, obilna, dugotrajna ili neredovita krvarenja. Koristi se u detekciji endometrijskih karcinoma i hiperplazije endometrija.Što obuhvaća uterobrush?
Pretraga se izvodi ambulantno, nije potrebna anestezija. Uzorak sluznice maternice uzima se posebno dizajniranom tankom četkicom koja se nježno kroz vrat maternice uvede u unutrašnjost maternične šupljine te se skida zaštitna plastična ovojnica oko četkice. Potom se četkicom uzima uzorak sluznice maternice, postavlja se ponovo plastična zaštita oko četkice te se zajedno s plastičnom ovojnicom četkica izvadi iz maternice. Dobiveni materijal se s četkice nanese na predmetno stakalce i šalje na citološku analizu.Kako se pripremiti?
Ne stavljati vaginalete u rodnicu prije zahvata.Cijene/Price:
Uterobrushna upit
- Zagreb
- Varaždin
- Osijek
- Rijeka
- Slavonski Brod
Ovu uslugu možete obaviti u Specijalnoj bolnici AGRAM:
You can do this service at Special Hospital AGRAM:
Vađenje intrauterinog uloška (spirale)
Opis usluge
Intrauterini uložak (IUD - intrauterine device ili spirala) građena je od plastike koja je svojim oblikom prilagođena unutrašnjosti maternice. Obložena je bakrenom žicom (bakrena spirala) ili sadrži mali spremnik hormona (hormonska spirala). Ekstrakcija ili vađenje intrauterinog uloška je podjednako brz i siguran postupak kao i njezina ugradnja. Vađenje intrauterinog uloška radi se kod isteka roka sigurnog kontraceptivnog djelovanja, ako planirate trudnoću ili kada iz bilo kojeg razloga ne želite imati intrauterini uložak.Što obuhvaća vađenje IUD-a?
Nakon toalete vanjskog spolovila i rodnice u spekulima prikažu se niti intrauterinog uloška (spirale), prihvate se hvataljkom, te se u cijelosti odstrani. Postupak je brz i bezbolan. Ako se na opisani način ne može odstraniti intauterini uložak, pristupa se drugim metodama (kiretaži ili histeroskopiji).Kako se pripremiti?
Nije potrebna posebna priprema.Cijene/Price:
Vađenje intrauterinog uloška (spirale) s dilatacijom cerviksana upit
Vađenje intrauterinog uloška (spirale) s citologijomna upit
Vađenje intrauterinog uloška (spirale)na upit
Ablacija cervikalnog polipa
Aspiracija uterusa
Biopsija pod kontrolom kolposkopa
Biopsija vulve
Cancer Screen – Genetski test za otkrivanje rizika od nasljednih oblika raka
CTG – kardiotokografija
Elektrokauterizacija kondiloma
Folikulometrija
Frakcionirana kiretaža
Ginekološki 4D ultrazvuk
Ginekološki color doppler (CD)
Ginekološki ultrazvuk
Histeroskopija
HPV tipizacija
Incizija Bartolinijeve žlijezde
Kolposkopija
LETZ biopsija cerviksa
LLETZ konizacija cerviksa
Mikrobiološka analiza cervikalnog obriska
PAPA test
Podofilinski premaz
Postavljanje intrauterinog uloška (spirale)
Postavljanje pesara
Pregled ginekologa
Pregled trudnice
Prenatalni test (NIFTY PLUS)
Prenatalni test (NIFTY)
Stupanj čistoće
Test za dijagnozu prsnuća plodovih ovoja
Ultrazvučni pregled trudnice
Ultrazvučno ispitivanje jajovoda
Uterobrush
Vađenje intrauterinog uloška (spirale)